Start Arrow InstalacjeArrow Woda gruntowa jako źródło ciepła

Woda gruntowa jako źródło ciepła

Planowanie instalacji to jeden z najważniejszych kroków przy systemie grzewczym z pompą ciepła. Poprawne wykonanie instalacji gwarantuje bezproblemowe funkcjonowanie oraz najniższe koszty eksploatacji. Jak zaplanować instalację woda-woda?

Jeżeli woda gruntowa występuje na odpowiedniej głębokości i ma właściwą jakość, to tak można osiągnąć najwyższy roczny współczynnik efektywności (obowiązek uzyskania zezwolenia). Stała temperatura +8°C do +12°C gwarantuje optymalny tryb pracy grzewczej. Woda gruntowa pobierana jest ze studni zasilającej i doprowadzana do pompy ciepła, a stamtąd odprowadzana do oddalonej o ok. 15 m studni zrzutowej. Gdy nie można wykorzystać wody gruntowej jako nośnika ciepła, zawsze mamy do dyspozycji grunt.

(rys. Ochsner)

(rys. Ochsner)

Jakość wody i studzienki

Zasadniczo może być wykorzystywana tylko woda gruntowa blisko powierzchni. W celu sprawdzenia wydajności studni czerpalnej przeprowadza się 3-dniową próbę przepływu. Temperatura woda nie powinna być niższa niż 8 °C, inaczej trzeba przewidzieć alternatywne rozwiązania grzewcze. To jest też powodem, dlaczego wody powierzchowne są wykluczone – w zimie ich temperatura znacznie się obniża.

W celu uniknięcia szkód związanych z korozją, nie należy przekraczać bądź nie przestrzegać granic wartości składników wody.Analiza wody musi być sporządzona. Uwaga, jakość wody może się zmieniać (np. stosowanie nawozów na pobliskich polach)!

Przez zastosowanie pompy głębinowej unika się wprowadzania powietrza/tlenu . Należy przewidzieć odpowiedni filtr.

Wykonanie

Studzienki mogą być wywiercone lub wykopane (min. 220 mm ø dla pompy głębinowej), ale zawsze przez wyspecjalizowaną firmę. W przypadku drobnego kamienia należy zwiększyć średnicę wiercenia, żeby nie czerpać również piasku. Należy unikać studzienek bitych.

Uwaga: Za małe studzienki  prowadzą do zapiaszczenia filtra poprzez zbyt dużą prędkość przepływu.

Studnia zrzutowa powinna leżeć w kierunku prądu wody gruntowej w odległości minimum 15 m od studni czerpalnej.

Pozwolenia

Wykorzystanie wody gruntowej jako źródła ciepła wymaga pozwoleń.

Autor: OCHSNER

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje