Start Arrow InstalacjeArrow Wentylacja – jak zapewnić czystość powietrza?

Wentylacja – jak zapewnić czystość powietrza?

Na naszym forum budowlanym trwa dyskusja dotycząca rekuperacji. – Jak wygląda sprawa obsługi tego urządzenia? – zastanawia się czytelnik. – Pytałem w kilku punktach które się tym zajmują i wmawiano mi, że ogranicza się to do wymiany filtrów. Ale co z na przykład z odgrzybianiem? Czy istnieje coś takiego? Bo na mój rozum to działa podobnie jak klima w aucie, czyli różnica temperatur wilgoci co sprzyja na rozwój pleśni i grzybów szkodliwych dla ludzi.

O poradę zwróciliśmy się do Pani Mirosławy Ćwik z firmy Pro-Vent:

Częstym błędem popełnianym przez osoby nie zaznajomione z tematem rekuperacji jest mylenie pojęć wentylacji z klimatyzacją. Zadaniem wentylacji jest wymiana powietrza zużytego (z pomieszczeń) na świeże dostarczone z zewnątrz budynku. Klimatyzacja natomiast (zazwyczaj) tylko ochładza powietrze znajdujące się w pomieszczeniu i nie dostarcza świeżego.

W układzie wentylacyjnym raczej nie wykrapla się wilgoć. Dodatkowo stały przepływ powietrza o zmiennej wydajności nie pozwala na rozwój grzybów.

Dlatego celem zapewnienia czystości powietrza przepływającego w układzie konieczna czynnością jest wymiana filtrów – nie rzadziej niż raz na trzy miesiące i umycie rekuperatora raz w roku.

Nie jest wystarczające wymienianie filtrów raz w roku. Powietrze czerpane z zewnątrz zawiera duże ilości kurzu i pyłków , które zatrzymują się na filtrze i po kilku miesiącach skutecznie blokują przepływ powietrza, powodując tym samym spadek wydajności wentylacji.

Czasami zdarza się jednak, ze wilgoć wykrapla się w centrali. Ma to miejsce w przypadku , kiedy powietrze usuwane z pomieszczeń jest bardzo wilgotne a na zewnątrz jest stosunkowo chłodno.

Jeśli budynek jest świeżo wykończony, wytynkowany , wtedy rzeczywiście wykraplają się znaczne ilości wody, albo w przypadku gdy dużo w domu gotujemy, pierzemy, itp. Wykroplenie wody następuje wtedy w wymienniku ciepła, który w przypadku central MISTRAL firmy Pro-Vent zbudowany jest z tworzywa. Woda spływa z wymiennika do komory (wykonanej z PCV), a stąd poprzez odpływ z syfonem usuwana jest poza obiekt (najczęściej do kanalizacji ).

Nie dochodzi do rozwoju grzybów, gdyż elementy, które maja kontakt z wilgocią są z tworzyw, jest stały przepływ powietrza i sytuacje te są przejściowe (budynek wysycha, a temp. na zewnątrz rośnie co również powoduje zanikanie wykraplania).

Firma Pro-Vent przeprowadziła kilkakrotne badania układu wentylacji nawiewno-wywiewnej połączonej z wymiennikiem gruntowym – płytowym przez Sanepid i badania te potwierdziły znaczna redukcję zarodników grzybów i bakterii po przejściu przez taki układ.

Szczegółowe wyniki można zobaczyć na stronie
http://www.wymiennikgruntowy.pl/badania,pl,0.html.

NA NASTĘPNEJ STRONIE MOŻNA ZAPOZNAĆ SIĘ Z UWAGAMI DOTYCZĄCYMI
SPOSOBU PRACY CENTRAL WENTYLACYJNYCH LATEM I ZIMĄ:

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
5
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Rekuperatory: projekt instalacji dla domu jednorodzinnego | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-05-25 15:03:31

[...] System wentylacji, który w sposób mechaniczny wymusza wymianę powietrza i wyposażony dodatkowo w rekuperator, umożliwiający odzyskiwanie ciepła (rekuperację), sprawia, że domy energooszczędne są bezpieczne dla zdrowia i samopoczucia swoich mieszkańców. W pomieszczeniach nie koncentrują się takie składniki powietrza, jak dwutlenek węgla, para wodna czy inne związki chemiczne, wydzielane z materiałów budowlanych oraz elementów wyposażenia. [...]

Zaparowane szyby - skąd się biorą? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-05-25 15:03:02

[...] Wentylacja – jak zapewnić czystość powietrza? [...]

Z jakich elementów składa się wentylacja mechaniczna? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-05-25 14:55:54

[...] zaprojektowana instalacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła w domu jednorodzinnym powoduje znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania [...]

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-03-15 17:41:39

dobrze wietrzyc ;) ja w moim mieszkaniu 2 pokojowym wentylacje mam taka soibie, ale ciesze sie, ze dzieki open finance dostalam kredyt i moglam kupic to mieszkanie

betagoo Odpowiedz 2011-11-29 13:29:36

Dobrze, że ukazał się jeden scalony i rozszerzony tekst. To kompendium wiedzy jest zebrane z kilku artykułów ze stron internetowych Pro-Vent.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca Wire Kolor 3pł

  • Kinkiet Wire Kolor

  • Lampa stołowa Maja Black

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje