Start Arrow InstalacjeArrow Wentylacja z odzyskiem ciepła: o jej instalacji zdecyduj wybierając projekt domu energooszczędnego

Wentylacja z odzyskiem ciepła: o jej instalacji zdecyduj wybierając projekt domu energooszczędnego

Projekt domu energooszczędnego zakłada wprowadzenie szeregu rozwiązań wpływających na zmniejszenie zapotrzebowania budynku na ciepło. Jednym z nich jest przemyślany system wentylacji. Alternatywą dla tradycyjnych form cyrkulacji powietrza, które powodują spore straty energii, jest wentylacja z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła. 

Budowanie domów o niskim zapotrzebowaniu energetycznym staje się popularniejsze ze względu na coraz wyższe koszty eksploatacyjne standardowych rozwiązań oraz ekologię. Jednym z rozwiązań dedykowanych budownictwu energooszczędnemu jest wentylacja z odzyskiem ciepła. Tego rodzaju system jest w stanie nie tylko zapewnić sprawną wymianę powietrza, ale też efektywnie wykorzystać zużyte ciepło. Zachowuje więc równowagę pomiędzy energochłonnością budynku a komfortem cieplnym jego mieszkańców.

Aby wentylacja z rekuperatorem spełniała swoje zadanie, niezbędny jest profesjonalny projekt uwzględniający właściwy dobór urządzeń.

Aby wentylacja z rekuperatorem spełniała swoje zadanie, niezbędny jest profesjonalny projekt uwzględniający właściwy dobór urządzeń.

Szczególny rodzaj przepływu powietrza – jak działa rekuperator? 

Wentylacja z rekuperacją działa przez cały rok na zasadach podobnych do wentylacji mechanicznej. Układ instalacyjny jest jednak rozbudowany o rekuperator – urządzenie, dzięki któremu można najpierw odzyskać zużytą energię termiczną, a następnie ponownie ją wykorzystać. Całość instalacji obsługują zwykle dwa układy, przez które przepływa powietrze. Pierwszy z nich składa się z systemu kanałów wentylacyjnych i nawiewników odpowiedzialnych za doprowadzenie do środka świeżego powietrza. Z kolei zużyte powietrze innymi kanałami wraca do centrali z rekuperatorem i wentylatorem. W tym miejscu napotyka świeże powietrze (doprowadzane z zewnątrz przez układ czerpny) i poprzez wymiennik rekuperacyjny (bez mieszania się strumieni powietrza) ogrzewa je, zanim zostanie rozprowadzone do poszczególnych pomieszczeń.

Dawid Kozyra z firmy CentroClima, specjalizującej się w instalacjach klimatyzacyjno-wentylacyjnych:
Przepływ powietrza przez rekuperator w uproszczeniu polega na ogrzewaniu nawiewanego zimnego powietrza poprzez ciepłe wywiewane powietrze. Zaletą wentylacji z rekuperatorem jest nie tylko kontrolowana wymiana powietrza, ale też oszczędność energii – system niweluje straty ciepła na wentylację nawet do 70% w ciągu całego roku przy dobrej termoizolacji budynku. Pamiętajmy jednak, że wentylacja z rekuperacją w domu energooszczędnym nie zastąpi sprawnego ogrzewania. Co innego w przypadku budynków pasywnych, których zapotrzebowanie na energię użytkową wynosi zaledwie 15 kWh/m3. Wtedy rzeczywiście dla utrzymania komfortu cieplnego wystarczy dogrzewanie powietrza wentylacyjnego np. z wykorzystaniem pompy ciepła.

Aby wentylacja z rekuperatorem spełniała swoje zadanie, niezbędny jest profesjonalny projekt uwzględniający właściwy dobór urządzeń.

Właściwie zaprojektowana, zamontowana i wyregulowana instalacja spełni swoje zadanie i sprawdzi się w energooszczędnym budownictwie.

Właściwie zaprojektowana, zamontowana i wyregulowana instalacja spełni swoje zadanie i sprawdzi się w energooszczędnym budownictwie.

Decyzja o montażu rekuperatora powinna zapaść na etapie projektu 

Mimo niezmiennej zasady działania całego układu poszczególne projekty instalacji mogą się znacznie różnić. Centrala wentylacyjna z rekuperatorem łączy sieć kanałów, która jest jednym z wielu współpracujących ze sobą elementów. W fazie projektowania instalacji kluczową rolę odgrywa rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych. Ich układ determinuje wybór centrali o konkretnych parametrach i typie wymiennika. Planując montaż wentylacji w nowym budynku, warto pamiętać, że każda zmiana nawet na wczesnym etapie budowy może być trudna do zrealizowania, a ewentualne przeróbki dosyć kosztowne. Wynika to z wielu czynników, jakie musi wziąć pod uwagę projektant – tj. rozmieszczenie przewodów względem konstrukcji budowlanej, ich izolację czy prędkość przepływu powietrza oraz prawidłowe rozprowadzenie powietrza po budynku.

Dawid Kozyra z firmy CentroClima:
Przemyślany projekt instalacji wraz z rekuperatorem wysokiej klasy jest gwarancją poprawnego funkcjonowania całego systemu. Co więcej, rodzaj wentylacji i parametry urządzeń w tzw. budynkach energooszczędnych mogą mieć też znaczenie przy staraniu się o dopłatę do kredytu na budowę. Wysokość dofinansowania zależy m.in. od rocznego zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji. Sam koszt montażu instalacji z rekuperatorem wynosi od 10 do kilkunastu tysięcy złotych. Na indywidualną wycenę wpływa wiele czynników, w tym powierzchnia budynku i jego usytuowanie.

Nowo zainstalowany układ z rekuperatorem zawsze należy wyregulować. Podczas pomiarów montażyści weryfikują wydajność instalacji oraz sprawdzają ciśnienie w kanałach wentylacyjnych. Wartości wszystkich ważnych parametrów powinny być zbieżne z tymi, które zakładał projekt. Właściwie zaprojektowana, zamontowana i wyregulowana instalacja spełni swoje zadanie i sprawdzi się w energooszczędnym budownictwie.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 18, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje