Start Arrow Wiadomości Arrow Woda – cenne źródło życia

Woda – cenne źródło życia

22 marca 2015 roku po raz 23 obchodzimy Światowy Dzień Wody, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W tym roku tematem przewodnim jest rola wody w planie zrównoważonego rozwoju. 

Woda jest niezbędna do życia. Światowy Dzień Wody przypomina nam jak ważną rolę odgrywa ona w codziennym życiu organizmów żywych, roślin, zwierząt i przede wszystkim w życiu człowieka. Tegoroczny temat przewodni Światowego Dnia Wody zwraca szczególną uwagę na fakt, że nasze gospodarowanie wodą pitną powinno być prowadzone w sposób racjonalny. Tak by w przyszłości nie zabrakło jej na świecie.

woda pitna, dobra woda z kranu

fot. UST-M

Woda pitna

Ponad 97% wody na Ziemi znajduje się w morzach i oceanach, a tylko niespełna 3% to wody słodkie, wykorzystywane w przemyśle i w rolnictwie. Nie zawsze jej jakość spełnia pokładane oczekiwania, dlatego zanim zaczniemy z niej korzystać, warto pomyśleć o jej uzdatnieniu.

Kiedy zauważamy brzydki zapach wody, niepokoi nas jej kolor czy osad, jaki pozostawia na szklankach, najlepiej od razu sprawdzić jakość wody i przeprowadzić jej badanie. Próbki można przekazać do terenowych stacji sanitarno-epidemiologicznych lub skorzystać z testów dostępnych w ofercie producentów filtrów do wody. – Na rynku dostępne są testy, które pomogą określić parametry wody. W naszych domach możemy samodzielnie zbadać twardość wody, określić odczyn PH oraz zawartość chloru. Możliwe jest również zbadanie obecności żelaza i manganu – mówi Zofia Czechowicz, ekspert firmy UST-M.

Oszczędzajmy źródło życia

Zofia Czechowicz UST_M

Zofia Czechowicz UST_M

W związku ze Światowym Dniem Wody warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad problemem ponad miliarda ludzi, którzy nie mają dostępu do wody pitnej, a przeszło 2,5 miliarda żyje w złych warunkach sanitarnych. Często podczas codziennych czynności nie myślimy o cennym źródle, jakie płynie w naszych kranach. Odkręcamy kurek i pozwalamy, aby uciekało nam wartościowe bogactwo. Tymczasem w XXI wieku deficyt wody może być najpoważniejszym problemem świata. Zasoby bezpiecznej do picia wody kurczą się błyskawicznie. Warto o tym pamiętać zwłaszcza, że przez nasze indywidualne wybory i działania mamy wpływ na globalne środowisko.

Zakręcanie kranu i kontrola jej ilości to jedno, ale czynnikiem wpływającym na jej oszczędność jest również jej jakość. W jaki zatem sposób jakość wody przekłada się na jej oszczędność?

– Parametry wody, zwłaszcza jej twardość, mają znaczny wpływ na jej zużycie. Kamień, występujący w wodzie negatywnie wpływa na instalacje sanitarną w naszym domu i na sprzęt AGD. Twardość wody zmniejsza także efektywność detergentów i negatywnie wpływa na smak przygotowywanych potraw. Korzystnym rozwiązaniem jest stosowanie filtrów domowego użytku. Dzięki nim możemy pić przefiltrowaną wodę z kranu, oszczędzając na zakupie i tym samym produkcji wody butelkowanej. Ponadto miękka, przefiltrowana woda to oszczędności podczas kąpieli, gdy nie jest konieczne zużycie większej jej ilości do np. spłukania głowy i dostatecznego namydlenia ciała – dodaje Zofia Czechowicz z UST-M.

Dodane przez: Sfera Group

Sfera Group
Dodaj komentarz

Data dodania:


marzec 20, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: woda i kanalizacja w domu