Planując zakup działki, budowę domu jednorodzinnego, wykonanie studni, szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków, powinniśmy koniecznie zapoznać się z warunkami geologicznymi występującymi na działce. Inaczej mówiąc powinniśmy sprawdzić m.in. jak położone są wody gruntowe.
Wiedza o ich usytuowaniu może z jednej strony przynieść nam wiele korzyści, z drugiej zaś uchronić przed negatywnymi skutkami oddziaływania wód na nasz budynek oraz obsługujących go urządzeń.
Przez „wodę gruntową” rozumiemy wszelką wodę znajdującą się pod powierzchnią ziemi w strefie saturacji (warstw gruntu całkowicie wypełnionych wodą). Wody gruntowe są zasilane opadami deszczu przenikającymi przez warstwy przepuszczalne dla wody, a następnie zatrzymywane przez warstwy nieprzepuszczalne.
Zatem w pierwszej kolejności powinniśmy zasięgnąć informacji jakiego typu warstwy gruntu występują na działce, która nas interesuje. Jak tego dokonać? Należy przede wszystkim zapoznać się z wynikami aktualnych badań geotechnicznych dla danego terenu. W niektórych przypadkach rozsądnym może okazać się wykonanie dodatkowej i zarazem bardzo dokładnej dokumentacji geologiczno – inżynierskiej. Możemy ja zlecić firmom zajmującym się badaniami podłoża gruntowego dla potrzeb projektowania i realizacji obiektów budowlanych.
Natomiast jeśli kupujemy nieruchomość na rynku wtórnym lub od dewelopera, warto zapytać czy wykonywano takie badania wybierając miejsce pod budowę domu i poprosić o ich udostępnienie.
Wyniki badań zawarte w takiej dokumentacji pomogą nam podjąć decyzję, którą działkę wybrać, jak ją zagospodarować, jakiego typu dom na niej wybudować (np. podpiwniczony czy niepodpiwniczony). Jednocześnie, jeśli zamierzamy korzystać z wód gruntowych, informacje o ich lokalizacji pomogą nam w określeniu najodpowiedniejszego miejsca np. pod budowę studni.
Jeśli nie wykonano wcześniej badań, których wyniki mogłyby dać nam odpowiedź na pytanie gdzie i na jakiej głębokości możemy spodziewać się wody, rozsądnie byłoby zasięgnąć fachowej opinii bezpośrednio od inżyniera geotechnika. Specjalista wybierze się z nami na działkę i wykona kilka otworów badawczych w różnych jej częściach.
Innym sposobem jest zlecenie oceny podłoża w gotowym wykopie. Geotechnik weźmie również pod uwagę, że poziom wody zmienia się także w zależności od pory roku, opadów atmosferycznych itp. Dlatego w dokumentacji uwzględniona zostanie informacja, z dokładnością do pół metra, o możliwości występowania wód gruntowych na konkretnych głębokościach. Geotechnik uwzględni również, że budowa każdego domu wpływa w dużym stopniu na zmianę układu wód gruntowych zarówno na naszej działce, jak i działkach sąsiednich.
Ponadto budowa urządzeń infrastruktury technicznej jaką jest kanalizacja, może przyczynić się do zmian w gruncie. Wyniki badań upewnią nas zatem, że budynek będzie mógł zostać odpowiednio zabezpieczony. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów związanych ze zmianami w projekcie lub naprawami gotowego już domu. W niektórych przypadkach urzędy wydające pozwolenia na budowę mogą wymagać dokumentacji technicznej do zatwierdzenia projektu budowlanego. W takich przypadkach wizyta geotechnika będzie tym bardziej wskazana.
W skrócie przedstawiamy dane, jakie zawiera dokumentacja geotechniczna:
- informacja o rodzaju gruntu w podłożu działki o wzajemnym ułożeniu, nośności gruntów,
- informacja o głębokości występowania wód gruntowych oraz o ich wpływie na posadowienie budynku oraz o stopniu oddziaływania wód gruntowych względem konstrukcji żelbetowych,
- przekroje geotechniczne, parametry nośności warstw geotechnicznych oraz wnioski i zalecenia.
Rozporządzenie regulujące badania geotechniczne:
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 września 1998 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych (Dz. U. Nr 126, poz. 839)
Dodaj komentarz