Start Arrow Budowa domuArrow Więźba dachowa – systemy dachowe

Więźba dachowa – systemy dachowe

Budowa domu to zawsze duże wyzwanie dla prywatnego inwestora. Od momentu decyzji o zakupie działki po wybór elementów wykończenia wnętrz mija wsporo czasu często wypełnionego koniecznością podejmowania wielu trudnych decyzji. W trakcie zakupów materiałów budowlanych należy pamiętać o tym, aby poszczególne elementy pasowały do siebie nie tylko pod względem estetycznym, ale przede wszystkim technicznym.

Dlatego jeszcze zanim ekipa dekarska zacznie układać dach warto dokładnie przemyśleć, nie tylko jaki będzie miał kolor, ale i z jakich materiałów będzie zbudowany. Dla osób decydujących się na dach pokryty dachówkami cementowymi lub ceramicznymi najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w kompletny system dachowy.

fot. BRAAS

fot. BRAAS

Decydując się na system dachowy mamy pewność, że każdy z elementów będzie idealnie do siebie pasował pod względem funkcjonalnym i estetycznym, co oznacza oszczędność czasu i przede wszystkim pieniędzy.

Aby dach spełniał swoją funkcję musi być przede wszystkim szczelny. Zapewni nam to połączenie dachówki ceramicznej lub cementowej z oryginalnymi i systemowymi akcesoriami służącymi do budowania dachu, dlatego bardzo ważne jest aby wszystkie te elementy były najwyższej jakości. Najlepiej stosować markowy system dachowy, gdyż mamy gwarancję dopasowania wszystkich części zarówno pod względem technologicznym i estetycznym – radzi Marek Podeszwa doradca techniczny Baas i RuppCeramika.

System dachowy to pochodzący od jednego producenta zestaw elementów pozwalający na wykonanie całości pokrycia dachowego – od elementów termoizolacyjnych (membrany i folie dachowe), po dachówki (podstawowe oraz kształtowe) i wykończenie (np. obróbka komina taśmą).

Dachówka antenowa, fot. BRAAS

Dachówka antenowa, fot. BRAAS

Przykłady dachówek kształtowych, fot. BRAAS

Przykłady dachówek kształtowych, fot. BRAAS

Istotnym elementem w budowie dachu jest warstwa wstępnego krycia, do której stosuje się membrany i folie dachowe, które chronią poddasze i cały dom przed przeciekaniem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wybór materiałów o wysokich jakościowo parametrach gwarantuje suchy i odpowiednio wentylowany dom.

Szczelność dachu zależy szczególnie od jakości wykonania przejść kominów i ścian przy połaci dachu oraz koszy dachowych.

Przykład połączenia aluminiowego kosza z dachówką, fot. BRAAS

Przykład połączenia aluminiowego kosza z dachówką, fot. BRAAS

Przy nachyleniu połaci dachu przekraczającym 60º konieczne jest stosowanie klamer, które zwiększają odporność dachu na działanie silnego wiatru. Zaczepy klamrowe służą przede wszystkim do mocowania tych dachówek, które cięte są przy grzbiecie, koszu dachowym i w innych miejscach, gdzie występują największe siły ssania wiatru.

Przy montażu dachu zawsze myślimy o tym, żeby sprawnie funkcjonował i był bezpieczny przez następnych kilkadziesiąt lat. Bezpieczne poruszania się w przyszłości po jego połaci zapewnią stopnie i ławy kominiarskie.

Zwieńczeniem systemu dachowego jest orynnowanie, czyli zapewnienie odprowadzenia wody opadowej z połaci dachu. System rynnowy powinien chronić elewacje przed zaciekami, a fundamenty i ściany przed zawilgoceniem.

Trwałość i piękny wyglądu dachu to również dachówki w najlepszej jakości. Dachówki Braas i RuppCeramika pozwalają w sposób niemal nieograniczony realizować wizję architektoniczną w przypadku dachów spadzistych m.in. ze względu na parametry techniczne, wysoką jakość, szeroką gamę barw i możliwość zastosowania zmiennego rozstawu łat.

Po zakończeniu wszelkich prac związanych z budową domu czeka nas jeden z najprzyjemniejszych etapów czyli jego wykończenie, aranżacja i umeblowanie. Żeby zabrać się do tego ze spokojną głową i energią warto wcześniej zainwestować w zaawansowane technologicznie rozwiązania.

Autor: BRAAS

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu