Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Wiata garażowa na działce

Wiata garażowa na działce

Wiata garażowa to alternatywa dla garażu wolnostojącego bądź wkomponowanego w bryłę domu jednorodzinnego, kiedy dodatkowa całkowita zabudowa optycznie zmniejszy już małą działkę. Ponadto jest to tańsze i prostsze do wykonania rozwiązanie, również jeśli chodzi o formalności związane z budową.

Wiata garażowa – zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?

Wiata garażowa nie jest obiektem małej architektury, zatem jej budowa nie może się rozpocząć bez spełnienia jakichkolwiek formalności.

Jeżeli planujemy wiatę na jeden samochód, o wielkości nie przekraczającej 25 mkw, budowa wiaty wymaga zgłoszenia do starostwa. Warunkiem jest jednak to, by łączna liczba dodatkowych budynków na działce: altan, budynków gospodarczych czy innych wiat nie przekraczała dwóch na każde 500 mkw terenu.

Zgłoszenie powinno zawierać rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia trzeba dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od oczekiwań urzędu, szkice lub rysunki.

Budowę możemy rozpocząć dopiero po 30 dniach od daty zgłoszenia, oczywiście pod warunkiem, że w tym czasie organ nie wniesie sprzeciwu. Na rozpoczęcie budowy mamy 2 lata.

Kiedy wiata garażowa ma służyć jako miejsce postojowe dla kilku samochodów i ma powierzchnię większą niż 25 mkw, niezbędne będzie pozwolenie na budowę. Do wniosku trzeba dołączyć 4 egzemplarze projektu budowlanego z wymaganymi opiniami i uzgodnieniami oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Budowę możemy rozpocząć dopiero po uprawomocnieniu się pozwolenia, ale na co najmniej siedem dni przed rozpoczęciem budowy wiaty trzeba również zawiadomić powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót.

Wiata garażowa – usytuowanie na działce

Wiata jako miejsce postojowe dla samochodu musi spełniać przepisy określające minimalne odległości budynków od granic działki i domu jednorodzinnego, które wynikają z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych. Od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym wiata musi być oddalona min. o 7 m, natomiast od granicy działki odległość nie może być mniejsza niż 3 m.

Bliższe usytuowanie wiaty garażowej jest możliwe jedynie, gdy wynika ono z miejscowego planu zagospodarowania działki bądź – w przypadku jego braku – z decyzji o warunkach zabudowy.

Uwaga! Zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego, obowiązującą od 28 czerwca 2015 r., zwiększyła się powierzchnia wiaty, którą możemy budować bez pozwolenia. Zobacz aktualne przepisy prawa budowlanego: Łatwiejsza budowa garażu i wiaty

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 27, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Marek wiata Odpowiedz 2017-05-09 20:58:11

Witam- ten problem fajnie jest poruszony w tym filmie polecam. koswood.com/jak-zbudowac-wiate-bez-urzedowych-formalnosci/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty