Start Arrow WnętrzaArrowPokój dziennyArrow Wielki powrót fototapety

Wielki powrót fototapety

Nieraz, rozglądając się po własnym mieszkaniu, domu, biurze, restauracji czy pubie, do którego wybraliśmy się ze znajomymi na drinka, przyszło nam na myśl pytanie, czy tak naprawdę dobrze się tu czuję? Co w tych wnętrzach jest takiego, co wyraża mnie, mój gust, sposób myślenia, bagaż doświadczeń, typ emocjonalności, indywidualizm? Jaki element danego miejsca jest nasz i jedynie nam przeznaczony? Co zapadnie w pamięć, czemu poświęcimy na tyle dużo uwagi, by nie zapomnieć chwili, która zamyka się w ułamku sekundy i ginie bezpowrotnie? Czy faktycznie musi ona zaginąć?

(fot. DCN Gallery)

(fot. DCN Gallery)

Uważam, że jednym z najwspanialszych sposobów wyrażenia siebie i własnego Ja – zauważa Justyna Szpejnowska, projektantka wnętrz i właścicielka szczecińskiego biura projektowego StudioZjest fotografia. Dla mnie sztuka jest czymś, co pozwala nam oraz odbiorcom tejże sztuki, zatrzymać się, pokontemplować, a jednocześnie utrwalić tę oraz inne chwile warte upamiętnienia. Może nie na wieczność, ale na pewno na tyle długo, by móc się niemi cieszyć i odpowiednio je przeżyć. Z zamierzchłych czasów PRL powraca do nas właśnie ciekawy trend, funkcjonujący w wyposażeniu i aranżacji wnętrz. Mam na myśli nie co innego, a dekorowanie obrazem, dokładniej – zdjęciem. Fototapetę ostatnio bardzo chętnie wykorzystuję w swoich projektach. Jak żaden inny przedmiot potrafi ona nadać prawdziwej głębi oraz ekspresji przestrzeni, w której się znajduje. Ja osobiście stawiam na obrazy w bieli i czerni.

Fototapeta, jako element dekoracji wnętrza, to pomysł nienowy, lecz zgrabnie odświeżony. Rok 2009 z pewnością był okresem nasilenia się działań promocyjnych polskich firm produkujących różnego rodzaju dekoracje, służące do przemiany bądź tylko wzbogacenia charakteru wnętrz, przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych (szablony malarskie, samoprzylepne naklejki ścienne, deco bordy, deco stickersy itp.). Tym razem nadszedł czas na coś bliżej związanego z indywidualną ekspresją właściciela wnętrza, a przez to i sztuką (użytkową) przez większe „s”, a mniej z jednorazowym kaprysem Pani lub Pana domu.

Fototapety, canvasy, duże zdjęcia w ramach, a także lampy PCV – wylicza Grzegorz Czech z DCN Gallerysą zawsze niepowtarzalne. Wszystkie fotografie, które można u nas przeobrazić m.in. w fototapetę dowolnych rozmiarów są fotografiami autorskimi. Można je znaleźć tylko i wyłącznie w DCN Gallery. Rzekłbym, że  specjalizujemy się więc w tworzeniu czegoś na pograniczu sztuki wzniosłej i tej typowo użytkowej, spełniającej funkcję dekoracji. Osobiście uważam, że fototapeta jest znakiem naszych czasów, tego mezaliansu, stworzonego pomiędzy sztuką wyższą, pochylającą się nad nizinami, a nizinami sztuki wspinającymi się na Parnas.

Fototapeta obecnie może kojarzyć się nam z kiczowatymi landszaftami, portretami jelenia w kniei na rykowisku czy z zielono-beżowo-błękitnym widokiem rajskiej plaży znad morza Egejskiego, lecz są to jedynie skojarzenia, będące pozostałością po wnętrzarskim designie sprzed roku 1989. Teraz takie miejsca jak DCN Gallery pozwalają mieć nadzieję, że przy użyciu aparatu fotograficznego i przy wykorzystaniu talentu oraz wiedzy fotografa, zarówno architekci wnętrz, jak i my sami, zdobywamy kolejne narzędzie, które pozwoli nam jeszcze lepiej wyrazić siebie we wnętrzach, które urządzamy i dekorujemy.

(fot. DCN Gallery)

(fot. DCN Gallery)

(fot. DCN Gallery)

(fot. DCN Gallery)

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

bialazz Odpowiedz 2010-08-27 08:15:53

wazne jest tez na czym sie drukuje... trzeba pamietac, ze wiekszosc drukarni, drukuje w technice eko-solwentowej, ktora NIE NADAJE sie do naklejania w domach.. Teraz stosuje sie technike "lateksowa" lub UV, ktore sa bezwonne, ekologiczne i zdrowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca welurowa Bing 2pł. Butelkowa Zi...

 • Coco lampa wisząca czarna-złoty mat

 • Plafon Various Biało-kremowo-beżowy Kolor apl...

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Plafon Vaio 3 White

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena czarna

 • Lampa sufitowa DEZE K-3620 czarny