Start Arrow Budowa domuArrow Wybieramy okna

Wybieramy okna

Wybór okien w dużym stopniu decyduje o komforcie w mieszkaniu. Wybierając je warto zwracać uwagę nie tylko na współczynnik przenikania ciepła (co robi większość kupujących), ale i sprawdzić w jakim stopniu zamknięte okna ochronią przed hałasem.

Wybór okien to sprawa niełatwa. Często parametry techniczne podawane przez producentów nie stanowią dla przeciętnego użytkownika wystarczająco jasnej informacji. Warto przynajmniej ogólnie się w nich rozeznać, bo gdy dadzą o sobie znać w praktyce na odwrót jest już za późno.

okna1Podstawowym parametrem podawanym przez producentów okien jest współczynnik przenikania ciepła. Im niższy – tym więcej ciepła zostaje w pomieszczeniu. W przypadku okien współczynnik ten zależy zarówno od powierzchni szyby, jak i jej rodzaju. Warto też zwrócić uwagę na to czego tak naprawdę dotyczy podana wartość. Część producentów podaje współczynnik przenikania ciepła dla całego okna, inni współczynnik przenikania tylko dla szyby. Ten pierwszy wypada zazwyczaj nieco korzystniej, dlatego porównując ze sobą dwa różniące się ceną produkty warto upewnić się, że podawane przez producentów wartości dotyczą naprawdę tego samego parametru.

Choć z pozoru wydawałoby się, że im więcej szyb w oknie tym lepiej – nie zawsze tak jest. Wiele zależy od ich rodzaju i sposobu łączenia. Okna dwuszybowe, w których zastosowano szybę o poprawionych właściwościach izolacyjnych (typu thermoplast) współczynnik przenikania ciepła jest niższy niż w oknach trzyszybowych opartych na szybach tradycyjnych.

To, żeby okna skutecznie izolowały także od dźwięków jest szczególnie ważne dla mieszkańców budynków położonych w pobliżu ruchliwych ulic, lotnisk czy torów kolejowych. Mimo to wiele osób nie zwraca szczególnej uwagi na ten parametr, zakładając, że okno szczelne będzie skutecznie izolowało także od hałasu. To prawda tylko częściowo. O tym jaka część hałasu „zatrzyma się na ulicy”, jaka wniknie przez zamknięte okno do mieszkania decyduje liczba szyb, odległość między nimi oraz rodzaj gazu znajdujący się w  przestrzeniach pomiędzy szybami.

Wartość izolacyjności akustycznej okna jest podawana w decybelach i określa jakie natężenie dźwięku zamknięte okno jest w stanie stłumić całkowicie. Dźwięki o większym natężeniu słychać odpowiednio słabiej. I tak jeśli okno ma izolacyjność akustyczną na poziomie 35 dB, z normalnej rozmowa toczącej się tuż za nim emitującej dźwięk o natężeniu 50-60 dB, do wnętrza dotrze zaledwie 15-25 dB czyli dźwięk natężeniem porównywalny z szumem liści. Pracę kosiarki do trawnika (80dB) będzie słychać mniej więcej tak jak cicho nastawione radio (40-50 dB). Warto też pamiętać, że dla ludzkiego ucha dźwięk o natężeniu mniejszym o 10 dB to o połowę mniejszy hałas. Różnica 2-3 dB w jego natężeniu jest już wyraźnie słyszalna.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu