Start Arrow Budowa domuArrow Wody gruntowe na działce

Wody gruntowe na działce

Planując zakup działki, budowę domu jednorodzinnego, wykonanie studni, szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków, powinniśmy koniecznie zapoznać się z warunkami geologicznymi występującymi na działce. Inaczej mówiąc powinniśmy sprawdzić m.in. jak położone są wody gruntowe.

gruntWiedza o ich usytuowaniu może z jednej strony przynieść nam wiele korzyści, z drugiej zaś uchronić przed negatywnymi skutkami oddziaływania wód na nasz budynek oraz obsługujących go urządzeń.

Przez „wodę gruntową” rozumiemy wszelką wodę znajdującą się pod powierzchnią ziemi w strefie saturacji (warstw gruntu całkowicie wypełnionych wodą). Wody gruntowe są zasilane opadami deszczu przenikającymi przez warstwy przepuszczalne dla wody, a następnie zatrzymywane przez warstwy nieprzepuszczalne.

Zatem w pierwszej kolejności powinniśmy zasięgnąć informacji jakiego typu warstwy gruntu występują na działce, która nas interesuje. Jak tego dokonać? Należy przede wszystkim zapoznać się z wynikami aktualnych badań geotechnicznych dla danego terenu. W niektórych przypadkach rozsądnym może okazać się wykonanie dodatkowej i zarazem bardzo dokładnej dokumentacji geologiczno – inżynierskiej. Możemy ja zlecić firmom zajmującym się badaniami podłoża gruntowego dla potrzeb projektowania i realizacji obiektów budowlanych.

Natomiast jeśli kupujemy nieruchomość na rynku wtórnym lub od dewelopera, warto zapytać czy wykonywano takie badania wybierając miejsce pod budowę domu i poprosić o ich udostępnienie.

Wyniki badań zawarte w takiej dokumentacji pomogą nam podjąć decyzję, którą działkę wybrać, jak ją zagospodarować, jakiego typu dom na niej wybudować (np. podpiwniczony czy niepodpiwniczony). Jednocześnie, jeśli zamierzamy korzystać z wód gruntowych, informacje o ich lokalizacji pomogą nam w określeniu najodpowiedniejszego miejsca np. pod budowę studni.

Jeśli nie wykonano wcześniej badań, których wyniki mogłyby dać nam odpowiedź na pytanie gdzie i na jakiej głębokości możemy spodziewać się wody, rozsądnie byłoby zasięgnąć fachowej opinii bezpośrednio od inżyniera geotechnika. Specjalista wybierze się z nami na działkę i wykona kilka otworów badawczych w różnych jej częściach.

Innym sposobem jest zlecenie oceny podłoża w gotowym wykopie. Geotechnik weźmie również pod uwagę, że poziom wody zmienia się także w zależności od pory roku, opadów atmosferycznych itp. Dlatego w dokumentacji uwzględniona zostanie informacja, z dokładnością do pół metra, o możliwości występowania wód gruntowych na konkretnych głębokościach. Geotechnik uwzględni również, że budowa każdego domu wpływa w dużym stopniu na zmianę układu wód gruntowych zarówno na naszej działce, jak i działkach sąsiednich.

Ponadto budowa urządzeń infrastruktury technicznej jaką jest kanalizacja, może przyczynić się do zmian w gruncie. Wyniki badań upewnią nas zatem, że budynek będzie mógł zostać odpowiednio zabezpieczony. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów związanych ze zmianami w projekcie lub naprawami gotowego już domu. W niektórych przypadkach urzędy wydające pozwolenia na budowę mogą wymagać dokumentacji technicznej do zatwierdzenia projektu budowlanego. W takich przypadkach wizyta geotechnika będzie tym bardziej wskazana.

W skrócie przedstawiamy dane, jakie zawiera dokumentacja geotechniczna:

 • informacja o rodzaju gruntu w podłożu działki o wzajemnym ułożeniu, nośności gruntów,
 • informacja o głębokości występowania wód gruntowych oraz o ich wpływie na posadowienie budynku oraz o stopniu oddziaływania wód gruntowych względem konstrukcji żelbetowych,
 • przekroje geotechniczne, parametry nośności warstw geotechnicznych oraz wnioski i zalecenia.

Rozporządzenie regulujące badania geotechniczne:
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 września 1998 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych (Dz. U. Nr 126, poz. 839)

Autor: Strych Pełen Pomysłów

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Radzio Odpowiedz 2016-06-21 21:36:00

Witam bardzo ciekawy art. ja natomiast mam pytanie do osób które mogą mi pomóc w poszukiwaniu wody na działce pod wiercenie studni głębinowej. Chodzi mi o najlepszą metodę w poszukiwaniu wody na działce. Czy słyszeliście o metodzie sejsmoelektrycznej? Jeżeli tak to poproszę o opinie i ewentualne sugestie jeżeli posiadacie inne metody, które są skuteczne w odnajdywaniu najlepszego źródła. Dokładnie mi chodzi jeszcze o wykonaniu dokumentacji technicznej. Pozdrawiam Radzio

Andrzej Odpowiedz 2015-02-25 16:52:45

Witam wszystkich budujących i zamierzających budować uśmiech Wielu ludzi zastanawia się w jakim celu i po co im badania geotechniczne gruntu? Czy w ogóle muszą je przeprowadzać i czy przypadkiem nie są to pieniądze "wyrzucone w błoto"? Osobiście zalecam przeprowadzenie takich badań już przed zakupem działki. Wtedy wiedzą Państwo co tak naprawdę kupują i dzięki temu potem można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek już na etapie budowy domu, a potem jego użytkowania. Badania te polegają na odwierceniu zwykle 3 otworów do głębokości 3,0 m (domy niepodpiwniczone) do 5,0 m (domy podpiwniczone). Dzięki temu wiemy jaki rodzaj gruntów mamy na działce, jakie on ma parametry, jak głęboko występuje zwierciadło wody. Wszystkie te informacje pozwalają potem na optymalne zaprojektowanie fundamentów, a także wybór odpowiedniego projektu domu. Koszt takich badań ok 800-1000 zł. Sporządza się tzw. opinie geotechniczną. Często zdarza się, że podczas wykopu fundamentowego nagle ku zdziwieniu Inwestora pojawiają się grunty organiczne (torfy, namuły), grunty nasypowe lub plastyczne. Wtedy dopiero ludzie zdają sobie sprawę jak wielki błąd popełnili. Koszty wymiany gruntu, palowania lub też dodatkowego zagęszczania są duże i znacząco podnoszą koszt całej inwestycji, a przecież można tego uniknąć już na etapie zakupu działki. Niektórzy ludzie budują dom bez takich badań, a potem dziwią się, że ich dom nagle zaczyna pękać, a na elewacji budynku pojawiają się rysy. Otóż cały budynek pracuje i osiada. Jeśli te osiadania nie są równomierne wtedy logiczne jest, że gdzieś musi pęknąć.... Wszystko to wina tego, iż wcześniej nie było badań gruntu. Zdarza się, ze fragment budynku stoi na piaskach, a fragment na gruntach gliniastych. Osiadania wtedy są różne i dochodzi do tego typu sytuacji... Zgodnie z obowiązującym prawem, od 29 kwietnia 2012 roku dla obiektów wszystkich kategorii geotechnicznych, w tym dla domów jednorodzinnych, konieczne jest sporządzenie opinii geotechnicznej. Jest to wymagany dokument do uzyskania pozwolenia na budowę. http://www.dom.pl/opinia-geotechniczna-obowiazkowa-dla-domow-jednorodzinnych-2.html Jeśli chcecie Państwo, aby dom służył Wam i Waszym dzieciom należy zacząć od podstaw czyli od gruntu, bo to na nim stoi fundament. W razie pytań proszę pisać na prywatną wiadomość lub geoekobud.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Lampa Flexi Minky 3pł.

 • Promocja

  Lampa wisząca Minelli Zielona, Apla: Złota

 • Świecznik żyrandol 4 pł. patyna

 • Lampa sufitowa Plafon CLEO 300 80W Czarny 30cm

 • Drewniane puzzle układanka Miś Kształty

 • Lampa wisząca Hilton 4pł. TK Lighting + GRATI...

 • Żyrandol dla dzieci Miętowe Marzenie 5pł.

 • TK Lighting Nowoczesny Plafon Kantoor Gray + gr...