Start Arrow Budowa domuArrow Wszystko, co warto wiedzieć o domach z lukarnami

Wszystko, co warto wiedzieć o domach z lukarnami

Lukarny to element architektoniczny, po który chętnie sięga zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne budownictwo. Jakie są ich główne zalety? Co sprawia, że cieszą się niezmienną popularnością? W jakich przypadkach sprawdzą się najlepiej? Poznajcie odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania!

Projekt domu AC Marisa II G2 ENERGO

Projekt domu AC Marisa II G2 ENERGO

Funkcjonalność i zastosowanie

Lukarna, potocznie zwana jaskółką, to pionowe okno w dachu stromym obudowane ścianami i przykryte osobnym dachem. Jest alternatywą dla okien połaciowych, chociaż jej wykonanie jest trudniejsze – wymaga zaprojektowania i wmontowania w więźbę dachową dodatkowej konstrukcji. Zastosowanie lukarn wpływa na dobre doświetlenie poddasza, zapewnia mieszkańcom kontakt wzrokowy z otoczeniem oraz zwiększa powierzchnię użytkową pomieszczeń pod skosami, co stwarza szersze możliwości aranżacyjne. Lukarny pełnią również funkcję estetyczną – efektownie urozmaicają wygląd dachu i nadają budynkowi przytulny charakter.

Projekt domu AC Amira G1

Projekt domu AC Amira G1

Różne warianty

Lukarny mogą przybierać odmienne kształty i rozmiary, a także różnić się wielkością oraz ilością okien. W domach jednorodzinnych najpopularniejsze są jaskółki z pojedynczym oknem, w większych budynkach świetny efekt osiągają duże lukarny z kilkoma oknami, które doskonale doświetlają wnętrze i pozwalają na uzyskanie bardzo funkcjonalnej przestrzeni. Dach, jakim pokryta jest jaskółka powinien stylem i konstrukcją nawiązywać do wyglądu całego budynku. Najczęściej spotyka się lukarny z dwuspadową połacią, ale zdarzają się także dachy jedno i wielospadowe.

Projekt domu AC Amaranta G2 Leca® DOM

Projekt domu AC Amaranta G2 Leca® DOM

Projekt domu AC Eliot G1

Projekt domu AC Eliot G1

Bardzo popularnym trendem ostatnich lat, charakterystycznym dla budownictwa nowoczesnego, jest lukarna pokryta płaskim dachem. Warto zadbać o to, aby wygląd lukarny był spójny z bryłą, dobrze komponował się z elewacją oraz podkreślał charakter domu.

Projekt domu AC Mati G1

Projekt domu AC Mati G1

Projekt domu AC Katja

Projekt domu AC Katja

Wole oko

Specyficznym i bardzo efektownym rodzajem lukarny jest wole oko, które powstaje poprzez płynne ułożenie drobnowymiarowego pokrycia, np. dachówki karpiówki lub łupka kamiennego. Ciągłość pokrycia nie zostaje przerwana, dzięki czemu lukarna przybiera charakterystyczny łuk, a cały dach prezentuje się bardzo dekoracyjnie. Poprawne wykonanie tego elementu wymaga fachowej ręki doświadczonego i precyzyjnego dekarza.

Projekt domu AC Seweryna G2

Projekt domu AC Seweryna G2

Izolacja lukarn

Planując zastosowanie lukarn, warto pamiętać o zachowaniu ciągłości izolacji w newralgicznych miejscach, czyli na wszystkich stykach i zagięciach. Warstwa dociepleniowa ścian musi ściśle przylegać do termoizolacji dachu lukarn, a ta do warstwy ocieplenia w całym dachu. Podobnie należy postępować z folią dachową. Nie należy również zapomnieć o zapewnieniu wentylacji połaci dachowych między okapani a kalenicą, włączając w to oczywiście lukarny.

Projekt domu AC Edgar G1 ENERGO

Projekt domu AC Edgar G1 ENERGO

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 9, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu