Start Arrow Budowa domuArrow Wiosenne czyszczenie i pielęgnacja okien

Wiosenne czyszczenie i pielęgnacja okien

Chociaż zima nie była w tym roku zbyt sroga to i tak większość z nas cieszy się na nadejście wiosny. Dłuższe i cieplejsze dni, zieleń oraz promienie słońca sprawiają, że mamy więcej energii. Chłodna pora roku to bardzo trudny czas dla naszych okien, dlatego warto dokonać ich przeglądu.

Mróz, śnieg i deszcz to tylko część wyzwań, jakim musi sprostać nasza stolarka podczas zimy. Marzec to dobry moment by sprawdzić jak okna ją zniosły i dokonać ewentualnych napraw. Od czego zatem zacząć? Przedstawiamy ABC konserwacji.

(Chociaż wiosną pogoda jest o wiele łagodniejsza, niż podczas chłodnej części roku, to okna i tak są narażone na działanie czynników atmosferycznych. fot.OKNOPLAST)

A – absolutnie czyste okna

Nagromadzone podczas zimy zanieczyszczenia nie tylko sprawiają, że nasze okna nie prezentują się zachwycająco. Mogą one również uszkodzić profile, mikroorganizmy tworzą bowiem na powierzchni ramy mikropory, w które wnika bardzo trudny do usunięcia brud.

Mycie okien powinniśmy zacząć od szyb i profili. Bardzo skuteczne jest czyszczenie dwufazowe. Na początku powinniśmy dokładnie zmyć zabrudzenia wodą z delikatnym środkiem np. płynem do naczyń. Najlepiej do tego celu wykorzystać miękką gąbkę, która nie porysuje powierzchni profili naszych okien. Po osuszeniu szyb za pomocą gumowej ściągaczki przychodzi czas na fazę drugą. Polega ona na spryskaniu szkła preparatem do mycia okien i wypolerowaniu go ręcznikiem papierowym lub ściereczką.

Grzegorz Bułat, Kierownik Technologii OKNOPLAST:
Pamiętajmy by, wbrew radom niektórych, nie używać do mycia i czyszczenia okien octu ani gazet. Przy korzystaniu z tych elementów możemy porysować szybę i powierzchnię profili. Aby uniknąć smug możemy zastosować ściereczkę z mikrofibry. Często można spotkać się z określeniami mikrofaza i mikrowłókno, oznaczają one dokładnie ten sam materiał. Mikrofibra to tkanina z włókien syntetycznych, która charakteryzuje się wysoką chłonnością. Dodatkowo jest ona bardzo miękka, dzięki czemu nie porysuje szyb.

Warto poświęcić również uwagę okuciom i uszczelkom. Najbardziej narażone na zabrudzenia są uszczelki na dole ramy oraz okucia w górnej części okna. Pozostawiony kurz może spowodować, że uszczelki stracą elastyczność i nie będą spełniały swej funkcji. Elementy te możemy z powodzeniem umyć wodą z dodatkiem płynu do naczyń.

B – bardzo dokładny przegląd

Gdy okna są już czyste powinniśmy sprawdzić jak przetrwały zimę. W pierwszej kolejności należy ocenić działanie metalowych części – okuć i klamek.

Grzegorz Bułat z OKNOPLAST:
Jeśli skrzydło ciężko się otwiera lub zamyka może to oznaczać, że przyszedł czas na regulację. Przed przystąpieniem do ustawiania okuć warto wiedzieć za jakie funkcje odpowiadają. Te w dolnej części okna regulują położenie skrzydła względem zawiasów, okucia umiejscowione na górze natomiast przenoszą skrzydło po przekątnej.

Pamiętajmy, że możliwa jest zmiana nie tylko położenia skrzydła lecz również siła jego docisku do ramy.

Jeśli zauważymy, że uszczelki popękały podczas zimy, musimy je wymienić. Do tego celu warto wezwać specjalistę, który zrobi to zgodnie z zaleceniami producenta.

(Jeśli skrzydło ciężko się otwiera lub zamyka może to oznaczać, że przyszedł czas na regulację. fot.OKNOPLAST)

C – całkowicie zabezpieczone okucia i uszczelki

Chociaż wiosną pogoda jest o wiele łagodniejsza, niż podczas chłodnej części roku, to okna i tak są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Deszcz i wiatr są bardzo szkodliwe dla okuć i uszczelek, dlatego należy odpowiednio je zabezpieczyć.

Grzegorz Bułat z OKNOPLAST:
Po oczyszczeniu i ewentualnej regulacji, okucia powinniśmy dokładnie nasmarować oliwą techniczną lub smarem. Nie stosujmy do tego preparatów zawierających kwasy czy żywice, ponieważ spowodują korozję.

Obecnie na rynku dostępne są nowoczesne, trwałe uszczelki odporne na ulewy i wiatr. Jednak jeśli chcemy aby służyły nam one przez lata dobrze jest je nasmarować gliceryną lub specjalnym środkiem, który można nabyć w salonach sprzedaży.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 1, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu