Start Arrow InstalacjeArrow Warunki atmosferyczne w Polsce a moc paneli fotowoltaicznych. Jaka będzie optymalna?

Warunki atmosferyczne w Polsce a moc paneli fotowoltaicznych. Jaka będzie optymalna?

Projektując instalację fotowoltaiczną, w większości przypadków zwracamy uwagę na podawane przez producenta parametry paneli i na tej podstawie decydujemy o ich liczbie i rozmieszczeniu. Warto jednak wiedzieć, że tak wyliczana efektywność ma niewiele wspólnego z rzeczywistym zapotrzebowaniem. Wszystko zależy bowiem od warunków atmosferycznych, w jakich instalacja będzie eksploatowana. Rozwiązanie? Przewymiarowanie mocy paneli.

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne

Zgłębiając temat wydajności instalacji fotowoltaicznych w pierwszej kolejności należałoby rozróżnić dwa pojęcia: moc nominalna i moc rzeczywista.

Paweł Sokół, przedstawiciel firmy Soleo:
Moc nominalna wyliczana przy promieniowaniu słonecznym 1000 W/m2 oraz temperaturze panelu 25 stopni Celsjusza. Niestety, takie warunki atmosferyczne w panującym w Polsce klimacie zdarzają się niezwykle rzadko i tylko w nielicznych miejscach.

Jak bowiem pokazuje statystyka, maksymalne, chwilowe promieniowanie słoneczne w okresie letnim nie przekracza u nas na ogół 800-900 W/m2. Z kolei temperatura, jaką panel uzyskuje na co dzień, potrafi sięgać aż do 50-80 stopni.

Rzeczywista wydajność instalacji

Co oczywiste, efektem tego musi być zdecydowanie niższa wydajność. Przykładowo, nawet przy dużej ilości energii słonecznej (na poziomie 1000 W/m2), w temperaturze 70 stopni napięcie i w konsekwencji efektywność paneli obniża się o niemal 20%. Innymi słowy, w tym wypadku deklarowane 255 W to w praktyce jedynie ok. 204 W.

Paweł Sokół, przedstawiciel firmy Soleo:
Z całą pewnością warto też wiedzieć, że w większości dostępnych na rynku zestawów fotowoltaicznych moc paneli jest równa lub mniejsza niż moc wyjściowa inwertera. W konsekwencji, z powodu wspomnianej wcześniej małej mocy rzeczywistej i z uwagi na obniżenie sprawności pracy inwertera, moc na wyjściu z niego jest na ogół jeszcze niższa.

Zwiększanie mocy paneli

By zatem zapewnić sobie rzeczywistą efektywność zestawu fotowoltaicznego na poziomie deklarowanym jako nominalny, niezbędne będzie podniesienie mocy instalacji poprzez zwiększenie ilości paneli w zestawie.

Paweł Sokół, przedstawiciel firmy Soleo:
Przyjmuje się, że górna granica w tym wypadku wynosi 20% – taka bowiem wartość nie spowoduje przeciążenia inwertera, a wręcz korzystnie wpłynie na utrzymanie przez niego wysokiej sprawności, która poniżej obciążenia na poziomie 20-30% zaczyna spadać.

W praktyce więc panele fotowoltaiczne o mocy np. 3,6 kWp, we współpracy z inwerterem o nominalnej mocy wyjściowej 3 kW, pozwolą na uzyskanie rzeczywistej mocy na poziomie 3 kW.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 10, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Systemy fotowoltaika Odpowiedz 2017-11-30 15:01:13

W końcu ktoś napisał coś bardzo rzeczowego i konkretnego, co pomoże branży i uświadomi klientów jak to wygląda w praktyce. Pozdrawiamy systemy-fotowoltaika.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje