Start Arrow Budowa domuArrow Walory szkieletu stalowego

Walory szkieletu stalowego

Nasi zachodni sąsiedzi czy Skandynawowie już dawno poznali zalety domów gotowych. Budowane różnymi technologiami, są tam niezwykle popularne. W Polsce dopiero rynek domów gotowych się rozwija, ale już można spotkać ich zagorzałych zwolenników.

Poznaliśmy już walory domów gotowych w technologii drewnianej. Zwróciliśmy uwagę na zalety drewna jako materiału budowlanego i obaliliśmy mity mówiące o nietrwałości budynku z elementów drewnianych. Rozwój technologii budowlanej, wymogi rynku czy konkurencja powodują jednak, że producenci poszukują nowych rozwiązań. Efektem staje się wznoszenie domów gotowych w technologii szkieletu stalowego. Dzisiaj poznamy zalety tego rozwiązania.

architekci2

Podstawę technologii lekkich konstrukcji szkieletowych stanowią przęsła cienkościenne skonstruowane z kształtowników. Kształtowniki są elementem konstrukcyjnym o dużej długości, stałym niewielkim przekroju poprzecznym i stosunkowo małym ciężarze. Mimo to są wystarczająco sztywne i wytrzymałe. Wykonane są najczęściej ze stali walcowanej lub giętej na zimno bądź są tłoczone w procesie ekstruzji z tworzywa sztucznego np. PVC. Ze względu na parametry konstrukcyjne stali, kształtowniki doskonale zastępują stosowane dotąd w lekkich konstrukcjach szkieletowych drewno, a odporność na korozję wpływa na konkurencyjność wobec powszechnego budowania metodą tradycyjną, tj. murowaną.

Czas realizacji

Podstawową zaletą konstrukcji szkieletu stalowego jest krótki czas realizacji. Możliwy jest on dzięki prefabrykacji, przygotowaniu materiałów konstrukcyjnych w warunkach warsztatowych i dowiezieniu na plac budowy gotowych elementów. Można uczynić to na dwa sposoby: dostarczenie pojedynczych elementów na odpowiednią długość wraz z blachami węzłowymi i śrubami samowiercącymi bądź w postaci gotowych paneli – ścian i wiązarów dachowych. Drugie rozwiązanie pozwala na bardzo szybki montaż na placu budowy.

Szybki montaż

Przy montażu nie trzeba stosować sprzętu ciężkiego, dzięki właściwemu zaprojektowaniu, wymiarom i ciężaru elementów konstrukcyjnych oraz wypełnienia ścian. Cały montaż wykonuje się przy użyciu wkrętarek z regulowanym momentem obrotowym.

Montaż trwa około 5 dni, natomiast „pod klucz” dom zostaje wykonany w czasie od 8 do 12 tygodni. Warto wiedzieć, że stal jest materiałem mało wrażliwym na warunki atmosferyczne, zatem wszystkie prace montażowe mogą być wykonywane także zimą.

Uniwersalność

Technologia lekkiego szkieletu stalowego umożliwia wznoszenie domów zarówno jednorodzinnych, jak i w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej, jedno i dwukondygnacyjnych, a także pawilonów handlowych czy domków letniskowych, a nawet hal magazynowych.

projekt1
Technologię można wykorzystywać również jako układ dodatkowy w połączeniu ze stalą walcowana na gorąco i elementami betonowymi, jak również do wykonywania ścianek działowych.

Oszczędność materiału

Dzięki temu, że stal jest niezwykle wytrzymała w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi, zmniejsza się zużycie materiału. Ma to również wpływ na możliwość budowania domu w większej rozpiętości, niż w przypadku metody tradycyjnej z zastosowaniem takiej samej ilości materiałów.

Lekkość konstrukcji

Również fakt, że budynki wykonane w technologii lekkiego szkieletu stalowego są znacznie lżejsze niż obiekty tradycyjne, wpływa na możliwość rozbudowę w górę, a ponadto zmniejsza wielkość ław fundamentów.

Energooszczędność i ekologia

Budynki wykonane w technologii szkieletowej stalowej nie wymagają dużej ilości energii, co ma wpływ nie tylko na wyraźne oszczędności, ale również na zmniejszenie emisji substancji szkodliwych, jak dwutlenek węgla. Pomieszczenia szybko się nagrzewają, a uwarstwienie ścian i stropów pozwala na oszczędności wynikających z bardzo dobrej izolacyjności i uzyskanie doskonałego współczynnika przenikania ciepła (U<0,30 W/m2U).

kwiaty

W związku z ochroną środowiska, warto wspomnieć, że stal jest materiałem, którego proces recyklingu wyklucza ingerencję w środowisko naturalne. Materiał może pochodzić ze źródła w 100% odnawialnego. Ponadto stal nie wymaga zastosowania impregnatów grzybo- i owadobójczych, nie wywołuje reakcji alergicznych, ryzyko negatywnego oddziaływania na mieszkańców jest zatem zerowe.

Ekipa i plac budowy

Budynek w konstrukcji lekkiego szkieletu stalowego wznosi zwykle jedna ekipa budowlana bądź partnerzy firmy, z którą podpisaliśmy umowę. Znalezienie solidnej i doświadczonej ekipy powoduje, że obiekt stawiany jest profesjonalnie, a ponadto ewentualne za ewentualne błędy wiadomo kogo pociągnąć do odpowiedzialności.

Na placu budowy panuje porządek, nie ma składów materiałów na kolejne etapy budowy, huczących betoniarek, brudu i odpadów. Szybki montaż sprowadzonych elementów powoduje, że małe jest ryzyko ich kradzieży czy zniszczenia przez wandali.

Koszt budowy

Dzięki nadprodukcji stali na świecie, koszt budowy domu w technologii szkieletu lekkiego stalowego – mimo iż w tej chwili zbliżony do kosztu budowy w technologii drewnianej – ma jednak tendencję spadkową.

Domy szkieletowe, zarówno z elementów stalowych, jak i drewnianych, są odpowiedzią na zmieniający się styl życia Polaków. Dziś budowa domu nie musi trwać kilku czy kilkunastu lat, wystarczą 3 miesiąca, podczas których późniejszy domownik może zajmować się swoimi stałymi zajęciami, bez konieczności nadzoru budowania przez kolejne ekipy budowlane, odpowiadające za kolejne etapy.


Autor: Marta Hawrylak - Dom.pl

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu