Start Arrow Budowa domuArrow Wybieramy okna dźwiękoszczelne

Wybieramy okna dźwiękoszczelne

Coraz więcej inwestorów ucieka na wieś lub na podmiejskie tereny, z zamiarem budowy domu w sielskich krajobrazach. Wielu z nas jednak nie może sobie wyobrazić opuszczenia metropolii, gdzie toczy się życie towarzyskie i zawodowe, tym bardziej, że wciąż zakorkowane drogi dojazdowe codzienne utrudniałyby nam dojazd do pracy. Pozostając w mieście musimy się jednak liczyć z hałasem, który docierać będzie do nas nie tylko podczas pokonywania drogi do pracy, ale również do wnętrza naszego własnego domu.

Budowa domu to konieczność podejmowania coraz to nowszych decyzji, o których wcześniej nawet nie myśleliśmy. Jak zadbać o to, by „domowe zacisze” rzeczywiście koiło nasze zmęczone miejskim gwarem uszy, a okna pozostawiały odgłosy po zewnętrznej stronie?

(Okna o podwyższonych parametrach dźwiękoszczelnych zapewnią nam ciszę w samym środku wielkiego miasta)

O tym, jak nasz dom jednorodzinny będzie zabezpieczony przed hałasem, powie nam współczynnik przenikalności akustycznej, wyrażony symbolem RA2. Wartość w decybelach (dB) określa zdolność okien do wyciszania dźwięków pochodzących z zewnątrz. Im większa jest wartość wskaźnika RA2, tym lepsze parametry dźwiękoszczelne będą mieć nowe okna. Dlatego planując zakup okien do budynków narażonych na wzmożony hałas, koniecznie zwróćmy uwagę na wartość współczynnika.

Okna o zwiększonej izolacyjności akustycznej są droższe. Jeżeli nasz dom sąsiaduje z gwarną ulicą, torami kolejowymi czy innymi hałaśliwymi placami, warto jest jednak w nie zainwestować. Pamiętajmy, żeby wyposażyć w nie te pomieszczenia, które bezpośrednio narażone są na uciążliwe odgłosy. Okna od ogrodu czy wychodzące na sąsiednią działkę, mogą mieć już standardową izolacyjność akustyczną, o wskaźniku RA2 wynoszącym ok. 25-32 dB.

Uwaga! Niektórzy producenci okien posługują się jeszcze poprzednim symbolem, określanym jako Rw. Tu standardowa wartość wskaźnika wynosi 30-35 dB.

(Profil okna o zwiększonej izolacyjności akustycznej 40 dB. fot. Stolbud Włoszczowa)

Okna o podwyższonych parametrach izolacyjności akustycznej wyposażone są przede wszystkim w dźwiękochłonne szyby. Są to grubsze niż standardowe szyby zespolone, w których tafla szkła typu float ma różną grubość – np. 4-6 mm, 4-8 mm czy nawet 6-10 mm. Większa jest również przestrzeń między szybami, która wypełniona jest gazem szlachetnym, takim jak: argon, krypton, ksenon lub dźwiękochłonnym SF6.

Aby zwiększyć zabezpieczenie okien przed przenikaniem hałasu do wnętrz, producenci okien stosują również odpowiednie uszczelki okienne. Najczęściej są to tzw. uszczelki EPDM z kauczuku syntetycznego, które prawidłowo przylegają do całej powierzchni profilu okna. Ponadto charakteryzują się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych, co podwyższa również jakość izolacyjności termicznej produktu. Uszczelki umieszczone są po obwodzie ościeżnicy i skrzydła z obu stron (wewnętrznej i zewnętrznej), zapewniając skuteczną izolację. Konieczne będą jednak odpowiednie okucia okienne, zapewniające równomierne dociśnięcie skrzydła do ościeżnicy podczas zamykania, a tym samym dokładne przyleganie uszczelki na całym obwodzie skrzydła.

Uwaga! Wybierając okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej musimy liczyć się z tym, że nie tylko nie przepuszczą one do wnętrza hałasu, ale również… świeżego powietrza. Dlatego bezwzględnie w pomieszczeniach z oknami dźwiękoszczelnymi należy zadbać o odpowiednią wentylację. Pomocne są w tym nawiewniki montowane w oknach. Przy zakupie zwróćmy jednak uwagę na to, by wybrać modele z tłumieniem akustycznym.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645