Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Wiertarki z udarem czy młotowiertarki? Jak bezpiecznie wiercić w betonie?

Wiertarki z udarem czy młotowiertarki? Jak bezpiecznie wiercić w betonie?

Beton jest jednym z najtwardszych materiałów, dlatego wiercenie w nim otworów nie zawsze przebiega bezproblemowo. Dobór odpowiednich wierteł i parametrów wiercenia pozwoli nam jednak poprawić komfort i szybkość pracy. Podpowiadamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, wiercąc w betonie.

Właściwy dobór sprzętu to podstawa. fot. fischer

Właściwy dobór sprzętu to podstawa. fot. fischer

Beton jest jednym z najbardziej wytrzymałych, a przez to najpopularniejszych materiałów konstrukcyjnych. Betonowe ściany i stropy są powszechnie stosowane w nowym budownictwie. W starym często wykorzystuje się je do wzmocnienia istniejących konstrukcji poprzez wbudowanie elementów żelbetowych. Większość konstrukcyjnych elementów budowli wykonuje się właśnie z betonu zbrojonego, przy czym pręty umieszczane są najczęściej blisko powierzchni – z reguły są to 2-4 cm, dlatego podczas wiercenia łatwo trafić na pręty zbrojeniowe. Niejednokrotnie dochodzi wtedy do wyszczerbienia głowicy wiertła, zakleszczenia wiertła pomiędzy prętami albo przegrzania i rozhartowania końcówki, co objawia się ciemnogranatowym przebarwieniem. Aby ograniczyć takie ryzyko, wystarczy odpowiednio dobrać rodzaj wiertła oraz sposób wiercenia.

Dobrej jakości wiertło do betonu to podstawa 

Wybór właściwego wiertła jest także uzależniony od wiertarki. W przypadku betonu swojego zadania nie spełnią zwykłe wiertarki, których używa się w domowym warsztacie. Próby wywiercenia otworów za ich pomocą zakończą się niepowodzeniem, a przy okazji stępieniem wiertła. Pracom w betonie są dedykowane wiertarki z udarem lub młotowiertarki, wiertarki wyposażone w uchwyt typu SDS lub w przypadku dużych średnic uchwyt SDS-Max. Nie wymagają od wykonawcy użycia dużej siły i dociskania wiertła do ściany. Są też kompatybilne z większością dostępnych na rynku wierteł tego typu. Rozglądając się za odpowiednim wiertłem, warto przyjrzeć się budowie samej głowicy, która odpowiada za prawidłowe i sprawne zagłębianie się w beton.

Wybór wiertarki również ma znaczenie. fot. fischer

Wybór wiertarki również ma znaczenie. fot. fischer

Artur Pławny z fischerpolska:
Do wiercenia w betonie lub murach najlepszym rozwiązaniem będą wiertła widiowe, których ostrza są wykonane z węglików spiekanych. Mają one największy stopień twardości, porównywalny z diamentem, stąd bierze się nazwa „widia” (niem. „wie Diamant” = „jak diament”). Zapewnia im to nie tylko wytrzymałość, ale pozwala też skrócić czas pracy i włożyć mniejszy wysiłek w wiercenie. Przykładem może być wiertło SDS PLUS II o podwójnym ostrzu, którego geometria powoduje mikropęknięcia betonu, dzięki czemu zwiększa się szybkość wiercenia. Skośne fragmenty na końcówce zmniejszają ryzyko zakleszczenia w przypadku natrafienia na zbrojenie i zapobiegają ślizganiu się na gładkiej powierzchni. Podobnie jak w przypadku innych wierteł odpowiednia spiralna budowa zwiększa stabilność pracy i zapobiega przełamaniu wiertła.

Do wiercenia w murach i niezbrojonym betonie zalecane są wiertła z płaską głowicą o podwójnym ostrzu. Spirala w takim wiertle jest stosunkowo szeroka, co pozwala sprawnie usunąć zwierciny. Samo wiercenie jest też dużo bardziej wydajne. Z kolei w gęsto zbrojonym betonie należy zastosować wiertła z głowicą o poczwórnym ostrzu. Wówczas nie ma ryzyka zakleszczenia, a wiertło podczas dłuższej, ale stabilnej pracy jest w stanie przebić się przez pręt. W przypadku konieczności głębszego wiercenia w tak trudnym podłożu konieczne będzie zastosowanie profesjonalnych wiertnic diamentowych. Większość nowoczesnych wierteł, uznanych producentów pozwala sprawnie przeprowadzić poprawne wiercenie. Jeśli korzystamy z używanych wierteł, koniecznie sprawdźmy ich stan. Widoczne ślady zużycia, jak stępione czy przypalone końcówki, oznaczają, że sprzęt trzeba po prostu wymienić.

Dobrze dobrane wiertło jest w stanie przebić się przez beton. fot. fischer

Dobrze dobrane wiertło jest w stanie przebić się przez beton. fot. fischer

ABC bezpiecznego wiercenia – o czym jeszcze pamiętać? 

Zanim rozpoczniemy prace, warto zbadać miejsce pod kątem obecności kabli. Przerwanie przewodów będących pod napięciem nie będzie raczej miłą niespodzianką. Skorzystajmy zatem z wykrywacza kabli. Planując wykonanie kilku otworów, zadbajmy o bezpieczne odstępy, które pozwolą nam później pewnie osadzić dyble w otworach. Wiercąc otwory, koniecznie przestrzegajmy zalecanych odległości od krawędzi i osi podłoża. Dzięki temu unikniemy odpryskiwania podłoża czy tworzących się na powierzchni rys, ale też pozwolimy dyblom lub innym mocowaniom prawidłowo przenosić obciążenia.

Artur Pławny z fischerpolska:
Według przepisów określających odstępy oraz wymaganą szerokość i grubość elementów budowlanych w przypadku dybli z tworzyw sztucznych należy zwykle stosować odstęp od krawędzi dwa razy większy niż głębokość zakotwienia. Pomijając nieliczne wyjątki, głębokość otworu zawsze powinna być większa niż głębokość zakotwienia. W ten sposób zapewnimy miejsce dla pyłu pozostającego po wierceniu. A to wpływa na stabilność zamocowania.

Pamiętajmy też, żeby oczyścić otwór w czasie wiercenia lub tuż po nim. Nieusunięcie pyłu zmniejszy jakość mocowania i w efekcie przełoży się na nasze bezpieczeństwo.

Profesjonalne narzędzia i przestrzeganie ważnych zasad (jak odstępy i głębokości zakotwienia oraz czyszczenie otworu) sprawią, że bez trudu poradzimy sobie z wierceniem w betonie.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


wrzesień 10, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Dan1717 Odpowiedz 2019-11-12 11:59:46

U mnie bardzo przydaje się wiertarka z udarem - mam Metabo z zestawem wierteł do metalu drewna i kamienia i nie ma takiego wyzwania, któremu by nie podołała ;) Dodatkowym plusem jest bezszczotkowy silnik z zabezpieczeniem przed przegrzaniem - po prostu sprzęt nie do zdarcia.

Bandit79 Odpowiedz 2017-12-07 15:55:16

Wiertarka to jest jedna strona medalu, jeszcze trzeba dysponować dobrym wiertłem. Do betonu u mnie zdał egzamin SDS Erpatecha, wcześniej nie miałem w ogóle wierteł od nich, ale trafiło się w super cenie. Muszę powiedzieć, że jestem zadowolony. Ta stożkowa spirala chyba faktycznie coś zmienia, bo wiertło wygląda na bardzo solidne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Lampa wisząca Wire White 3pł.

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny