Start Arrow InstalacjeArrow Wiosenne ogrzewanie mieszkań

Wiosenne ogrzewanie mieszkań

Astronomiczna wiosna już w pełni, lecz aura za oknem nadal bardziej przypomina wczesny kwiecień, niż koniec maja. Pogoda nas nie rozpieszcza. Na północy Polski temperatura w ciągu dnia nie przekracza 10 st. C. Ponadto na terenie całego kraju powrócić mają zimne noce. W obliczu dużych spadków temperatur, chłód zaczyna dokuczać nam również w domach, bowiem z końcem kwietnia wiele spółdzielni i wspólnot, które nie korzystają z usługi „Ciepło przez cały rok”, przestało ogrzewać mieszkania. W takiej sytuacji szczególnie odczuwa się zalety automatyki pogodowej i Ciepła Systemowego, dzięki którym w domu jest ciepło niezależnie od tzw. „sezonu grzewczego”.

Synoptycy portalu „Twoja pogoda” przewidują, że reszta maja będzie mokra i zimna. Co prawda pod koniec zeszłego tygodnia mieliśmy do czynienia ze znacznym ociepleniem, ale od środy 26 maja zimne noce mają wrócić. Przewiduje się, że do końca miesiąca temperatura w nocy nie przekroczy 9 st. C., a i poranki zapowiadają się naprawdę mroźnie.

W okresach przejściowych, którym towarzyszą duże wahania temperatury, spółdzielnie i wspólnoty rzadko decydują się na wznowienie ogrzewania. Uruchomienie węzła cieplnego jedynie na dwa dni albo w czasie chłodnych nocy pociąga za sobą dodatkowe koszty. W takiej sytuacji, aby nie marznąć, pomieszczenia dogrzewa się dodatkowymi urządzeniami elektrycznymi, co może być niebezpieczne, a także generuje dodatkowe wydatki.

cieplo systemoweRozwiązaniem tego problemu jest coraz bardziej popularna usługa „Ciepło przez cały rok” i ogrzewanie budynków Ciepłem Systemowym, które zapewnia mieszkańcom komfort cieplny bez względu na porę roku. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu węzłów cieplnych w urządzenia automatyki pogodowej, sterujące dopływem ciepła w zależności od temperatury panującej na zewnątrz. Ogrzewanie może być uruchamiane nawet w miesiącach letnich, jeśli temperatura na zewnątrz spadnie poniżej granicy ustalonej przez odbiorców ciepła. Natomiast gdy temperatura wzrośnie, urządzenie odcina dopływ ciepła do kaloryferów. Nie ma technicznych przeciwwskazań, aby korzystać z ogrzewania przez cały rok.

W miastach w najlepszej sytuacji są odbiorcy Ciepła Systemowego. Z całorocznego ogrzewania korzystają zarówno mieszkańcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, jak również podopieczni przedszkoli i szkół, goście centrów handlowych czy obiektów użyteczności publicznej. Wystarczy, że administratorzy obiektów nie zrezygnują po zimie z ogrzewania. Wówczas, dzięki automatyce pogodowej i regulacji termostatycznej, będzie ono dostępne zawsze wtedy, gdy jest potrzebne – mówi Renata Olejnik ze Szczecińskiej Energetyki Cieplnej. – Jedyne opłaty, jakie są z tym związane, to koszty rzeczywistego poboru ciepła, jaki w tym okresie wystąpi – dodaje.

Przeprowadzone w 2005 roku przez Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej eksperymenty wykazały, że miesięczne koszty ogrzewania 1 m kw. w okresie od czerwca do września wynosiły w omawianym roku od 2-13 gr. W efekcie, średnie koszty ogrzewania w miesiącu letnim dla mieszkania o powierzchni 50 m kw. wyniosły zaledwie od 1 do 6,5 zł. W trakcie eksperymentu mierzono zapotrzebowanie na ciepło w budynkach budowanych w różnym czasie i ocieplanych za pomocą różnych technologii. Rozdzielając te koszty na miesięczne zaliczki, jakie najczęściej płacą lokatorzy budynków wielorodzinnych, to wzrosną one w niewielkim stopniu – od 0,3 do 3 proc. Jak zatem pokazuje przykład, racjonalne korzystanie z Ciepła Systemowego w okresie wiosny, lata i jesieni, wiąże się z niewielkim wzrostem opłat za ogrzewanie, zapewniając nieprzerwanie stałą temperaturę w domu czy mieszkaniu.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje