Start Arrow OgródArrow Wiosenne cięcie krzewów i drzew

Wiosenne cięcie krzewów i drzew

Przycinanie gałęzi to podstawowy element pielęgnacji drzew i krzewów. Do pierwszego wiosennego cięcia powinniśmy przygotować się zanim rośliny wieloletnie obudzą się do życia.

Przełom zimy i wiosny to niezwykle intensywny czas dla miłośników ogrodów. Jedną z pierwszych prac, które wiosną wykonujemy w ogrodzie jest porządkowe i pielęgnacyjne przycinanie gałęzi krzewów oraz drzew. Eksperci firmy Victus-Emak radzą jak odpowiednio przeprowadzić wiosenne strzyżenie roślin wieloletnich.

Pracę rozpoczynamy od usunięcia gałęzi uschniętych, przemrożonych i połamanych. Przy okazji cięć porządkowych warto wyciąć również wszystkie gałęzie nadmiernie zagęszczające koronę, sprawiające że do wnętrza drzewa dociera zbyt mało światła słonecznego. Cięcia porządkowe są idealną okazją, żeby nadać koronie młodych drzew i krzewów odpowiedni kształt. Jest to szczególnie istotne w przypadku gatunków owocowych, które aby obficie owocować muszą mieć odpowiednio rozłożyste gałęzie.

Zabiegi cięcia wykonujemy wczesną wiosną w suche, słoneczne, bezmroźne dni, ponieważ możliwość infekcji drewna i kory jest wtedy najmniejsza. Warto pamiętać o tym, że nie powinniśmy jednorazowo ścinać więcej niż 20% objętości drzewa. Do przycinania małych gałązek najlepiej nadają się sekatory, usuwając gałęzie wysoko położone warto sięgnąć po okrzesywarki, zaś grube konary najlepiej likwidować za pomocą ostrych pilarek. Usuwając zbędne gałęzie, pobudzamy wzrost nowych, zdrowych pędów, bardzo szybko można więc przekonać się, że postrzyżyny wyjdą naszym krzewom i drzewom na zdrowie.

(Wiosenne porządki w ogrodzie to przyjemność, ale i ciężka praca. Dzięki sprawdzonym urządzeniom marki Oleo-Mac przycinanie drzew oraz krzewów przebiegnie sprawnie i bezpiecznie - fot.Victus-Emak)

(Wiosenne porządki w ogrodzie to przyjemność, ale i ciężka praca. Dzięki sprawdzonym urządzeniom marki Oleo-Mac przycinanie drzew oraz krzewów przebiegnie sprawnie i bezpiecznie – fot.Victus-Emak)

Zobacz: Nowe przepisy dotyczące opłat i kar za usunięcie drzew i krzewów z działki

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród