Start Arrow WnętrzaArrowPokój dzieckaArrow Wybieramy łóżeczko dla dziecka

Wybieramy łóżeczko dla dziecka

Przygotowanie domu na pojawienie się w nim maleństwa wymaga od rodziców sporego zaangażowania. Zanim jednak konieczne będą zabezpieczenia schodów czy gniazdek elektrycznych, maluszek spędzi większość czasu w swoim łóżeczku. Na co zwrócić uwagę wybierając ten pierwszy mebel dla dziecka?

Dostępne na rynku łóżeczka dla niemowląt różnią się pod wieloma względami: wyglądem, wielkością, funkcjonalnością, materiałem, z którego są wykonane, no i oczywiście ceną. Bez względu jednak na to, jaką kwotę mamy przeznaczoną na zakup, musimy wybrać taki model, który jest stabilny, bezpieczny i starannie wykończony.

Standardowe łóżeczka mają wielkość 120×60 cm lub 140×70 cm, które później można przerobić na pierwszy tapczan dla starszego już nieco dziecka. Musimy pamiętać, że podane przy produkcie wymiary określają rozmiar materaca, jakim można łóżeczko wyłożyć, a nie rozmiar zewnętrzny całego mebla. Łóżeczko zabudowane funkcjonalnymi szufladami czy półeczkami, na których ustawić można akcesoria do przewijania czy pielęgnacji, będzie znacznie większe, mimo podanego wymiaru 120×60 cm.

Szczebelki

Łóżeczka ze szczebelkami to nadal najpopularniejsza oferta na rynku. Szczebelki bowiem nie tylko zapewniają bezpieczeństwo maluszkowi, ale także pomagają mu w nauce siadania, podciągania się czy wstawania. Szczeble w łóżeczku nie mogą być rozstawione zbyt szeroko, żeby dziecko nie mogło wsadzić pomiędzy nie główki, ale nie mogą być również zbyt ścisłe, by nie utknęła między nimi rączka czy nóżka. Optymalna odległość między szczebelkami wynosi 3-5 cm.

Komfortowa jest możliwość wyjmowania szczebelków, dzięki czemu dziecko, które już chodzi czy raczkuje nie będzie próbowało wydostać się „od góry”. Ważne jest jednak, by regulacja materaca, o której niżej, ustawiona była na takiej wysokości, by dziecko mogło swobodnie zejść, a nie zeskoczyć czy spaść. Jeżeli regulujemy materac, maluch nie powinien mieć możliwości samodzielnego wyjęcia szczebelka.

Należy bezwzględnie pamiętać o starannym wykończeniu łóżeczka. Szczebelki powinny być zaokrąglone, o ostre kanty dziecko może rozbić sobie główkę! Muszą być też idealnie wyszlifowane, by nie istniało żadne ryzyko skaleczenia się czy wbicia drzazgi. Ważne jest również, by zasłonić i uniemożliwić wyjęcie jakichkolwiek elementów mocowania, np. śrub, które dziecko mogłoby połknąć.

Regulowana wysokość materaca

Regulowana wysokość materaca pozwala na obniżanie czy podwyższanie poziomu, na którym leży czy siedzi dziecko. Jest to również wygodna opcja dla rodziców, którym łatwiej nachylać się nad dzidziusiem, gdy ten siedzi wyżej.

Gdy dziecko wstaje, materac powinien być ustawiony na najniższym poziomie tak, by szczebelki obejmowały niemalże całą wysokość dziecka. Jest mu wtedy również łatwiej wyjść, jeśli część szczebelków jest wyjęta. Poziom drugi regulacji dotyczy sytuacji, gdy dziecko siedzi. Natomiast najwyższy poziom przewidziany jest dla śpiącego bobasa lub gdy go przewijamy czy pielęgnujemy. Tu jednak należy zwrócić uwagę, że ścianki boczne nie mogą być niższe niż 30 cm, gdy materac jest na najwyższym poziomie. Zwykle mają one co najmniej 60 cm, patrząc od zewnątrz.

Materac

Materac dla dziecka powinien być średnio twardy, a na tyle elastyczny, by dostosować się do kształtu ciała. Wybór na rynku jest ogromny: od lateksowych materacy, po kokosowe czy sprężynowe. Ważne, by były bezpieczne, zdrowe, najlepiej hypoalergiczne.

Dodatkowe wyposażenie

Funkcjonalne łóżeczka wyposażone są w elementy takie jak np. przewijak, otwierany bok, który ułatwia układanie malucha w łóżeczku, a także wspomniane szuflady i półeczki, które idealnie sprawdzą się w małych mieszkaniach, gdzie nie ma miejsca na postawienia dodatkowej komody z rzeczami maleństwa lub gdy w pierwszych miesiącach życia dziecka, łóżeczko stoi w sypialni rodziców.

Warto również zaopatrzyć się w plastikową osłonkę, montowaną na górne krawędzie. Jest to idealne rozwiązanie dla bobasa, który zaczyna ząbkować i lubi obgryzać wszystko dookoła.

Normy

Kupując łóżeczko warto sprawdzić, czy zostało ono wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wymagania dotyczące bezpieczeństwa łóżeczek i kołysek dla dzieci określa europejska norma PN-EN 716-1:1999 i PN-EN 1130-1-2001. Informację taką znajdziemy w opisie mebelka.

Zobaczmy, jakie łóżeczka są dostępne w sklepie meblowym DOM.pl:

(Klasyczne łóżeczko "Milenka")

(Łóżeczko dziecięce "Lara")

(Łóżeczko "Bonny" z funkcjonalnymi szufladami)

(Łóżeczko "Maria", które przemienić można w tapczan dla starszego dziecka)

Autor: Marta Hawrylak

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty