Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Wielkoformatowe płytki gresowe: jak je czyścić i pielęgnować?

Wielkoformatowe płytki gresowe: jak je czyścić i pielęgnować?

Wielkoformatowe płytki gresowe coraz częściej stają się elementem aranżacji naszych wnętrz i tarasów. Przyciągają wzrok, wprowadzają do pomieszczenia nutę elegancji i wielkomiejskiego szyku. To rozwiązanie dla tych, którzy wiedzą, że liczy się nie tylko jakość, ale i wolność nieograniczona wielkością i kształtem płytek. I choć to jeden z najtwardszych i najbardziej odpornych materiałów okładzinowych, jak każdy element dekoracyjno–użytkowy wymaga odpowiedniej opieki. Jak zatroszczyć się o gres, by cieszył oko przez długie lata?

Gres to materiał, który w codziennej eksploatacji pokazuje nam dwa oblicza. Z jednej strony niska nasiąkliwość i wysoka odporność na ścieranie, z drugiej zaś podatność na zabrudzenia, zwłaszcza jeśli domową aranżację uzupełnia gres polerowany. O ile polerowanie zapewnia płytce wysokie walory estetyczne i gwarantuje intensywność kolorów, o tyle możemy liczyć się ze zwiększeniem mikroporowatości materiału, co ma bezpośredni wpływ na łatwiejsze przenikanie zabrudzeń oraz rysowanie powierzchni. Jednak odpowiednia pielęgnacja niemal zupełnie eliminuje ten problem. Od czego zacząć?

Impregnacja, codzienna pielęgnacja i bycie przygotowanym na błyskawiczne działanie w przypadku nieplanowanej „awarii” to absolutne podstawy ochrony i konserwacji gresowej podłogi. fot. Sopro

Impregnacja, codzienna pielęgnacja i bycie przygotowanym na błyskawiczne działanie w przypadku nieplanowanej „awarii” to absolutne podstawy ochrony i konserwacji gresowej podłogi. fot. Sopro

Codzienna pielęgnacja gresu

Pielęgnacja gresu w warunkach codziennej eksploatacji nie powinna przysporzyć nam żadnych kłopotów, zwłaszcza jeśli do prac porządkowych podchodzimy w sposób systematyczny. Wystarczy trzymać się kilku prostych kroków i po kłopocie.

Daria Bielska-Muszalik, ekspert firmy SOPRO:
Po pierwsze gres należy regularnie odkurzać. Następnie, oczyszczoną podłogę wystarczy umyć dedykowanym gresowi płynem, który rozpuści i usunie zabrudzenia użytkowe, zatłuszczenia, zachlapania czy ślady butów, nie pozostawiając na powierzchni smug czy niechcianej warstwy preparatu. W tym wypadku doskonale sprawdzi się koncentrat Sopro FPR 708, który zawiera zarówno dodatki pielęgnacyjne, jak i czyszczące.

Jak czyścić plamy na płytkach gresowych?

W kuchni – zabrudzenia powstałe podczas przygotowywania posiłków, w salonie i na tarasie – plamy po kawie, herbacie czy czerwonym winie, w przedpokoju – wszechobecne błoto lub przyniesiony pod podeszwami butów smar czy olej. Wszędzie tam, gdzie gres polerowany będzie narażony na intensywne zabrudzenia, należy działać zdecydowanie. Tu konieczne będą specjalne preparaty, które z jednej strony wywabią mocne i intensywne plamy, z drugiej zaś nie pozostawią przebarwień i w żaden sposób nie wpłyną na wygląd gresowej powierzchni. W tym wypadku warto postawić na sprawdzone produkty, bowiem im dłużej plama pozostanie na okładzinie, tym większej, negatywnej niespodzianki możemy się spodziewać.

Rada eksperta Sopro: Podczas wywabiania trudnych zabrudzeń nie ma miejsca na kompromisy, dlatego do konserwacji specjalnej tj. do wywabiania plam mocnych i intensywnych należy używać specjalnych koncentratów o szerokim spektrum działania. Preparat czyszczący Sopro FIR 713 rozpuszcza i usuwa powszechnie występujące, również trudne do usunięcia, zabrudzenia z olejów, zatłuszczenia, ślady gumy, warstwy polimerów i wosków, emulsje nabłyszczające, pozostałości środków pielęgnujących, uporczywe plamy itp. z polerowanego lub pozostającego w stanie naturalnym, nieszkliwionego gresu. W zależności od stopnia zabrudzenia, Sopro FIR 713 należy dodać do wody w proporcji od 20 g (1 łyżka) do 1 filiżanki preparatu i roztworem przetrzeć podłogę. W przypadku gruntownego czyszczenia użyć preparatu w formie koncentratu, rozprowadzić przy pomocy szczotki do szorowania lub mopa, pozostawić na 10-25 minut, ewentualnie od czasu do czasu powierzchnie wyszczotkować, nie dopuszczając do wyschnięcia preparatu. Następnie zebrać lub usunąć rozpuszczony brud (najlepiej przy pomocy urządzenia z funkcją odsysania), a powierzchnię dokładnie spłukać dużą ilością czystej wody.

Im dłużej plama pozostanie na okładzinie, tym większej, negatywnej niespodzianki możemy się spodziewać. fot. Sopro

Im dłużej plama pozostanie na okładzinie, tym większej, negatywnej niespodzianki możemy się spodziewać. fot. Sopro

A żeby zabezpieczyć się przed plamami….

… gres polerowany należy zaimpregnować!

Wybierając gres, który uzupełni wymarzoną aranżację wnętrza czy tarasu mamy do wyboru dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to gres szkliwiony, który charakteryzuje się znikomą nasiąkliwością, co sprawia, że właściwie nie wymaga on impregnowania. Kolejne to oraz gres polerowany, którego otwierające się podczas polerowania pory z łatwością chłoną nie tylko zabrudzenia, ale również substancje, które przypadkowo znajdą się na powierzchni płytek podczas codziennych czynności np. podczas gotowania czy przygotowywania porannej kawy.

Daria Bielska-Muszalik, ekspert firmy SOPRO:
Należy stanowczo podkreślić, że impregnacja musi być wykonana za pomocą odpowiedniego produktu, przeznaczonego do konkretnego rodzaju okładziny, dlatego przed zakupem należy zapoznać się ze specyfikacją preparatu lub zasięgnąć informacji bezpośrednio u producenta.

W przypadku gresów polerowanych bardzo dobrze sprawdzą się penetrujące preparaty na bazie rozpuszczalników, zawierające żywice siloksanowe, które nie tylko doskonale wypełnią odkryte mikropory, ale doskonale zabezpieczą gres przed ryzykiem poplamienia.

Rada ekspert Sopro: Biorąc za przykład dostępny w ofercie Sopro preparat do impregnacji gresu trzeba podkreślić, że sama impregnacja powierzchni, jeśli posiadamy odpowiedni produkt, jest bardzo prosta i nie wymaga wiele wysiłku. Impregnat Sopro FFS 719 wystarczy nanieść suchą, czystą, niestrzępiącą się ściereczką, mopem do podłóg lub suchym, czystym pędzlem. Przygotowując się do impregnacji podłogi gresowej należy jednak pamiętać, że nadmiar preparatu powinniśmy rozprowadzić lub usunąć jeszcze przed jego przeschnięciem, dlatego całość procesu należy podzielić na poszczególne odcinki wykonawcze. Impregnat nie powinien wyschnąć w sposób widoczny na powierzchni oraz być używany przy bezpośrednim nasłonecznieniu.

Impregnacja, codzienna pielęgnacja i bycie przygotowanym na błyskawiczne działanie w przypadku nieplanowanej „awarii” to absolutne podstawy ochrony i konserwacji gresowej podłogi, która odwdzięczy się niezwykłym uzupełnieniem nawet najbardziej śmiałej aranżacji. Nie dajmy więc plamy, a efekty będą długofalowe i naprawdę… zaskakujące!

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Grudzień 5, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Katarzyna Odpowiedz 2019-12-20 02:53:25

Mam gres w łazience, kuchni i salonie, tylko w sypialni wykładzinę dywanową. Korzystam z odkurzacza automatycznego i poza opcją odkurzania ma też nakładkę mopującą z mikrofibry. Regularne mopowanie sprawia, że nic więcej nie jest szczególnie potrzebne podłodze, żeby była czysta i dobrze wyglądała. Sporo robotów ma taką opcję, mój nazywa się Zonder Robo (z Zeegma). Mopowanie na mokro robotem jest wygodne, bo można ustawić, żeby pracował, jak nie ma nas w domu i odpada problem z czekaniem aż podłoga wyschnie, żeby można było się normalnie przemieszczać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty