Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Wybieramy gładzie gipsowe

Wybieramy gładzie gipsowe

Gładź gipsowa pozwala nam osiągnąć idealnie gładką ścianę pod malowanie. Wykorzystuje się ją zarówno w czasie remontu istniejących budynków lub gdy wykańczane są nowe domy jednorodzinne.

Gładzie gipsowe kładzie się na tynkach wewnętrznych, cementowych, cementowo-wapiennych, wapiennych lub gipsowych, w celu pokrycia idealnie gładką powierzchnią ich chropowatej struktury. Wykańczać można nimi również płyty gipsowo-kartonowe.

Gładzie zwykłe to suche mieszanki rozrabiane w czasie prac remontowych z wodą, według proporcji podanych na opakowaniu, uzyskując gęstoplastyczną masę. Nanosi się je warstwą nieprzekraczającą 5 mm, najczęściej grubości 1-3 mm. Gładzie kilkuwarstwowe można nakładać metodą „mokre na mokre”, czyli zanim pierwsza warstwa wyschnie.

Gładzie białe produkowane są z gipsu alabastrowego, dającego wyjątkowo białą barwę. Dlatego stosuje się je na ściany, które później mają być wykończone białą lub jasną farbą.

(Wystarczy jedna warstwa farby w jasnym kolorze, jeżeli ściana zostanie pokryta uprzednio białą gładzią gipsową.)

Innym rodzajem gładzi, są gipsowe masy szpachlowe, dostępne jako gotowe zaprawy. Wykańcza się nimi najczęściej miejsca łączenia płyt gk. Pozwalają wyrównać powierzchnię ściany lub zatuszować jej ubytki, jeżeli nierówności nie są większe niż 5 mm.

Kupując produkt, warto sprawdzić, czy gładź nadaje się szlifowania na mokro. Jest to szczególnie ważne podczas remontu domu czy mieszkania. Wygładzanie na mokro nie spowoduje powstawania uciążliwego do wyczyszczenia pyłu, który zabrudzi nam całe mieszkanie.

(Gładź gipsowa wyrówna tylko niewielkie uszczerbki ściany, dlatego nakładać ją należy na odpowiednio przygotowane i wyszlifowane powierzchnie.)

Kiedy nie należy stosować gładzi?

Gips jest materiałem wchłaniającym wilgoć, dlatego też nie powinno się stosować gładzi gipsowych w pomieszczeniach narażonych na podwyższony poziom wilgotności, takich jak łazienki czy kuchnie. Nie należy ich również nakładać bezpośrednio na ścianę z betonu komórkowego. Wcześniej powierzchnię należy pokryć tynkiem cementowo-wapiennym i następnie wygładzić.

Przeczytaj, jak położyć gładź gipsową na ściany i sufity? Porady krok po kroku

O czym warto pamiętać?

 • Gips jest materiałem naturalnym, zatem bezpiecznym dla domowników. Warto sprawdzić, czy w składzie gładzi mamy gips naturalny czy gips syntetyczny.
 • Jeżeli kładziemy gładź w pomieszczeniu narażonym na uszkodzenia mechaniczne, np. w przedpokoju, warto kupić produkt o wyższej wytrzymałości mechanicznej. Należy jednak pamiętać, że produkty o takich parametrach są trudniejsze w szlifowaniu.
 • Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na czas pracy podany na opakowaniu. Jest to ważne, bowiem najczęściej rozrobioną z wodą mieszankę należy wykorzystać w ciągu godziny. Nie powinno się szykować więcej produktu.
 • Warto stosować produkty systemowe, czyli pochodzące od jednego producenta, np. tynk, gładź i grunt, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że będą ze sobą kompatybilne, a efekt satysfakcjonujący.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie