Start Arrow Finanse i prawoArrowDziałki i gruntyArrow Własna działka rekreacyjna czy ogródek w ROD? Jak sfinansować zakup działki letniej?

Własna działka rekreacyjna czy ogródek w ROD? Jak sfinansować zakup działki letniej?

Atrakcyjnie położona działka rekreacyjna z wybudowanym domkiem letniskowym to koszt nawet 350 tys. zł [1]. Taniej, bo już od kilku tys. zł, kupić można ogródki działkowe, który według Polskiego Związku Działkowców (PZD) cieszą się niesłabnącą popularnością, a łącznie korzysta z nich ok. 4 mln. Polaków[2]. Choć zalety działek rekreacyjnych są nie do przecenienia, to jednak ich zakup często wymaga pozyskania dodatkowych środków. Jak uzyskać finansowanie na zakup działki letniej radzą eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego.

Grillowanie pod chmurką i relaks na świeżym powietrzu to duże atuty działki rekreacyjnej. fot. mat. pras. DOM.pl

Grillowanie pod chmurką i relaks na świeżym powietrzu to duże atuty działki rekreacyjnej. fot. mat. pras. DOM.pl

Kredyt na zakup działki rekreacyjnej

Własna działka nad jeziorem lub w lesie daje wiele możliwości. Można zagospodarować na niej miejsce na domek letniskowy, przestrzeń do uprawiania sportów i grillowania. By jednak relaks pod chmurką był możliwy, trzeba wcześniej kupić taką nieruchomość. Co zrobić, gdy nie zgromadziliśmy na ten cel gotówki?

Michał Krajkowski, ekspert finansowy NOTUS Finanse i Związku Firm Pośrednictwa Finansowego:
Możemy ubiegać się o kredyt hipoteczny na zakup działki rekreacyjnej. By go uzyskać, wymagany będzie jednak wkład własny na poziomie przynajmniej 10 proc. wartości oraz pozytywna ocena zdolności kredytowej. Procedura przyznania finansowania, nie różni się od tej, gdy chcemy kupić np. mieszkanie. Jeśli jednak ubiegamy się o kredyt na działkę budowlaną, inne będą dokumenty, których będzie wymagał od nas bank. Wraz z wnioskiem konieczne będzie dostarczenie m.in. decyzji o warunkach zabudowy, czy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Warto także pamiętać o ograniczeniach związanych z zakupem gruntów o charakterze rolnym. Taką działkę, jeśli jest większa niż 3 tys. mkw., może kupić tylko rolnik zamieszkujący w tej samej gminie.

Ogródek działkowy na kredyt

By spędzać czas na świeżym powietrzu i np. uprawiać mały ogródek, nie trzeba kupować drogiego gruntu za miastem. Na zielonych terenach dużych aglomeracji miejskich, przeznaczono bowiem gotowe obszary dla działkowców w ramach tzw. rodzinnych ogródków działkowych (ROD). Tego rodzaju działki mają powierzchnię 300-500 mkw. i często są zagospodarowane, np. posiadają gotowe altany[3]. Ceny za takie grunty zaczynają się już od kilku tys. zł i kończą nawet na 80 tys. zł[4]. Trzeba jednak wiedzieć, że za tę kwotę nabywamy prawo do użytkowania działki, a nie kupujemy ją na własność. ROD należą bowiem do Skarbu Państwa, jednostek samorządowych lub stowarzyszeń ogrodowych.

Sylwia Karoń, ekspert finansowy Alex T. Great, ZFPF:
W praktyce oznacza to, że nie będziemy właścicielami gruntu, ale jego dzierżawcami. Odkupione prawo do dzierżawy ogródka da nam możliwość do korzystania z niego w ograniczony sposób, który określają zasady umowy. Dlatego też, chcąc nabyć prawo do użytkowania działki, nie możemy ubiegać się o kredyt hipoteczny. Możliwe jest jednak zaciągnięcie kredytu gotówkowego na dowolny cel. W tym wypadku bank również dokona oceny zdolności kredytowej, by zdecydować o uruchomieniu finansowania. Zanim się na nie zdecydujemy, sprawdźmy jednak z jakimi kosztami będzie wiązało się korzystanie z działki. Oprócz rat, trzeba będzie bowiem regulować inne opłaty. Musimy, więc mieć pewność, że domowy budżet udźwignie wszystkie te wydatki.

Własna działka letnia czy ogródek w ROD?

Działkowcy, którzy wstąpią w szeregi PZD, zobowiązują się do regulowania opłat, m.in.: wpisowego, opłaty inwestycyjnej i corocznej składki członkowskiej, której wysokość zależy od wielkości działki i regulaminu ROD. Użytkowanie ogródka działkowego wiąże się także z przestrzeganiem ściśle określonych zasad, nie można na nim np. zamieszkać na stałe, ani go wynajmować. W przypadku działki rekreacyjnej lub budowlanej, musimy liczyć się z wyższym kosztem zakupu, jednak stajemy się właścicielami nieruchomości, a co za tym idzie, możemy ją np. wynająć. Dzięki temu, dom letni może częściowo sam się spłacać w czasie, gdy z niego nie korzystamy i stać się inwestycją na lata.

[1]Opracowanie własne na podstawie ogłoszeń OLX z 08.06.2018 https://www.olx.pl/nieruchomosci/dzialki/q-dzia%C5%82ka-rekreacyjna/?search%5Border%5D=filter_float_price%3Adesc
[2] http://pzd.pl/co-to-jest-pzd.html
[3] http://pzd.pl/ogrody.html
[4] Na podstawie ogłoszeń OLX z 08.06.2018 https://www.olx.pl/nieruchomosci/dzialki/q-ROD/?search%5Border%5D=filter_float_price%3Aasc

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 20, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T