Start Arrow Budowa domuArrow Więźba dachowa – rodzaje konstrukcji dachu

Więźba dachowa – rodzaje konstrukcji dachu

Więźba dachowa stanowi jeden z ważniejszych – jeśli nie najważniejszy – element budowy domu. Warto zatem wiedzieć, na czym polega jej konstrukcja i wykonanie. Od prawidłowego wykonania więźby zależy przede wszystkim możliwość późniejszego zaadaptowania poddasza na cele mieszkalne. Prawidłowo wykonana więźba gwarantuje przede wszystkim dobrą izolacje cieplną i przeciwwilgociową pomieszczenia.

W nowoprojektowanych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych konstrukcję dachu najczęściej wykonuje się z drewna. Do podstawowych układów konstrukcyjnych należą: dach o konstrukcji jętkowej oraz krokwiowo – płatwiowej. Dachy o konstrukcji jętkowej stosuje się w domach o rozstawie murłat do 9,0m oraz wtedy, gdy nie ma możliwości oparcia płatwi na słupach podporowych. W dachu jętkowym cała konstrukcja opiera się na belkach poziomych położonych na murach czyli na murłatach.

wiezba

Zamocowanie murłaty na murze musi być bardzo solidne. Zaleca się wykonanie w ściance kolankowej słupków żelbetowych o przekroju minimum 25x25cm rozmieszczonych co 1,5 m i zbrojonych 4 prętami o średnicy 12 mm. Pręty te należy zakotwić w wieńcu żelbetowym wykonanym w poziomie stropu. W każdym takim słupku należy zabetonować śruby kotwiące murłaty minimum 2 pręty o średnicy 12mm z nagwintowanymi końcówkami. Dachy jętkowe należy dodatkowo usztywnić za pomocą wiatrownic wykonanych z płaskownika stalowego lub z deski, a przebiegających pod kątem 45 stopni w stosunku do krokwi . Jętki stanowią również konstrukcję sufitu nad poddaszem. Jętki z krokwiami skręca się przy pomocy śrub lub łączników ciesielskich ocynkowanych.

W dachu krokwiowo – płatwiowym największe obciążenia przejmują płatwie – poziome belki oparte na słupach lub ścianach ustawione pomiędzy murłatą a kalenicą dachu. Płatwie są belkami o największym przekroju. Przekrój płatwi możemy zmniejszyć przez zastosowanie mieczy czyli ukośnych zastrzałów montowanych pomiędzy słupem a płatwią. Krokwie w dachach o poddaszach ogrzewanych muszą mieć odpowiednią wysokość, aby pomiędzy krokwiami zmieścić jak najwięcej ocieplenia. Pomiędzy krokwiami montuje się około 15cm ocieplenia, a dodatkowo 5cm od spodu na krokwie w przestrzeni pomiędzy łatami, do których przykręca się płyty gipsowe lub panele boazeryjne.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty