Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Wybieramy sufit według właściwości

Wybieramy sufit według właściwości

Jeśli już ktoś decyduje się na sufit podwieszany, zwykle decyzja ta jest uzasadniana argumentami estetycznymi.Przesądza wzór płyty, widok całego sufitu w ciekawym wnętrzu lub pięknie zaaranżowane zdjęcie z katalogu. A co z przeznaczeniem i przyszłą funkcją pokoju, pomieszczenia, sali – w którym zawiśnie sufit podwieszany?

Mineralne sufity podwieszane można dobierać pod kątem różnorodnych cech. Jest to ważne szczególnie dla tych, którzy z tego wnętrza będą korzystać na co dzień. Spełnienie ich oczekiwań pozwoli nie tylko „cieszyć oczy”.

Bezpiecznie i sucho pod sufitem - na to, oprócz względów estetycznych, zwracamy uwagę wybierając sufit.

Bezpiecznie i sucho pod sufitem - na to, oprócz względów estetycznych, zwracamy uwagę wybierając sufit.

Jasno jak w dzień

W pokojach do pracy i salonach, ważny będzie współczynnik odbicia światła. Naturalne dzienne światło odbijane od tak dużej powierzchni jaką jest sufit zagwarantuje, że pomieszczenie zawsze będzie postrzegane jako widne. Jest to ważne zwłaszcza, jeśli w pokoju pracujemy czy przebywamy przez wiele godzin. Z czasem będzie się to również przekładało na oszczędność w zużyciu energii elektrycznej. Do dobrego oświetlenia wystarczą bowiem źródła światła o mniejszej mocy.

Sufit z płyt Armstrong Graphis Diagonal (fot. Armstrong)

Sufit z płyt Armstrong Graphis Diagonal (fot. Armstrong)

Głośno? Cicho? W sam raz

Zapewnienie właściwej akustyki – to jeden z pierwszych celów, dla których w ogóle zaczęto stosować sufity podwieszane. Do prawidłowego rozwiązania tej kwestii potrzebna będzie pomoc specjalisty. Szczególną uwagę trzeba tu zwrócić na wiele złożonych elementów. Parametry akustyczne będą się zmieniać w zależności od rodzaju podłogi, mebli, liczby przebywających tam zwykle ludzi itd. Wreszcie funkcja pomieszczenia określi czy „niepotrzebne” dźwięki trzeba będzie wytłumić, czy może izolować (pochłanianie dźwięku i dźwiękoizolacyjność).

Chodzi o to, że część z nich będzie powstawać już w pokoju i rozprzestrzeniać się od źródła przez powietrze. Inne będą „atakować” za pośrednictwem materiałów budowlanych, z których składa się budynek (źródło znajduje się za ścianą) – te trzeba izolować. Niekiedy trzeba odpowiednio dopasować obie te właściwości. Przesadne wytłumienie wszelkich odgłosów również spowoduje dyskomfort i nienaturalną, grobową ciszę.

Woda i ogień

Są miejsca, w których sufit podwieszany narażony będzie na wysoką wilgotność (budynki ogrzewane tylko okresowo, pomieszczenia gdzie zwykle przebywa dużo osób, otwarte na zewnątrz, łazienki itp.). Nie ma problemu z odnalezieniem takich płyt sufitowych, które można instalować w miejscach narażonych na wilgoć (do 100% wilgotności względnej). Na przeciwnym biegunie jest ogień. Mineralne płyty sufitowe zostały sklasyfikowane jako niezapalne. Dzięki temu przy odpowiedniej konstrukcji mogą być montowane nawet jako zapora ogniowa – czyli sufity ogniochronne.

Woda na płycie higienicznej Armstrong Bioguard (fot. Armstrong)

Woda na płycie higienicznej Armstrong Bioguard (fot. Armstrong)

Służba zdrowiu

Dom i biuro to nie jedyne miejsca, gdzie można zakładać sufit podwieszany. W takich miejscach jak szpitale, przychodnie, gastronomia (ale również przemysł elektroniczny, optyczny, farmacja czy przemysł komputerowy), gdzie wymagane jest zapewnienie wysokiej klasy czystości pomieszczeń, montuje się sufity dostosowane do obowiązujących surowych przepisów higienicznych. Płyty sufitowe są wtedy zabezpieczone przed możliwością rozwoju bakterii. W dodatku ich powierzchnię można zmywać i czyścić.

Dla długoletniego, bezawaryjnego użytkowania sufitu najlepiej wcześniej zadbać o taki jego rodzaj, który będzie dopasowany do funkcji pomieszczenia. W dalszej kolejności dopiero skorzystać z bogatego wyboru wzorów płyt i wybrać ten model, który będzie się podobał.

Autor: Armstrong

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie