Start Arrow Budowa domuArrow Wiatrołap w projekcie: wygodna strefa wejścia

Wiatrołap w projekcie: wygodna strefa wejścia

Na etapie adaptacji projektu inwestorzy często rozważają usunięcie wiatrołapu z projektu w celu zwiększenia powierzchni użytkowej pomieszczeń mieszkalnych. Warto jednak pamiętać, że wiatrołap pełni nie tylko funkcje przedsionka, ale również chroni wnętrza przed zimnem, eliminuje przeciągi i izoluje od hałasu. Kiedy więc rezygnacja z wiatrołapu może okazać się błędem?

Wiatrołap to rodzaj przedsionka umieszczonego między wejściem a wnętrzem domu. Nie istnieje wymóg prawny, nakazujący posiadanie wiatrołapu w domu jednorodzinnym. W rozporządzeniu o warunkach technicznych możemy jedynie przeczytać, że wejścia z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań nieutrudniających ruchu. Jeżeli zostaną zastosowane inne rozwiązania izolacyjne doprowadzające współczynnik przenikania ciepła do wymaganej wartości, nie ma konieczności budowy wiatrołapu.

(Wiatrołap stanowi barierę przed chłodem i zabrudzeniami wnętrza domu.)

Zalety wiatrołapu w domu jednorodzinnym

  • Wiatrołap pełni funkcję bariery termicznej, która chroni wnętrze domu przed chłodem, przeciągami, hałasem. Jego posiadanie jest szczególnie istotne przy wejściu wychodzącym na południową czy południowo-zachodnią stronę, z której w naszej strefie klimatycznej najczęściej wieje wiatr w chłodnych miesiącach roku.
  • Wiatrołap jest pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzi się z zewnątrz. Dzięki temu nie przenosimy błota i piasku do wnętrza domu. To tu możemy ustawić stojaki na buty, wieszak na odzież wierzchnią czy w przypadku większej powierzchni wiatrołapu – szafę wnękową. Duży wiatrołap to także wygodne miejsce do przetrzymywania wózka dziecięcego czy roweru. Pamiętajmy, by w wiatrołapie zastosować odpowiednie materiały na podłogę. Sprawdzą się tu szczególnie antypoślizgowe płytki ceramiczne o klasie ścieralności IV lub V.
  • W wiatrołapie często znajdują się również dodatkowe drzwi do pomieszczeń gospodarczych, garażu, jeśli usytuowany jest w bryle budynku lub do kotłowni. To ostatnie rozwiązanie jest szczególnie istotne, jeśli planujemy ogrzewanie domu paliwem stałym – przenosząc węgiel do kotła lub usuwając popiół nie zabrudzimy wnętrza domu.
  • Wiatrołap stanowi również doskonałe rozwiązanie w domach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Stanowić może poczekalnię dla klientów, izolując ich od prywatnej części domu. To sprawdza się również w domach o funkcji tylko mieszkalnej – w wiatrołapie możemy zatrzymać listonosza czy inkasenta.

(Jeżeli w wiatrołapie zaplanujemy drzwi do pomieszczenia gospodarczego, zwróćmy uwagę na odpowiednią odległość od wejścia, która nie utrudni manewrowaniem skrzydłem drzwi zewnętrznych.)

Kiedy wiatrołap okaże się niezbędny?

W projekcie domu warto przeanalizować sposób otwierania drzwi zewnętrznych. Jeżeli będą one otwierały się do środka, potrzebować będziemy więcej miejsca na manewrowanie skrzydłem drzwiowym. Z tego względu drzwi otwierane do wewnątrz wymagają dużej przestrzeni za progiem, w sieni.

Zastosowanie wiatrołapu ułatwi nam manewrowanie skrzydłem drzwiowym, a dzięki temu, że drzwi otwierać się będą do środka, będziemy mogli przed nimi ułożyć grubą wycieraczkę, zabezpieczając przed błotem wnoszonym do wewnątrz. Zaletą drzwi otwieranych do środka jest również fakt, że nie mamy konieczności wychylać się na zewnątrz wpuszczając gości do środka.

W przypadku drzwi otwieranych do wewnątrz warto przewidzieć okapnik, który zabezpieczy wiatrołap przed spływającą wodą. Okapnik montowany jest na dole drzwi od zewnętrznej strony. Przez niezabezpieczone drzwi woda może spływać pod nich do środka.

Nie jest tu jednak potrzebny  dach nad drzwiami – może być on niewielki, bo i tak zalegający śnieg nie zablokuje wyjścia i otwierania drzwi. Podobnie duża i gruba wycieraczka, położona przed drzwiami od strony zewnętrznej – zabezpieczy przed błotem wnoszonym do środka, a nie przeszkodzi w manewrowaniu drzwiami.

(Z wiatrołapu warto przewidzieć wejście do garażu czy pomieszczeń gospodarczych lub technicznych.)

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 7, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu