Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Wybieramy stół do jadalni

Wybieramy stół do jadalni

Stół to mebel symboliczny. Spożywamy przy nim posiłki, rozmawiamy, przyjmujemy gości. Dawniej stanowił nieodłączną część jadalni, w której zajmował centralne, honorowe miejsce.

Obecnie coraz chętniej komponujemy stół z przestrzenią kuchenną. Jak się do tego zabrać?

Rozwiązanie powinno wynikać z naszych potrzeb. Jeśli wiemy, że kuchnia będzie wyłącznie przystankiem, gdzie zjemy szybkie śniadanie i pobiegniemy dalej, warto połączyć stół z barkiem lub innymi meblami, uzyskując w ten sposób dodatkową przestrzeń. Jeśli będziemy potrzebować większego stołu wyłącznie raz na jakiś czas, niech stanie w pomieszczeniu sąsiadującym z kuchnią. Nie będziemy o niego się potykać. Polecamy także stoły rozkładane. Jest ich bardzo dużo, bogatą ofertę ma np. sklep Meblomak w Parku Handlowym Bielany.

(Stół barowy lub blat kuchenny można wykorzystać do szybkich przekąsek)

(Stół barowy lub blat kuchenny można wykorzystać do szybkich przekąsek)

Modne obecnie są spotkania domowe, wspólne gotowanie. W tym przypadku potrzebować będziemy pewnej przestrzeni. W dużej kuchni bez problemu wydzielimy miejsce na stół. Przy owalnym stole zmieścimy więcej osób. Jego zaletą jest również brak rogów (bezpieczeństwo).

W mniejszych pomieszczeniach najpraktyczniejszym rozwiązaniem będzie stół prostokątny lub kwadratowy – można ustawić go pod ścianą. Wymiary stołów są normatywne: – mówi Marta Hubka, konsultant ds. aranżacji wnętrz w Parku Handlowym Bielan. – Standardowa szerokość stołu to 80 cm, wysokość 75 cm (barowe 120 cm). Bez trudu można zatem dokonać pomiarów i zaplanować jego położenie – dodaje Hubka.

stol w kuchni

(W małych pomieszczeniach poleca się stół prostokątny, w większych – warto postawić stół rozkładany)

Decydując się na stół w kuchni, warto wybrać mebel solidny, odporny na uszkodzenia, wilgoć. Pamiętajmy, że kuchnia to miejsce narażone na różnego rodzaju „wypadki przy pracy”. W ofercie rynkowej znajdziemy szereg blatów drewnianych, kamiennych, laminowanych, wykonanych ze szkła hartowanego, czy z płytek ceramicznych.

Wygląd stołu kuchennego powinniśmy dopasować tak, aby tworzył pewną całość z resztą kuchennej zabudowy. Równie ważny – o czym często zapominamy – będzie dobór krzeseł, a także takiego elementu wystroju jak listwa oświetleniowa do kuchni. Wbrew pozorom, stół i krzesła mogą odcisnąć swój ślad na charakterze wnętrza, wyznaczyć jego jakość i styl.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza