Start Arrow InstalacjeArrow Wybieramy syfon umywalkowy. Butelkowy, rurowy czy niestandardowy? Z mosiądzu czy z tworzywa?

Wybieramy syfon umywalkowy. Butelkowy, rurowy czy niestandardowy? Z mosiądzu czy z tworzywa?

O roli syfonu w przestrzeni umywalkowej przypominamy sobie zwykle, gdy ulegnie awarii. Tymczasem, ten niepozorny element decyduje o komforcie użytkowania łazienkowego wnętrza. Dlatego ważne jest, by wybrać rozwiązanie trwałe i proste w utrzymaniu.

Syfony: butelkowy, rurowy, specjalny. fot. Grupa_Armatura

Syfony: butelkowy, rurowy, specjalny. fot. Grupa_Armatura

Główną funkcją syfonu jest odprowadzenie wody z odpływu umywalki do kanalizacji. Pełniąc rolę zamknięcia wodnego, urządzenie uniemożliwia również przedostanie się do wnętrza gazów gromadzących się w instalacji. Zatrzymuje nieprzyjemne zapachy dzięki obecnej w nim wodzie. Kwestią decydującą o niezawodności syfonu jest dopasowanie go do rodzaju umywalki. Determinuje ona wysokość montażu i sposób mocowania urządzenia. Pod uwagę warto wziąć również trwałość materiału wykorzystanego w produkcji i kształt elementu. Które spośród dostępnych na rynku rozwiązań zapewniają komfort użytkowania i wpiszą się w stylistykę łazienki?

Syfon butelkowy, rurowy czy niestandardowy?

Oprócz kwestii estetycznych, kształt syfonu ma niebagatelny wpływ na jego funkcjonalność. Powszechnie stosowane są dwa rodzaje urządzenia: pionowy model butelkowy oraz rurowy model o konstrukcji poziomej.

Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura:
W przypadku syfonu butelkowego, zbiornik z wodą znajduje się w jego dolnej części. Tego typu modele charakteryzują się smukłą i podłużną i zwartą budową. Dzięki temu, znajdują zastosowanie w łazienkach o niewielkim metrażu. Ze względu na konieczność okresowego czyszczenia, wymagają jednak umiejscowienia w łatwo dostępnym punkcie. Syfony rurowe, w kształcie litery „U”, charakteryzują się natomiast wysoką wydajnością odprowadzania wody i solidnością działania oraz zdolnością do samooczyszczania. O ich trwałości decyduje przede wszystkim optymalna konstrukcja, pozbawiona punktów, w których mogłyby zbierać się zanieczyszczenia.

Alternatywą dla popularnych kształtów są specjalnie wyprofilowane modele niestandardowe. Skonstruowane tak, aby ich linia dopasowana była do kształtu umywalki, stosowane są np. w łazienkach, z których korzystają osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Pozostawienie wolnej przestrzeni pod ceramiką umożliwia łatwe podjechanie i dostęp do baterii umywalkowej.

Zastosowanie specjalnego syfonu. rys. Jacek Trembecki, projektant Grupy Armatura

Zastosowanie specjalnego syfonu. rys. Jacek Trembecki, projektant Grupy Armatura

Syfon z tworzywa czy mosiądzu?

Kwestia materiału, jaki wykorzystano w procesie produkcji syfonu ma znaczący wpływ na bezawaryjność i trwałość instalacji. Popularnie stosowane są tworzywa PVC i mosiądz. Modele wykonane z pierwszego materiału cechuje niższa cena i stosunkowo lżejsza konstrukcja. Wbrew pozorom tego typu syfony nie są nietrwałe. PVC jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i negatywne efekty długotrwałego kontaktu z wodą. Wątpliwości budzi jednak aspekt estetyczny, co często skutkuje w zabudowaniu elementu postumentem lub szafką podumywalkową. Wśród zalet syfonów mosiężnych wyróżnia się natomiast elegancka stylistyka. Dzięki chromowanym wykończeniom, mogą one pełnić rolę dekoracyjną, np. przy umywalkach montowanych na blatach. Zastosowanie dodatkowej powłoki ochronnej wpływa również na trwałość urządzenia i zminimalizowanie ryzyka awarii podczas eksploatacji.

Montaż syfonu krok po kroku

Zakup syfonu dopasowanego do modelu umywalki znaczne ułatwia proces montażu.

 Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura:
Prace rozpoczynamy od umieszczenia rozety maskującej na podłączeniu do kanalizacji. Następnie, element zabezpieczony uszczelką, mocujemy do otworu ściennego. Drugi koniec podłączenia dokręcamy do zbiornika syfonu. Ten punkt również wymaga zastosowania uszczelki. Kolejnym krokiem jest przykręcenie do zbiornika elementu łączącego go z odpływem umywalki.

Na koniec, ustawiamy syfon w pozycji pionowej i przykręcamy gwint do ujścia sanitariatu. Otwieramy przepływ wody i sprawdzamy szczelność wszystkich połączeń. Jeśli w którymś punkcie pojawi się przeciek, należy dokręcić zespolenie aż do wyczuwalnego oporu.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


kwiecień 14, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty