Start Arrow WnętrzaArrowPokój dziennyArrow Walory mebli drewnianych

Walory mebli drewnianych

Definicja drewna jest prosta. Mianem tym określa się surowiec otrzymywany ze ściętych drzew i formowany przez obróbkę w różnego rodzaju asortymenty. Odróżniamy tym samym drzewo (jako żyjącą roślinę) od wyprodukowanego z niego surowca, czyli drewna. odstawowym wyróżnikiem drewna wśród innych materiałów jest jego budowa – stanowi ją zespół komórek, które były częścią składową żywego organizmu.

Drewno – nasz przyjaciel

Drewno jest naszym przyjacielem od zarania dziejów. Latem daje cień i chłód, zimą pozwala ogrzać się przy cieple jego spalania. W życiu codziennym otaczamy się wieloma wykonanymi z drewna przedmiotami: od ołówka poczynając, a na meblach czy domach kończąc. Jest to także jedyny powszechnie znanych materiałów w pełni odtwarzalny przez przyrodę.

W Feng Shui mówi się, że drewno wyzwala w nas pozytywną energię! (fot. Kolekcja Uno bello Kolekcja Mebli Klose)

Korzyści mebli z drewna

Drewno, jako materiał konstrukcyjny, było i jest najbardziej popularnym materiałem do produkcji mebli. Dodatkowo, w dobie walki o dobro środowiska naturalnego, dochodzi do tego przekonanie, że jest materiałem ekologicznym, a do tego trwałym, bezpiecznym i przyjaznym dla zdrowia użytkownika.

W Feng Shui mówi się nawet, że wyzwala w nas pozytywną energię!  Stonowane i spokojne barwy drewna (od bieli – balsa – do czerni – heban) wykorzystuje się do poprawienia estetyki wnętrz, zwłaszcza, że niektóre jego gatunki (np. lipa i jawor) szczególnie łatwo poddają się obróbce rzeźbiarskiej. Drewno posiada ponadto naturalny zapach (pochodzący od żywicy i olejków aromatycznych), a także właściwości izolacyjne: termiczne i akustyczne, które zwiększają komfort naszego otoczenia.

Właściwości te sprawiają, że zastosowanie drewna w meblu znaczącą zwiększa jego atrakcyjność. Z tego powodu też nie spełniły się pochodzące ze schyłku poprzedniego wieku przewidywania, mówiące o tym, iż drewno zostanie w 90% wyparte z meblarstwa przez substytuty pochodzenia chemicznego. Nasi drzewni przyjaciele po prostu wygrali wojnę o serca użytkowników!

Drewno jest materiałem ekologicznym, a do tego trwałym, bezpiecznym i przyjaznym dla zdrowia użytkownika. (fot.Kolekcja Multiform Kolekcja Mebli Klose)

Gatunki drewna w meblarstwie

W przemyśle meblarskim drewno jest surowcem podstawowym, stosowanym w postaci desek, bali, graniaków, łat, płyt stolarskich, pilśniowych i wiórowych, sklejek, oklein oraz obłogów.  Dominującymi gatunkami w meblarstwie polskim są dąb, jesion oraz drewna drzew owocowych: gruszy, jabłoni i czereśni. Powszechnym uznaniem cieszą się także meble z drewna orzechowego oraz mahoniowego. Mniej popularne są drewna pochodzące z drzew iglastych, które swoich amatorów znajdują jednak w krajach skandynawskich.

Dobór odpowiedniego gatunku drewna do procesu projektowania mebli jest niezwykle istotny. To od niego przecież zależy jakość finalnego wyrobu. Materiał konstrukcyjny wpływa bowiem nie tylko na walory estetyczne mebla, ale także jego wytrzymałość i trwałość.  Szczególne znaczenie ma gęstość drewna, która wpływa bezpośrednio na jego właściwości mechaniczne i walory użytkowe mebla. Obok żądanej wytrzymałości i trwałości powinny być one bowiem także lekkie. Istotnym czynnikiem jest także kurczliwość drewna (rezultatem której jest skłonność do pękania i paczenia się), która odgrywa znaczącą rolę przy eksploatacji mebli w zmiennych warunkach wilgotnościowych.

Barwa i rysunek drewna nie mają oczywiście znaczenia z punktu widzenia konstrukcji mebla, a ich dobór zależy głównie od aktualnych tendencji rynkowych i subiektywnych gustów kupujących.

Kupując meble warto zwrócić uwagę na wykończenie i trwałość powierzchni oraz fakt zabezpieczenia jej przed porysowaniem (fot. Kolekcja Apart Kolekcja Mebli Klose)

Na co zwracać uwagę kupując meble?

Kupując meble z drewna należy przyjrzeć się dokładnie ich konstrukcji. W meblach szkieletowych (krzesła, stoły) łatwo ocenić jest, czy są one wykonany w 100% z drewna. W meblach skrzyniowych (szafy, kredensy, komody) jest to trudniejsze, gdyż mniej widoczne ściany boczne produkuje się często z tworzyw drewnopochodnych, pokrytych sztuczną lub naturalną okleiną. Jest to częsta praktyka związana z ograniczeniem kosztów produkcji. Jeżeli zależy nam zatem na meblu wykonanym w 100% z drewna naturalnego, należy to szczegółowo sprawdzić.

Warto ponadto zwrócić uwagę na wykończenie i trwałość powierzchni oraz fakt zabezpieczenia jej przed porysowaniem.

Podsumowanie

Mimo iż przez cały okres rozwoju meblarstwa pojawiały się w nim tendencje do zastępowania drewna różnymi tworzywami sztucznymi, to ostatecznie zwycięża pogląd, że drewna nie da się zastąpić w całości substytutami.  Najcenniejsze meble o najwyższej jakości zawsze okazują się zawsze produktami wykonanymi w całości z drewna litego. Nic dziwnego, w końcu drewno było, jest i będzie naszym przyjacielem! Przesądzają o tym jego niezwykle korzystne właściwości technologiczne, estetyczne i zdrowotne!

Autor: Łukasz Matwiej

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca welurowa Bing 2pł. Butelkowa Zi...

 • Coco lampa wisząca czarna-złoty mat

 • Plafon Various Biało-kremowo-beżowy Kolor apl...

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Plafon Vaio 3 White

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena czarna

 • Lampa sufitowa DEZE K-3620 czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza