Start Arrow OgródArrow Wiosenne kwiaty. 5 najpopularniejszych kwiatów ogrodowych, kwitnących wiosną

Wiosenne kwiaty. 5 najpopularniejszych kwiatów ogrodowych, kwitnących wiosną

Kwiaty kwitnące wiosną, to najpiękniejsze symbole nadchodzącej pory roku. Pachnące i urocze, wywołują na twarzy uśmiech. Sprawdź 5 najpopularniejszych kwiatów ogrodowych, kwitnących wiosną. Dowiedz się, jak je sadzić i jak o nie dbać…

Przebiśniegi 

Jak sama nazwa wskazuje, przebiśniegi to kwiaty, które najszybciej pojawiają się wiosną. Zwiastują koniec zimy i można je spotkać już pod koniec lutego. Znajdziemy je  w lasach oraz w parkach, gdzie znajdują się pod ścisłą ochroną. 

Jako kwiaty cebulowe, należy je sadzić późnym latem lub wczesną jesienią. 

Aby zakwitły, potrzebują dużo słońca. Późną wiosną jednak preferują cień. Najlepiej więc posadzić je pod drzewami i krzewami. Najbardziej odpowiednia gleba dla przebiśniegów powinna być wilgotna i próchnicza, o obojętnym odczynie. Pamiętaj, aby je regularnie odchwaszczać. Wówczas będą pięknie kwitły. Zimą należy przykryć cebulki przebiśniegów cienką warstwą kory lub iglastych gałązek. Dzięki temu roślina nie przemarznie. 

Krokusy 

Krokusy można spotkać w towarzystwie przebiśniegów. Kwitną na przełomie marca i kwietnia. Lubią słoneczne lub półcieniste stanowiska. Świetnie rozwijają się na trawnikach i skalniakach. Występują w kilkudziesięciu odmianach, które różnią się od siebie kolorem. Najpopularniejsze to krokusy liliowe i jasnoniebieskie. 

Krokusy należy sadzić wczesną jesienią, w próchniczej i wilgotnej glebie, o neutralnym odczynie. 

W okresie 2-3 tygodni od posadzenia i po przekwitnięciu, należy nawozić je nawozem azotowym. Jeśli wiosna jest niewystarczająco deszczowa, pamiętać należy o regularnym podlewaniu kwiatów.

Pierwiosnki (prymulki)

Pierwiosnki, zwane również prymulkami, to pierwsze, obok przebiśniegów i krokusów, wiosenne kwiaty. Nazwa tego kwiatu pochodzi od łacińskiego słowa primus”, oznaczającego „wczesny”. Pierwiosnek występuje w wielu odmianach. Do najcześciej spotykanych należy pierwiosnek: wyniosły, lekarski, gruziński, bezłodygowy, ząbkowany, omszony czy omączony. Co ciekawe, pierwiosnki można również spotkać latem. Kolory tych kwiatów są bardzo intensywne. Feeria ich barw rozciąga się od żółtych, po czerwone i fioletowe. 

Pierwiosnki lubią miejsca zacienione. Odpowiednia dla nich gleba jest wilgotna, przepuszczalna i lekko próchnicza. 

Tulipany 

Te piękne kwiaty doskonale prezentują się zarówno w ogrodzie, jak i w wazonie. Nie mają one szczególnych wymagań, jeśli chodzi o uprawę. Sadzi się je wczesną jesienią. Lubią słoneczne stanowiska oraz przepuszczalną, lekko wilgotną ziemię. 

Szafirki 

Szafirki to wyjątkowe, wiosenne kwiaty, których maleńkie, niebieskie dzwoneczki, przypominają drogocenne kamienie. Choć najbardziej popularne kwiaty występują w ciemnoniebieskim kolorze, można również spotkać je w kolorach, takich jak: biel czy róż. Porastają skalniaki i ścieżki. Wyróżniamy dwie, najpopularniejsze odmiany szafirka: armeński i groniasty. Kwiaty te kwitną na przełomie kwietnia i maja. Sadzimy je natomiast na przełomie września i października, w słonecznym lub półcienistym miejscu. Szafirkom najbardziej służy ziemia przepuszczalna, lekko wilgotna, o dużej zawartości próchnicy i obojętnym odczynie. Pamiętać należy o regularnym odchwaszczaniu kwiatów i ich nawożeniu. 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 10, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród