Start Arrow InstalacjeArrow Właściwa wentylacja strychu

Właściwa wentylacja strychu

Zdarza się, że kiedy w domu zaczyna robić się ciasno,  wiele rodzin decyduje się na adaptację strychu . Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą szukać nowego domu. Sytuacja komplikuje się nieco, gdy któraś z osób, które maja tam zamieszkać ma alergie. Wówczas warto pamiętać o kilku istotnych wskazówkach.

adaptacja strychuStrych czy poddasze jest dobrym miejscem na urządzenie gabinetu do pracy lub pokoju dla dziecka. Jednak prace związane z adaptacją nie należą do łatwych – w szczególności dla alergika.

Przede wszystkim wszelkie prace adaptacyjne oznaczają powstawanie dużych ilości kurzu, co stanowi problem dla osób z alergiami oddechowymi lub egzemą. Poruszenie stropów może wiązać się także z rozniesieniem po całym domu zarodników pleśni. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla alergików szczególnie wrażliwych na kurz i pleśń jest wyprowadzka na czas remontu.

Przed rozpoczęciem prac adaptacyjnych

Najważniejszą sprawą jest zmniejszenie ilości kurzu. Jednak odkurzając kilkakrotnie w ciągu dnia trzeba pamiętać, że przy zamiataniu cząsteczki kurzu wzbijają się w powietrze – to może powodować silniejsze objawy alergii.

Jeśli jest to możliwe, to warto spróbować odizolować pomieszczenia, w których trwają prace od pozostałej części domu. Dzięki temu kurz i wyziewy nie będą przenikały do nieremontowanej części lokalu. W tym celu oklejamy drzwi lub zawieszamy plastikowe płachty w strategicznych punktach na granicy adaptowanej części i reszty domu.

Powinno się także sprawdzić izolację i wentylację, ponieważ na poddaszu skrapla się zwykle więcej pary.

Roboty adaptacyjne

Dobra jest izolacja z folii, poliestru lub płyty wermikulitowej (nie zakładamy tej z tworzyw włóknistych, jak wełna mineralne lub celuloza). Drogi oddechowe może podrażnić nawet niewysokie stężenie cząstek materiału izolacyjnego w powietrzu. U niektórych uczulonych osób może wystąpić również kaszel i zadyszka. Trzeba regularnie sprawdzać dach, czy nie ma w nim przecieków, które mogą być przyczyną dużej wilgotności. Jeśli zdecydujemy się na drewniany wystrój wnętrz, to pamiętajmy, że z drewnem trzeba obchodzić się bardzo ostrożnie. Chodzi o to, aby uniknąć kontaktu ze skórą oraz wdychania oparów. Zapach drewna może działać podrażniająco na skórę i błony śluzowe.

Jeśli sufit jest ukośny, to można skusić się na lampy z kloszami skierowanymi do góry. Ich światło nie razi, ale wymagają częstszego wycierania. Lampy wbudowane w sufit, które ściśle przylegają do niego, są dobrym rozwiązaniem. Światło nie rozprasza się wokół klosza i obudowy, co zapobiega skraplaniu pary i pozwala zaoszczędzić energię.

Okna z podwójnymi szybami pozwalają zmniejszyć skraplanie pary wodnej – dodatkowym plusem jest to, że są energooszczędne. Jeśli chodzi o ogrzewanie, to lepiej unikać centralnego mechanicznego systemu ogrzewania – może on rozdmuchiwać kurz dookoła, tak samo jak grzejniki z nawiewem lub przewiewowe.

W zaadaptowanym pomieszczeniu kładziemy twardą podłogę – np. z płytek, parkiet drewniany lub linoleum. Nie osadza się na niej tak dużo kurzu ani innych alergenów. Drewniane podłogi impregnujemy – dzięki temu łatwiej jest je sprzątać. Poza tym ze szczelin w niezamalowanej ani niepolakierowenej podłodze może wydobywać się kurz.

Po zakończeniu prac

Należy dokładnie oczyścić przewody wentylacyjne i klimatyzacyjne, by usunąć cały kurz i pozostałości robót adaptacyjnych. Sprawdzamy dokładnie zewnętrze i wewnętrzne otwory wentylacyjne. Jeśli zostały zatkane lub uszkodzone w czasie prac to wentylacja lub klimatyzacja może funkcjonować niewłaściwie. Warto też pomyśleć o odwilżaczu, który wysuszy nowo położony tynk i beton. Natomiast wentylacja pomoże usunąć zapach nowej farby i materiałów budowlanych.

Autor: Ja Alergik

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca Wire Kolor 3pł

  • Kinkiet Wire Kolor

  • Lampa stołowa Maja Black

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Black