Start Arrow Budowa domuArrow Wciąż popularne projekty dworków – współcześnie o tradycji

Wciąż popularne projekty dworków – współcześnie o tradycji

Polacy kochają domy-dworki! Choć zmieniają się trendy architektoniczne i projektanci tworzą coraz oryginalniejsze domy nowoczesne, to nasza tęsknota za polskim dworkiem, osadzonym wśród wiejskich krajobrazów pól i łąk nie przemija.

Stylizowane na dworki projekty domów to wciąż największa oferta wśród gotowej dokumentacji architektonicznej DOM.pl. Kojarzą się nam z tym, co dla nas najważniejsze: rodziną, tradycją, historią, symbolami narodowymi,… złośliwi twierdzą, że również z butą, zaściankowością i pychą. Niemniej projekty dworków parterowych są nadal najchętniej wybierane przez osoby budujące domy jednorodzinne.

(Dworek szlachecki – najpopularniejszy typ zabudowy na podmiejskich terenach)

Dworki szlacheckie – historia

Dworki budowane już były w epoce renesansu, ich charakterystyczna bryła przetrwała w budownictwie do XX wieku. Po II wojnie światowej zostały w większości odebrane właścicielom i oddane do zarządzania głównie PGR-om. Po likwidacji tych ostatnich, szlacheckie dworki popadały w ruinę, były dewastowane i niszczone przez wandali.

W latach swojej świetności, dworki szlacheckie budowane były głównie z drewna na przysadzistych podmurówkach. Wchodziło się doń z ganku znajdującego się na frontowej elewacji pomiędzy kolumnami. Portyk wejściowy składał się nierzadko nie z jednego, ale z dwóch rzędów kolumnady. Charakterystyczną cechą dworków był również imponujący, stromy, mansardowy dach.

Projekty dworków współcześnie

Wychodząc naprzeciw rozkochanym w tradycji inwestorom, architekci wciąż tworzą projekty dworków, hołdując wszystkim zasadom szlacheckiej zabudowy. Projekty domów dworki są więc ozdobione kolumnami, wykuszem czy ryzalitem, a elewacja boczna – podcieniem, łączącym dom z ogrodem.

„Nowością” jest oczywiście garaż w bryle budynku, ten jednak zastąpił należące niegdyś do zabudowy dworkowej budynki gospodarcze.

(Ganek, kolumny przy wejściu, szprosy w oknach – współczesne dworki zachowują styl i proporcje szlacheckiej zabudowy.)

Dworki od XVII wieku budowano głównie jako domy parterowe. Dziś najczęściej są to jednak domy z poddaszem użytkowym, na którym zwykle urządza się prywatną strefę mieszkańców, czyli sypialnie, łazienki, garderoby. Parter stanowi zaś strefa dzienna, w której skupia się życie domowników. Jest więc tu kuchnia ze spiżarnią, salon nierzadko z kominkiem, przedłużony o podcień czy taras z wyjściem na ogród.

Balkony podparte słupami o kształcie ściętego ostrosłupa, wykończone są najczęściej drewnianymi bądź metalowymi balustradami, o fantazyjnie zagiętych kształtach. Cechą charakterystyczną są również cokoły jako elementy wystające poza lico muru, zakończone zazwyczaj pogrubieniem w formie parapetu.

Chcąc podkreślić tradycyjny charakter domu bardzo ważne jest odpowiednie zastosowanie kolorów elewacji i dachu. Ciepła, jasna kolorystyka fasady komponuje się z czerwienią bądź brązem dachówki ceramicznej czy betonowej.

(Jasna elewacja i rdzawy kolor dachu – czy może być coś bardziej tradycyjnego?)

Projekty dworków nowocześnie

Projekty dworków dzisiaj muszą jednak spełniać dużo bardziej restrykcyjne warunki dotyczące technologii budowy domu. Do szlacheckiej zabudowy nawiązują jedynie charakterystycznymi detalami czy proporcjami, wykonywane są jednak z troską o energooszczędność i wysoką jakość termiczną materiałów budowlanych i wykończeniowych. Dachy choć nadal mają czterospadowy kształt, są droższe w budowie przez konieczność zastosowania dodatkowych obróbek chroniących wnętrza przed utratą ciepła przez połać.

(Domy dworki we współczesnym ujęciu mają bardziej prostą i zwartą bryłę, która eliminuje ryzyko powstawania mostków cieplnych.)

Architekci sugerują, by duże przeszklenia wykuszy o kształcie plastra miodu czy okna tarasowe znajdowały się na południowej stronie, skąd najlepiej wykorzystywana będzie energia słoneczna do ogrzania i doświetlenia salonu. Współczesny charakter dworków podkreślają również wysokiej jakości materiały elewacyjne oraz dobre, szczelne okna, nawet jeśli udekorowane są szprosami czy okiennicami.

Odpowiednie ukierunkowanie domu względem stron świata i rozmieszczenie wnętrza tak, by energia cieplna nie była marnowana (np. na dogrzanie garażu czy kuchni!) oraz zastosowanie się do nowoczesnych technologii budowy domu sprawiają, że projekty dworków również mogą być domami energooszczędnymi. Zachowując styl szlachecki, architekci dbają o symetrię bryły.

Znajdź swój wymarzony dom

Projekty domów w DOM.pl to największa baza gotowych projektów dworków!

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Nowoczesne domy piętrowe: duży dom na małą działkę | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-05-29 12:48:40

[...] domy z poddaszem nadal cieszą się dużą popularnością, to jednak atrakcyjną alternatywą są dla nich domy [...]

Okna kolankowe - dla lepszego doświetlenia poddasza | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-04-23 13:58:22

[...] Projekty domów z poddaszem mają różne wysokości ścianki kolankowej, a od niej zależy wysokość pomieszczeń na poddaszu. Jeżeli chcemy zamontować okna kolankowe, ścianka kolankowa nie może być niższa niż 85 cm. [...]

Polecamy ciekawe projekty domów - co nowego? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-11-26 14:53:11

[...] Wciąż popularne projekty dworków – współcześnie o tradycji Stylizowane na dworki projekty domów to wciąż największa... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • Lampa wisząca Luna Biała

  • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

  • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

  • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny