Start Arrow Budowa domuArrow Wybieramy drzwi wewnętrzne

Wybieramy drzwi wewnętrzne

Z pozoru wybór drzwi wewnętrznych to nic trudnego, wystarczy by pasowały do wnętrza i odpowiadały naszym gustom. By dokonać dobrego wyboru nie możemy jednak oprzeć się wyłącznie na estetyce.

drzwi_wewnetrznePoza tym, że drzwi mają ładnie wyglądać, mają do spełnienia kilka bardzo istotnych funkcji. W wielu pomieszczeniach będą one izolować pomieszczenie akustycznie i termicznie. Przeszklone będą dostarczały cenne światło do zbyt ciemnych pomieszczeń. W łazience powinny ułatwiać wentylację, a w pokoju dziecięcym winny być odpowiednio odporne na uszkodzenia i zabrudzenia. Zatem, aby na prawdę dobrze wybrać drzwi wewnętrzne, musimy najpierw określić, gdzie będą one montowane.

Drzwi mogą otwierać się w różny sposób oraz na różne strony. Poza tymi klasycznymi jednoskrzydłowym i możemy wybierać spośród dwuskrzydłowych, składanych, przesuwanych, harmonijkowych, przeszklonych lub pełnych. Dysponując ograniczoną powierzchnią powinniśmy rozważyć drzwi łamane bądź przesuwane ewentualnie drzwi harmonijkowe. Z kolei kiedy nie jesteśmy ograniczeni brakiem miejsca, możemy zdecydować się na drzwi wahadłowe. Obrót skrzydła w nich możliwy jest w obie strony. Mogą okazać się użyteczne w przypadku drzwi kuchennych.

Wybrać musimy również materiał, z którego drzwi będą wykonane. Bardzo często stosowanym materiałem do produkcji drzwi jest drewno lite lub klejone. Drewno klejone ma większą wytrzymałość oraz jest bardziej odporne na paczenie niż drewno lite. Najczęściej stosowanymi gatunkami są sosna, dąb, mahoń, jesion i buk. Popularnym materiałem są również gładkie lub tłoczone płyty drewnopochodne. Mogą to być płyty wiórowe lub pilśniowe, ale także płyty MDF i HDF. MDF jest to średniej gęstości płyta pilśniowa otrzymywana z przerobienia włókien drewna sosnowego lub świerkowego. HDF to bardzo twarda i odporna na paczenie płyta pilśniowa.

Często wybór spośród różnorodności modeli i materiałów jest trudny.  Bardzo ważne jest dokładne zmierzenie szerokości drzwi. Standardowwo drzwi mają 80 cm w domach nowszych, a 60 w starszych mieszkaniach. Dobrze zdać się na radę fachowca.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645