Start Arrow Artykuły PremiumArrow Wielkości i rodzaje zbiorników na gaz płynny

Wielkości i rodzaje zbiorników na gaz płynny

Dostarczenie do domu gazu płynnego może odbywać się na dwa sposoby: ze zbiornika ulokowanego na działce lub pod ziemią. Dobór odpowiedniego rozwiązania zależy m.in. od poziomu wód gruntowych na działce, powierzchni działki, a także od względów estetycznych.

Zbiorniki przydomowe na gaz płynny, zarówno naziemne, jak i podziemne, mają różną pojemność, którą dobiera się na potrzeby gospodarstwa, wynoszącą 2700, 4850 lub 6400 litrów.

Przy doborze wielkości zbiornika brane są pod uwagę:

 • zapotrzebowanie na gaz, wyrażane w kg/h wynikające z mocy zasilanych gazem urządzeń;
 • możliwości lokalizacji określonej wielkości zbiornika – konieczne jest spełnienie warunków odległości przy zadanej wielkości działki i warunkach zabudowy;
 • częstotliwość tankowania – wynikającą z wielkości zbiornika i zużycia gazu.

Dla gospodarstw domowych zwykle wystarczająca jest pojemność najmniejsza czyli 2700 litrów.

Kiedy zdecydować się na zbiornik naziemny?

Zbiornik naziemny ustawia się na płycie fundamentowej o grubości od 12 do 20 cm, która powinna wystawać ponad powierzchnię gruntu. Jest to tańsze i prostsze rozwiązanie, również pod względem instalacyjnym.

Zbiornik naziemny można wykorzystać niemalże w każdych warunkach, co istotne, możliwe jest korzystanie z niego przy wysokim poziomie wód gruntowych.

Zbiornik naziemny wymaga jednak większej działki, gdyż odległość zbiornika od domu, ogrodzenia czy dróg musi wynosić min. 3 metry (przy pojemności 2700 litrów). Wadą tego rozwiązania jest również to, że znacząco ingeruje on w aranżację przydomowej przestrzeni.

Wymagane odległości od obiektów budowlanych można zmniejszyć o połowę przy zastosowaniu ściany oddzielenia ogniowego. Taką funkcję może spełniać pełna ściana budynku.

Kiedy zdecydować się na zbiornik podziemny?

Dużo bardziej estetyczną i dyskretną instalacją jest zbiornik podziemny. Widoczna jest jedynie pokrywa zbiornika, od góry pokrywa go bowiem warstwa gruntu o grubości około 60 cm. Mamy więc dowolność w aranżacji ogrodu.

Zbiornik podziemny wykorzystuje się również wtedy, gdy zbiornik naziemny nie mieści się na działce. Podziemne rozwiązanie potrzebuje jedynie 1 m odległości od budynku czy ogrodzenia (przy pojemności 2700 litrów).

Zbiornik podziemny nie jest polecany na działki o wysokim poziomie wód gruntowych, choć istnieje zabezpieczenie (zakopcowanie zbiornika), dzięki czemu w okresie roztopów armatura zbiornika nie jest zalewana wodą.

Instalacja zbiornika podziemnego jest droższa od ustawienia zbiornika naziemnego, jednak z uwagi na dowolne zagospodarowanie działki – warta przemyślenia.

Zbiornik podziemny to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą korzystać z zalet gazu płynnego, ciesząc się jednocześnie pięknym otoczeniem. fot. AmeriGas

Miejsce na zbiornik – co warto jeszcze wziąć pod uwagę?

Planując rozmieszczenie instalacji na gaz płynny, warto pamiętać o zapewnieniu wygodnego dojazdu do posesji, tak aby cysterna z gazem, która będzie tankować zbiornik, mogła do niej dotrzeć bez problemu. Jeśli zbiornik ustawimy w odległości nie większej niż 35 – 50 m od granicy posesji, wówczas cysterna nie będzie musiała wjeżdżać na jej teren. Tyle bowiem zazwyczaj wynosi długość węża, którym dostarczane jest paliwo.

Odległości w zależności od pojemności zbiorników

Bez względu na pojemność zbiornika, trzeba pamiętać także o zachowaniu odległości:

 • 3 metrów od elektrycznej linii napowietrznej 1kV
 • 5 metrów od studzienek kanalizacyjnych i innych zagłębień
 • 12 metrów od elektrycznej linii napowietrznej powyżej 1kV

Od dróg, ogrodzeń i przede wszystkim od domu, zbiornik naziemny powinien być usytuowany w odległości:

 • 3 metrów przy pojemności 2700 l
 • 5 metrów przy pojemności 4850 l
 • 7,5 metra przy pojemności 6700 l

Od dróg, ogrodzeń i przede wszystkim od domu, zbiornik podziemny powinien być usytuowany w odległości:

 • 1 metra przy pojemności 2700 l
 • 2,5 metra przy pojemności 4850 l
 • 3 metry przy pojemności 6700 l

Czy instalacja gazu płynnego wymaga uzyskania pozwolenia na budowę?

Jeżeli chodzi o instalację ze zbiornikiem do 7 m3 to nie jest konieczne pozwolenie na budowę, wystarczy zamiar zgłosić do Starostwa. Zgłoszenie budowy powinno zawierać:

 • wniosek zgłoszenia
 • projekt techniczny wykonany przez uprawnionego projektanta. Na mapie do celów projektowych uprawniony projektant zaznacza lokalizację zbiornika na gaz i trasę przyłącza gazowego. Do jego obowiązków należy również uzyskanie wszelkich wymaganych przez Prawo budowlane uzgodnień, m.in. zatwierdzenie zbiornika przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.
 • kopię uprawnień projektanta i kopię aktualnego zaświadczenia o przynależności projektanta do Izby Inżynierów Budownictwa
 • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością

Jeżeli w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia starosta nie wniesie sprzeciwu, możemy rozpoczynać prace instalacyjne.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


luty 27, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
5
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

ross111 Odpowiedz 2017-09-17 12:03:27

U mnie sprawdza się zbiornik naziemny, stoi sobie w ogródku, nikomu nie przeszkadza, Gaspol serwisuje (wybraliśmy dzierżawę zamiast bawić się w zakup własnego) i tak już od trzech lat...

Gaz płynny Odpowiedz 2016-10-18 09:43:45

Warto też pamiętać o wyborze dostawcy gazu płynnego

Grzegorz Odpowiedz 2015-11-06 15:38:17

My przy domu mamy zbiornik podziemny na olej Eurodorex i jest to faktycznie dobre rozwiązanie. Nie widać go, a jednak jest zawsze "pod ręka". ;)

Mirka Odpowiedz 2015-07-28 15:40:48

Zdecydowanie zbiornik podziemny. Te naziemne brzydko wyglądają w ogrodzie.

Ogrzewanie gazem płynnym: gdzie umieścić kocioł? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-06-06 13:41:54

[...] Zbiorniki na gaz płynny – naziemne czy podziemne – muszą być ulokowane w odpowiedniej odległości od domu i innych zabudowań. Więcej o wyborze zbiorników i warunków ich instalacji można przeczytać w artykule Wielkość i rodzaje zbiorników na gaz płynny. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Lampa wisząca Galaxy 1649

 • Kinkiet Maja Gray

 • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

 • Lampa Biurkowa Vaio White

 • Lampa podłogowa Maja Black