Start Arrow Finanse i prawoArrow Wczesna sprzedaż wykupionego mieszkania

Wczesna sprzedaż wykupionego mieszkania

Czy mogę sprzedać nabyte przeze mnie mieszkanie przed upływem 5 lat od daty wykupu?

sprzedaz mieszkaniaTak, ale w niektórych wypadkach powstanie obowiązek zwrotu uzyskanej bonifikaty. Zgodnie z art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004r. Nr 261 poz. 2603 ze zm.) dochodzenie zwrotu zrewaloryzowanej kwoty bonifikaty jest obligatoryjne, jeżeli przed upływem 5 lat (od daty kupna) nabywca lokalu zbył go lub wykorzystał na cele inne niż uzasadniające udzielenie bonifikaty.

Powyższego przepisu nie stosuje się w przypadku:

  • zbycia na rzecz osoby bliskiej,
  • zamiany lokalu mieszkalnego na inny lokal mieszkalny albo nieruchomość przeznaczoną lub wykorzystywaną na cele mieszkaniowe;
  • sprzedaży lokalu mieszkalnego, jeśli środki uzyskane z jego sprzedaży przeznaczone zostaną w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystanej na cele mieszkaniowe.

W przypadku zbycia na rzecz osoby bliskiej, zasady ogólne wyrażone w art. 68. ust. 2 stosuje się odpowiednio. Przez osobę bliską należy rozumieć zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione oraz osobę, która pozostaje ze zbywcą faktycznie we wspólnym pożyciu.

Autor: UM st. Warszawy

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 16, 2010
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty