Start Arrow InstalacjeArrow Wentylator w łazience – zasady montażu

Wentylator w łazience – zasady montażu

W małych łazienkach czy toaletach wentylację zapewni już wentylacja grawitacyjna, wymieniając powietrze przez zamontowane kratki wentylacyjne. Kubatura takiej łazienki nie może jednak przekraczać 5,5m3. W większych łazienkach należy już stosować wentylację mechaniczną, czyli z urządzeniami wymuszającymi przepływ powietrza.

Wentylacja mechaniczna w łazience najczęściej polega na instalacji w kanałach wywiewnych lub w kratkach dodatkowych wentylatorów. Mogą one pracować w sposób ciągły, mogą być włączane w trakcie obecności w łazience domownika lub gdy w pomieszczeniu nagromadzi się wiele pary. Niestety, gdy wentylator jest wyłączony, wtedy całkowicie ustaje wentylacja naturalna.

(W łazienkach warto zadbać również o design. fot. linia wentylatorów RIMERA)

Dodatkowy wentylator powinien się również znajdować w zamkniętej kabinie prysznicowej – ograniczonej ścianami aż do sufitu pomieszczenia. Kubatura takiej kabiny nie powinna być mniejsza niż 1,5 metra sześciennego.

Jak dobrać wentylator do łazienki?

Wentylatory wyciągają zużyte powietrze na zewnątrz. Aby działały skutecznie, muszą być odpowiednio wydajne czyli umożliwiać wyciąganie z łazienki odpowiedniej ilości zużytego powietrza. Według obowiązujących norm, w łazience musi być wymieniane powietrze co 6-8 razy na godzinę. Mnożąc liczbę wymian i kubaturę łazienki otrzymamy odpowiednią wydajność wentylatora.

Gdzie zamontować wentylator?

Skuteczność wentylacji mechanicznej w dużej mierze zależy od lokalizacji wentylatora. Na co należy więc zwracać uwagę wybierając miejsce na wentylator?

Przede wszystkim wentylator powinien być umieszczony jak najdalej od wlotu powietrza, czyli od drzwi czy okna w łazience. Należy go również zamontować jak najdalej od podłogi.

Należy zachować szczególną ostrożność, gdy montujemy wentylator w pobliżu wanny lub prysznica. Według europejskich norm budowlanych urządzenie zasilane prądem o napięciu 220 V musi znajdować się w odległości nie mniejszej niż 1,25 m od zasięgu reki osoby kapiącej się. W przeciwnym razie ryzyko kontaktu z wodą jest zbyt duże.

Bliższą odległość można zastosować tylko w przypadku wentylatora niskonapięciowego – wentylatora zasilanego prądem o napięciu 12V wraz z transformatorem (transformator musi jednak być umieszczony dalej niż 1,25 m od zasięgu ręki osoby kapiącej się). Innym rozwiązaniem jest instalacja wentylatora kanałowego. Należy pamiętać jednak, aby umieścić go jak najdalej w kanale wentylacyjnym.

(Wentylatory mają wspomagać wentylację grawitacyjną, montujemy je więc na wylot otworu grawitacyjnego, usuwając zwykłą kratkę wentylacyjną. fot. prosty montaż wentylatora DOSPEL)

Uwaga!

Wentylatorów nie wolno stosować w pomieszczeniach, w których są zainstalowane urządzenia spalające gaz w otwartym palenisku (podgrzewacze wody i kotły c.o. z otwartą komora spalania). Wentylatorów nie wolno także stosować w budynkach, w których są zbiorcze kanały wentylacji wywiewnej.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca Wire Kolor 3pł

  • Kinkiet Wire Kolor

  • Lampa stołowa Maja Black

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Black