Start Arrow Budowa domuArrow Wilgotna i przemarznięta ściana

Wilgotna i przemarznięta ściana

Dom swój stawiałem w 1994 roku, piwnica jest wykonana z pustaka betonowego, wymurówka taki sam pustak – pisze czytelnik na forum budowlanym. – Ściany zewnętrzne z pustaka żużlowego w kanale styropian 5 cm wymurówka też żużlak. Co roku pojawia się wilgoć, na dole przy listwach podłogowych jak i u góry przy stropie (jak widać na zdjęciach), ale tylko na ścianach zewnętrznych.

W czasie wielu lat zauważyłem, że pojawiała się po fali większych mrozów. Ponieważ pomagałem murarzowi w czasie budowy widziałem że przed wylewaniem stropów obmurował dookoła mury zewnętrzne suporeksem zdaje się 12x12x24, a od środka włożył styropian na wysokość stropu i grubości 5 cm. Na podłodze położyłem 5 cm styropianu i wylałem szlichtę 10 cm. Na strychu to samo, ocieplenie i szlichta. Byłem przekonany że będzie ciepło jak w termosie, niestety dom nie jest zbyt energooszczędny. kaloryfery muszą być ciągle gorące, jeżeli wygaśnie w piecu robi się zimno. W tym roku jest katastrofalnie, robiliśmy remont w środku, malowanie, cekolowanie itp. porobiłem dodatkowe kratki wentylacyjne, niestety na szybach cały czas widać rosę. Rano w sypialni czy w pokojach u dzieci na parapetach stoi woda. Po grudniowych mrozach w ciągu kilku zaledwie dni wyszła taka wilgoć jakiej jeszcze nie było, katastrofa. Na mój chłopski rozum chyba mury przemarzają i stąd tak się dzieje. Zazdroszczę kolegom, którzy mówią że nastawiają piec na 50 stopni, jeden zasyp starcza na dobę a w domu jes za gorąco. Nie wiem czy tak może być w rzeczywistości.

Czytelnikowi doradza nasz ekspert,
Tomasz Rybarczyk, Product Manager z firmy SOLBET:

Wygląda na to, że przyczyną jest przemarzanie. W wyniku tego temperatura powierzchni wewnętrznej na ścianie jest niska i przy sprzyjających warunkach dla powstawania pleśni (duże zawilgocenie, zbyt słaba wentylacja, niska temperatura wewnątrz pomieszczeń) na powierzchni pojawia się pleśń. Ponadto niedawno prowadzone prace wykończeniowe spowodowały, że wilgoci w pomieszczeniu jest jeszcze dużo.

Żadne preparaty nie pomogą, jeśli nie usunie się przyczyny powstawania takiej sytuacji. Proponuję, jeśli jest taka możliwość docieplić ścianę (zapewne będzie to robione później). A teraz proponuję wykonać czynności doraźne, czyli oczyścić ścianę i spryskać preparatem powstrzymującym rozwój grzybów. Proponuję preparat StoPrim Fungal.

Zadaj pytanie ekspertowi

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu