Start Arrow Budowa domuArrow Wybieramy projekty z poddaszem – jak sprawdzić powierzchnię poddasza?

Wybieramy projekty z poddaszem – jak sprawdzić powierzchnię poddasza?

Domy z poddaszem umożliwiają bardzo wygodną aranżacje wnętrz. Na parterze najczęściej znajduje się strefa dzienna, z salonem, kuchnią, pomieszczeniami gospodarczymi. Poddasze zaś stanowią sypialnie, pokoje dzieci oraz łazienki i garderoby. Powierzchnia poddasza jest jednak często ograniczona przez kształt dachu i skosy, utrudniające aranżację.

(archiwum DOM.pl)

Dostępne na naszych stronach projekty domów przy wizualizacjach mają podane wszystkie istotne parametry dotyczące powierzchni. Powierzchnia netto liczona jest jako powierzchnia podłogi na każdej kondygnacji w stanie wykończonym: tynki, terakota itp. Zawarta jest w niej suma wszystkich pomieszczeń, zarówno mieszkalnych, jak i gospodarczych, pomocniczych i technicznych. Powierzchnia użytkowa natomiast to suma powierzchni tylko pomieszczeń mieszkalnych (pokoje, sypialnie, kuchnie, łazienki itd.).

Jak liczona jest powierzchnia poddasza?

Decydując się na projekt domu z poddaszem warto wiedzieć, że powierzchnia poddasza jest tylko w części wliczona w powierzchnię użytkową, czyli tę, która powie nam na ilu metrach będziemy mieszkać.

Część powierzchni poddasza o wysokości 2,20 m wlicza się w 100%. Ale już wysokości od 1,40 do 2,20 m wliczone są tylko w 50%, natomiast część powierzchni pomieszczenia poniżej 1,40 m nie jest wliczona w ogóle.

Od czego zależy wysokość pomieszczeń na poddaszu?

Aranżacja poddasza w dużej mierze zależy od tego, jaką wysokość w projekcie ma ścianka kolankowa. Jest to zewnętrzna ściana poddasza, która usytuowana jest na stropie ostatniej kondygnacji i biegnie wzdłuż połaci dachowej. Na niej opiera się cała konstrukcja więźby dachowej. Jej zadaniem jest przenoszenie obciążeń z dachu na strop i ściany niższej kondygnacji.

Wysokość ścianki kolankowej wyznaczana jest przez architekta w oparciu o przeznaczenie poddasza, szerokość budynku, typ dachu i jego kąt nachylenia.

Domy z poddaszem nieużytkowym najczęściej przewidują ściankę kolankową o wysokości ok. 70 cm. Jeżeli zaś adaptacja poddasza ma przewidywać pomieszczenia mieszkalne, ścianka kolankowa powinna mieć przynajmniej 90-100 cm. Jeśli będzie niższa, powierzchnię pod skosami bardzo trudno będzie zagospodarować.

(archiwum DOM.pl)

Ścianka o wysokości 95-100 cm pozwoli na ustawienie pod skosami łóżka, bez ryzyka uderzania się głową o strop. Nieco wyższa ścianka umożliwi ustawienie biurka i co istotne, wykorzystanie całej powierzchni blatu. Biurko zmieści się już przy ściance 80 cm, ale wtedy część blatu pod ścianą nie będzie wykorzystana.

Planując kuchnie na poddaszu, musimy pamiętać, że korzystanie z ciągu kuchennego wymaga od nas przeprowadzania prac na stojąco. Biorąc pod uwagę, że standardowe szafki kuchenne mają głębokość 50-55 cm (przy blacie o głębokości 60 cm), to ścianka kolankowa nie może być niższa niż 140 cm, jeśli przed szafkami chcemy stanąć w wygodnej wyprostowanej pozycji. Przy takiej samej wysokości ścianki będziemy mogli ustawić stół kuchenny czy jadalniany.

Aranżacja salonu na poddaszu również wymaga dość wysokiej ścianki kolankowej. Przy niższych możemy ustawić jedynie szafki czy komody, pamiętając o ograniczeniach związanych z wykorzystaniem ich blatu. Wyższa ścianka – ok. 150 cm – to już miejsce na szafkę z telewizorem czy biblioteczkę. Ścianka 2-metrowa umożliwia już dowolny wystrój poddasza – możemy przy niej postawić szafę czy stanąć w wyprostowanej pozycji.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Małe domy: budowa domu do 100 mkw ze zwrotem VAT | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-12-13 01:06:36

[...] Na co zwracać uwagę wybierając projekt domu na wąską działkę? Spotykane najczęściej w miastach lub powstałe w wyniku... więcej    Pomysł na dom z ogrodem zimowym Parametry domu: co warto wiedzieć przed wyborem projektu? Nowoczesne domy piętrowe: duży dom na małą działkę Dom tradycyjny czy nowoczesny? Dobieramy kolory dachu i elewacji Wybieramy projekty z poddaszem – jak sprawdzić powierzchnię poddasza? [...]

Ciemne kolory dachu: jak skomponować je z elewacją? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-09-19 00:44:04

[...] klasyczne to najczęściej domy z poddaszem. Te przewidują okna dachowe, które urozmaicają bryłę i dach budynku. Ciemne dachówki, [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu