Start Arrow Budowa domuArrow Współczynnik U okien w domach energooszczędnych. O czym należy pamiętać kupując nowe okna?

Współczynnik U okien w domach energooszczędnych. O czym należy pamiętać kupując nowe okna?

Do 25% ogólnej ucieczki ciepła z budynku może dochodzić przez okna. To dużo, biorąc pod uwagę stosunek powierzchni okien do pozostałych przegród budowlanych. Wyeliminowanie ryzyka strat energii jest podstawowym założeniem projektowania domów energooszczędnych. Jak zaplanować więc okna w domu, w którym należy zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło?

Okna w domach jednorodzinnych są coraz cieplejsze. Wpływ na to mają nie tylko nowoczesne technologie montażu stolarki, ale również coraz wyższe wymagania wynikające z przepisów.

(Właściwie dobrane, rozplanowane i zamontowane okna to warunek domów energooszczędnych.)

Współczynnik przenikania ciepła okien

Nowe Warunki Techniczne, które obowiązują od 1 stycznia 2014 roku, określają maksymalny współczynnik przewodzenia ciepła U, jaki mogą mieć okna w nowobudowanych domach. Dla okien, drzwi balkonowych i powierzchni przezroczystych nieotwieralnych współczynnik U zmniejszył się z 1,7-1,8 W/m2K do 1,3 W/m2K. Dla okien połaciowych natomiast z 1,8 W/m2K do 1,5 W/m2K (nie oznacza to, że okna dachowe mogą mieć gorsze parametry, różnica wynika z metodologii ich badania). W kolejnych latach maksymalna wartość będzie jeszcze niższa, bowiem od 2017 roku spadnie do 1,1 W/m2K (1,3 W/m2K w oknach dachowych), a od 2021 do 0,9 W/m2K (1,1 W/m2K w oknach dachowych).

Okna energooszczędne

Warunki Techniczne określają wymogi dla standardowych budynków mieszkalnych, dom energooszczędny charakteryzuje się jednak tym, że budowany jest w oparciu o lepsze parametry niż te, wynikające z przepisów. Obecnie, energooszczędnych oknach możemy mówić wtedy, gdy ich współczynnik U jest niższy niż 1,3 W/m2K. Na rynku dostępne są okna przeznaczone do domów energooszczędnych czy nawet pasywnych, których współczynnik wynosi poniżej 0,9 czy nawet 0,6 W/m2K.

Sprawdzając wartość współczynnika przenikania ciepła należy zwrócić uwagę na całe okno, a nie jego pojedyncze elementy. Bierzemy więc pod uwagę wartość Uw, a nie wartość Ug czy Uf, które oznaczają współczynnik – odpowiednio – szyby lub ramy okiennej. Uw to współczynnik dla całego okna, o którym decydują cechy profilu, pakietu szybowego, sposób osadzenia szyby w ramie oraz ich udział procentowy w konstrukcji. Współczynnik Ug szyby lub Uf ramy okiennej zawsze będą miały niższą wartość od współczynnika Uw, co może wprowadzić nas w błąd.

Czy wszystkie okna w domach energooszczędnych powinny być energooszczędne?

Energooszczędna stolarka to nie tylko ta, która charakteryzuje się dobrymi parametrami cieplnymi, ale również ta, która właściwie jest zaplanowana i rozmieszczona w budynku. Uzyskanie korzystnego bilansu energetycznego zależy bowiem również od tego, ile naturalnego ciepła i światła pochodzącego z promieni słonecznych uda się pozyskać.

W domach energooszczędnych zatem zwraca się szczególną uwagę na rozmiar okien i ich rozmieszczenie względem konkretnych stron świata. Duże przeszklenia, okna czy drzwi balkonowe są możliwe wyłącznie na stronie południowej czy południowo-zachodniej, skąd dociera najwięcej energii słonecznej. Niedopuszczalne są natomiast na stronie północnej, gdzie powinno się w ogóle zrezygnować z otworów okiennych bądź wykorzystać jedynie takie o niewielkiej powierzchni.

Ciepłe okna energooszczędne stosuje się szczególnie właśnie od północy, gdzie dochodzi do największych strat ciepła, a pozyskanie energii ze światła słonecznego jest praktycznie niemożliwe. Okna o niższym niż wymagany współczynniku U zabezpieczą wnętrza przed wychłodzeniem, zmniejszając ich zapotrzebowanie na ciepło.

Od południa, skąd bez względu na porę roku dochodzi najwięcej słońca, okna mogą mieć standardowy współczynnik U wynoszący 1,3 Wm2K, pod warunkiem jednak, że zostaną prawidłowo zamontowane z troską o wyeliminowanie mostków termicznych.

Wybierając duże okna do salonu warto jednak zwrócić uwagę na wspomniany wyżej współczynnik Ug, bo szyba stanowi tu większość konstrukcji okna.

(Duże przeszklenia w domach energooszczędnych możliwe są jedynie na południowej elewacji. Dlatego też projekt wnętrza przewiduje tam najczęściej salon czy pokój dzienny. Słońce darmowo dociepli i doświetli wymagające wnętrze.)

Nagrzewanie pomieszczeń

Kolejnym istotnym parametrem okien w domach mieszkalnych jest współczynnik g, określający przepuszczalność energii całkowitej promieniowania słonecznego, czyli ile energii przedostanie się do wewnątrz. Nowe warunki techniczne wskazują, że maksymalnie podwójna szyba ma współczynnik g równy 0,75, potrójna – 0,7, a potrójna szyba z powłoką selektywną – 0,5.

Wysoka wartość współczynnika g ma swoje dobre strony w okresie zimowym. Pasywne pozyskiwanie energii słonecznej wpływa na poprawę efektywności energetycznej budynku. Jednak wysoki współczynnik g powoduje również nadmierne przegrzewanie pomieszczeń latem i konieczność stosowania urządzeń klimatyzacyjnych, prowadząc do strat energii. Okna w domu jednorodzinnym, szczególnie te, które wychodzą na południe, warto więc wyposażyć w rolety czy żaluzje, redukujące promieniowanie. Współczynnik g obliczony z uwzględnieniem przesłon okiennych w okresie letnim nie może być większy niż 0,35.

(Dom energooszczędny to także właściwe usytuowanie na działce, uwzględniające ukształtowanie terenu. Co bowiem z tego, że zamontujemy duże okna na południe, jeżeli przysłaniać je będą gęste drzewa. Te warto mieć od strony północnej, gdzie stanowić będą dodatkowy bufor termiczny, chroniący dom przed wiatrem i chłodem.)

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 26, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

bartt Odpowiedz 2016-04-21 14:03:15

zwracając uwage na wyżej wymienione parametry zakupiłem 2tyg. temu okna firmy drutex i jestem zadowolony, prezentuja się bardzo ladnie, elegancko a do tego pod względem technicznym się wszytsko na wysokim poziomie

Ciepły montaż okien chroni dom przed utratą energii | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-05-29 14:30:51

[...] Współczynnik U okien w domach energooszczędnych Do 25% ogólnej ucieczki ciepła z budynku może dochodzić przez okna. To dużo,... więcej    Drzwi wewnętrzne: sposób otwierania drzwi w domu i w mieszkaniu Domy z poddaszem: jak dobrać rozmiar okna dachowego? Okna na poddasze: nadstawki do okien dachowych Zabezpieczenia w oknach do pokoju dziecka Drzwi zewnętrzne: współczynnik przenikania ciepła [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645