Start Arrow Budowa domuArrow Współczynnik przenikania ciepła okna: cieplejsze okna od 2017 roku

Współczynnik przenikania ciepła okna: cieplejsze okna od 2017 roku

Najważniejszym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu okien, jest współczynnik przenikania ciepła Uw (czyli dla całego okna). Oznacza on, jaka ilość ciepła, spowodowana różnicą między temperaturą wewnątrz pomieszczenia a temperaturą na zewnątrz, przenika w ciągu 1 sekundy przez 1m2 okna. Im wartość współczynnika jest mniejsza, tym straty ciepła są niższe i okno ma lepsze parametry energooszczędne.

Warunki Techniczne, które obowiązują od 1 stycznia 2014 roku, określają maksymalny współczynnik przewodzenia ciepła U, jaki mogą mieć okna w nowobudowanych domach. Dla okien, drzwi balkonowych i powierzchni przezroczystych nieotwieralnych współczynnik U zmniejszył się z 1,7-1,8 W/m2K do 1,3 W/m2K. Dla okien połaciowych natomiast z 1,8 W/m2K do 1,5 W/m2K (nie oznacza to, że okna dachowe mogą mieć gorsze parametry, różnica wynika z metodologii ich badania).

Nowe przepisy w polskim prawie budowlanym, jakie zaczęły obowiązywać od 2014 r., już wkrótce wejdą w kolejną fazę zmian.

Nowe przepisy w polskim prawie budowlanym, jakie zaczęły obowiązywać od 2014 r., już wkrótce wejdą w kolejną fazę zmian.

Nowe Warunki Techniczne od 2017 roku

W 2017 roku zacznie obowiązywać kolejny etap zmian, przewidziany w rozporządzeniu zmieniającym warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, mający na celu poprawę efektywności energetycznej nowobudowanych budynków.

Od 2017 roku maksymalna wartość współczynnik przewodzenia ciepła U wynosić będzie:

 • okna (z wyjątkiem okien połaciowych), drzwi balkonowe i powierzchnie przezroczyste nieotwieralne – 1,1 W/m2K
 • okna połaciowe – 1,3 W/m2K

W kolejnych latach maksymalna wartość będzie jeszcze niższa, bowiem od 2021 do 0,9 W/m2K (1,1 W/m2K w oknach dachowych).

Obecnie, o energooszczędnych oknach możemy mówić wtedy, gdy ich współczynnik U jest niższy niż 1,3 W/m2K. Na rynku dostępne są okna przeznaczone do domów energooszczędnych czy nawet pasywnych, których współczynnik wynosi poniżej 0,9 czy nawet 0,6 W/m2K.

Uwaga!

Wybierając nowe okna, w karcie technicznej szukajmy współczynnika Uw. Jest to współczynnik dla całego okna, o którym decydują cechy profilu, pakietu szybowego, sposób osadzenia szyby w ramie oraz ich udział procentowy w konstrukcji.

Współczynnik Ug szyby lub Uf ramy okiennej zawsze będą miały niższą wartość od współczynnika Uw, co może wprowadzić kupującego w błąd. Współczynnik Ug szyby będzie dla nas istotny, jeżeli wybieramy duże okna, gdzie szyba stanowi większość konstrukcji; współczynnik Uf jest ważny dla małych okien, w których głównych elementem jest rama okienna.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 6, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Kinkiet Amelia White

 • Promocja

  Lampa podłogowa Rosa White

 • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

 • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

 • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

 • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645