Start Arrow Budowa domuArrow Wszystko co trzeba wiedzieć o szybie

Wszystko co trzeba wiedzieć o szybie

Szyby są jedynymi z najważniejszych elementów naszych okien. Obecnie mamy do wyboru wiele ich rodzajów – m.in.: niskoemisyjne, samoczyszczące, refleksyjne, czy absorpcyjne. Jak zatem wybrać te najlepsze, a przy tym nie pogubić się w gąszczu pojęć i parametrów dotyczących szyb?

Współczesna szyba

(Budowa szyby zespolonej)

Obecnie w oknach stosuje się szyby zespolone. Składają się one z dwóch lub więcej tafli szkła o grubości dopasowanej do potrzeb klienta. Odległości między poszczególnymi taflami wyznacza ramka dystansowa, wypełniona absorbentem pary wodnej. Jeśli jest ona wykonana ze stali szlachetnej – mamy wówczas do czynienia z tzw. termoramką.

Zastosowanie termoramki, zamiast tradycyjnej ramki aluminiowej, poprawia właściwości izolacyjne okna i pozwala na uzyskanie oszczędności energii nawet do 10% – mówi Hubert Rudzki, Specjalista ds. Marketingu w OKNOPLAST. – W szybach zespolonych, pomiędzy poszczególnymi taflami szkła, znajduje się ponadto hermetycznie zamknięta komora wypełniona gazem. Najlepiej, by był to gaz szlachetny, np.: argon, krypton lub ksenon. Gazy te bardzo słabo przewodzą ciepło, dlatego jest ono zatrzymywane wewnątrz naszego mieszkania – tłumaczy Hubert Rudzki.

ABC szkła stosowanego do produkcji szyb

Odwiedzając salony sprzedaży, bardzo często spotykamy różne typy szkła występujące w oknach. Najważniejsze pojęcia, które powinniśmy znać to: float i termofloat.

Float to płaskie szkło sodowowapniowe, charakteryzujące się wysoką przejrzystością i naturalnym połyskiem. Jeśli na jego powierzchni  jest umieszczona niewidoczna warstwa tlenków metali szlachetnych – mamy wówczas do czynienia ze szkłem termofloat zwanym też niskoemisyjnym lub termoizolacyjnym.

Działanie termofloat polega na odbijaniu długofalowego promieniowania cieplnego, emitowanego m.in. przez grzejniki z powrotem do wnętrza domu, zapobiegając tym samym ucieczce ciepła na zewnątrz – tłumaczy Hubert Rudzki z OKNOPLAST. – Dzisiejsze szyby zespolone są w standardzie zbudowane z jednej tafli szkła typu float i jednej tafli szkła typu termofloat.

Szyby dla wymagających

Współczesne okna, m.in. dzięki odpowiednio dobranym szybom, pełnią wiele istotnych funkcji. Nie tylko wpuszczają światło do naszego domu, ale mogą także ochronić pomieszczenia przed ucieczką ciepła zimą, przegrzaniem latem, czy uciążliwym hałasem dobiegającym z zewnętrz.  Przed zakupem okien warto zatem zastanowić się dokładnie, jakie są nasze potrzeby i dopasować do nich odpowiedni rodzaj szyb.

Aby w domu było ciepło i cicho…

…możemy wyposażyć nasze okna w szyby termoizolacyjne wykonane ze szkła termofloat, które zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku. Zastosowanie powłoki niskoemisyjnej pozwala zmniejszyć współczynnik przenikania ciepła szyby Ug do 1 W/m2K. Chociaż w Polsce nie ma przepisów określających dopuszczalny poziom tego parametru, to stosując szyby energooszczędne możemy znacznie obniżyć nasze rachunki za ogrzewanie. Aby oszczędności były jeszcze większe, warto dodatkowo zastosować termoramkę (zamiast standardowej ramki z aluminium), a komorę między taflami szkła wypełnić gazem szlachetnym zamiast powietrza. Tak skonstruowany pakiet szybowy będzie skutecznie chronił nasz dom przed ucieczką ciepła.

Odpowiednio dobierając szyby, możemy także ograniczyć przenikanie do wnętrza domu uciążliwych hałasów ulicznych. Izolacyjność akustyczną okna poznamy po współczynniku Rw, wyrażanym w decybelach (dB).

Pokazuje on, jak szyby izolują pomieszczenie od dźwięków dochodzących z zewnątrz – im współczynnik ten jest wyższy, tym skutecznej jesteśmy chronieni przed hałasem. Aby zwiększyć izolacyjność akustyczną okna, można na przykład zastosować szyby zespolone z taflami szkła o różnej grubości – mówi Hubert Rudzki.

Szyby z klasą… bezpieczeństwa

Jeśli chcemy ochronić nasz dom przed złodziejami, możemy zamontować okna wyposażone w szyby antywłamaniowe. Są one specjalnie laminowane, zbudowane z dwóch lub więcej szyb float sklejonych ze sobą specjalną folią PVB (polywinylbutyralową).

Szyby antywłamaniowe poznamy po oznaczeniu P4.Ich atutem jest duża wytrzymałość. Dzięki temu szyby antywłamaniowe chronią nie tylko przed włamaniem, ale także zabezpieczają domowników przed poranieniem w przypadku pęknięcia szkła. Nawet jeśli do tego dojdzie, szkło nie rozsypie się, gdyż jego kawałki będą utrzymywane w warstwie folii – tłumaczy Hubert Rudzki z OKNOPLAST.

Fantazyjne szyby – szkło ornamentowe

(Szyby ornamentowe)

Nasze okna możemy również wyposażyć w szkło ornamentowe, zwane także dekoracyjnym, gdyż jest ono ozdobione różnego rodzaju wzorami. W zależności od wybranego ornamentu można uzyskać różny stopień przezroczystości szyby.

Szyby ornamentowe stosowane są zazwyczaj w pomieszczeniach, w których chcemy ograniczyć przejrzystość  widocznego obrazu, przy jednoczesnym zachowaniu przenikalności światła. Znakomicie sprawdzą się więc one w takich pomieszczeniach, jak na przykład  łazienka – tłumaczy Hubert Rudzki z OKNOPLAST.

Szyby w służbie czystości

Na rynku, co chwilę, pojawiają się nowe rozwiązania, w które możemy dodatkowo wyposażyć nasze szyby. Wśród nich możemy na przykład znaleźć  szyby samoczyszczące. Są one pokryte specjalną powłoką, która wchodzi w reakcję z promieniami słonecznymi. W jej wyniku zanieczyszczenia ulegają rozkładowi, a następnie są zmywane przez wodę. Woda rozpływa się równomiernie po powierzchni szyby i szybko odparowuje, nie zostawiając śladu kropel.

Inną ciekawostką są szyby przeciwsłoneczne. Producenci oferują je w dwóch wariantach.

Szyba absorpcyjna pochłania część promieni słonecznych, refleksyjna natomiast je odbija. Dzięki temu obydwie chronią nasze wnętrza przed nadmiernym przegrzaniem w lecie – wyjaśnia Hubert Rudzki z OKNOPLAST.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Kinkiet Amelia White

  • Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • OTTENBY lampa wisząca kryształ

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu

Obejrzyj zdjęcia domowników