Start Arrow Budowa domuArrow Warstwowy montaż okien: co to jest ciepły parapet?

Warstwowy montaż okien: co to jest ciepły parapet?

Coraz więcej inwestorów wybiera okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, mając świadomość, jak istotna z punktu widzenia energooszczędności całego budynku jest izolacja okien. Jednak nieprawidłowy montaż okien, mimo produktów wysokiej jakości nie zagwarantuje właściwej ochrony przed ucieczką ciepła. Dlatego producenci okien radzą zlecić montaż okien profesjonalnym ekipom, mającym już doświadczenie we wciąż nowej technice ciepłego montażu.

Ciepły montaż okien polega na osadzeniu okien bezpośrednio w warstwie ocieplenia, dlatego stosowany jest wyłącznie w murze dwu- lub trójwarstwowym.

Ciepły montaż okien polega na osadzeniu okien bezpośrednio w warstwie ocieplenia, dlatego stosowany jest wyłącznie w murze dwu- lub trójwarstwowym. fot. MS więcej niż OKNA

Ciepły montaż okien to montaż warstwowy, polegający przede wszystkim na osadzeniu okien w warstwie ocieplenia muru dwu lub trójwarstwowego. Okna stanowią wtedy przedłużenie strefy izolacji. Dodatkowo, ciepły montaż powinien zabezpieczać mur przed wilgocią, przewiewami i rozwojem groźnych dla naszego zdrowia grzybów i pleśni. Dlatego też połączenie okna z murem zostaje uszczelnione izolacją trójwarstwową:

 • od zewnątrz okno izolowane jest materiałami paroprzepuszczalnymi (np. folia lub taśma paroprzepuszczalna), co zabezpiecza izolację przed opadami atmosferycznymi, pozwalając jednocześnie na dyfuzję pary wodnej;
 • środkowa część pełni funkcję izolacji termicznej i wykonana jest z pianki poliuretanowej;
 • od wewnątrz okno zabezpiecza się paroszczelnie (np. folią paroszczelną), co chroni warstwę termoizolacji przed przenikaniem weń wilgoci z wewnątrz domu.

Co to jest ciepły parapet?

Montaż warstwowy okien coraz częściej przewiduje również instalacje profilu podokiennego tzw. ciepłego parapetu. To dosyć nowe rozwiązanie, ale zapewniające optymalne połączenie okna z murem, co ma szczególne znaczenie w związku z ryzykiem powstawania mostków termicznych w niewypełnionych pianką poliuretanową miejscach po klinach montażowych.

Co istotne, ciepły parapet musi być dostosowany do wybranego profilu okiennego. Dobór nie jest jednak szczególnie trudny, gdyż profil podokienny to kształtki z polistyrenu ekstrudowanego XPS lub w tańszej wersji ze styropianu technicznego EPS, łatwe w obróbce – metrowe odcinki parapetu przycina się nożykiem do oczekiwanego wymiaru.

Kształtki podokienne są łatwe w obróbce, umożliwiają dopasowanie ich do każdego profilu. fot. Aluplast

Kształtki podokienne są łatwe w obróbce, umożliwiają dopasowanie ich do każdego profilu. fot. Aluplast

Na profilu podokiennym osadza się każde okna: drewniane, plastikowe czy aluminiowe. Połączenie okna z murem jest doskonale zabezpieczone, a przestrzeń i ewentualne braki izolacji termicznej uszczelnione. Dodatkowo szczelinę między ramą okna a profilem wypełnia naklejana na listwie PVC rozprężna taśma.

Ciepłe parapety nie tylko eliminują ryzyko powstawania mostków cieplnych i kondensacji pary wodnej, ale również ułatwiają i przyspieszają montaż stolarki, nie wymagając montażu listew podokiennych. Profile stanowią również oparcie dla parapetów zewnętrznych i wewnętrznych, zapewniając im prawidłowe wypoziomowanie i wysoką odporność na obciążenia.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


luty 16, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Tytan Odpowiedz 2016-05-31 21:55:22

pamiętajcie, marka marką, najważniejsze, żeby dobrze te okna zamontować. Tylko profesjonaliści, żadnej montażowej samowolki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

 • Lampa satynowa Fiona Czarna-Juta Boho 50cm

 • Promocja

  Lampa wisząca dzwoneczki Chmurki Pink + 3 żar...

 • Lampa podłogowa nowoczesna BOHO Black 1pł. ra...

 • Ścierka do mycia okien 35x35

 • Kinkiet Lagos Black TK Lighting

 • Lampa sufitowa Plafon CLEO 400 120W Czarny E27

 • Lampka stołowa drewniana - Elegant

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu