Start Arrow InstalacjeArrow Wentylacja w łazience

Wentylacja w łazience

Ze względu na liczne źródła wilgoci w łazience, niesłychanie ważna jest sprawnie działająca wentylacja. Sprawna wentylacja pozwala również na bezpieczne użytkowanie gazowych podgrzewaczy wody.

Polskie normy określają minimalny strumień powietrza odprowadzanego z łazienki na 50 metrów sześciennych na godzinę, z toalety zaś – na 30 metrów sześciennych na godzinę.

Do wentylacji łazienek można wykorzystać siły naturalne (wentylacja grawitacyjna) lub zastosować wentylatory, czyli urządzenia wymuszające przepływ powietrza.

Naturalna wentylacja grawitacyjna to najpowszechniejszy sposób wymiany powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. Polskie przepisy budowlane wymagają, aby w przewody wentylacji grawitacyjnej były wyposażone m.in. łazienki oraz oddzielne toalety. Kratka wentylacyjna powinna znajdować się możliwie daleko od drzwi, tak by strumień powietrza przepływał przez całą łazienkę. W drzwiach łazienkowych nie powinno zabraknąć otworów z kratkami doprowadzających powietrze do łazienki, przy czym kratek tych pod żadnym pozorem nie można zasłaniać.

wentylacja

W małych łazienkach w pełni wystarcza naturalna wentylacja grawitacyjna, natomiast w pomieszczeniach łazienkowych o większej kubaturze (powyżej 5,5 metra sześciennego) niezbędne jest już stosowanie systemów wentylacyjnych wymuszających obieg powietrza. W dużych łazienkach można wspomóc działanie wentylacji poprzez zastosowanie wentylacji mechanicznej wywiewnej. Najczęściej instaluje się w kanałach wywiewnych lub w na kratkach dodatkowe wentylatory pracujące w sposób ciągły, włączane w trakcie obecności w łazience użytkownika lub gdy w pomieszczeniu nagromadzi się wiele pary.  Należy jednak pamiętać, iż urządzenia tego typu ograniczają nieco działanie naturalnej wentylacji grawitacyjnej gdy nie są użytkowane.

Warto również pamiętać o zainstalowaniu dodatkowego wentylatora w zamkniętej kabinie prysznicowej – ograniczonej ścianami aż do sufitu pomieszczenia. Kubatura takiej kabiny nie powinna być mniejsza niż 1,5 metra sześciennego.

Dodatkowych wentylatorów na kratkach wentylacyjnych czy w przewodach wentylacyjnych nie wolno instalować w łazienkach, w których znajdują się wloty do przewodów spalinowych – na przykład gazowego podgrzewacza wody. Stosowanie dodatkowego wentylatora grozi bowiem zasysaniem z przewodów spalinowych spalin do łazienki, co może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia korzystających z łazienki osób.

Autor: Sanitec KOŁO

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca Wire Kolor 3pł

  • Kinkiet Wire Kolor

  • Lampa stołowa Maja Black

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje