Start Arrow InstalacjeArrow Wybierz kocioł kondensacyjny

Wybierz kocioł kondensacyjny

Wymień kocioł konwencjonalny na urządzenie kondensacyjne. Zdaniem specjalistów kotły kondensacyjne są najsprawniejszymi i najtańszymi w eksploatacji urządzeniami grzewczymi spośród wszystkich kotłów gazowych. Stosowane w połączeniu z inteligentną techniką sterującą zużywają nawet do 25 proc. mniej energii w porównaniu ze starymi modelami kotłów konwencjonalnych. Taka energooszczędna inwestycja może okazać się bardziej opłacalna niż najlepsza lokata bankowa.

Urządzenia oparte na technice kondensacyjnej stają się z roku na rok coraz bardziej popularne. W niektórych krajach Unii Europejskiej stosowanie techniki kondensacyjnej jest już nawet obowiązkowe w przypadku nowo budowanych obiektów oraz modernizacji przestarzałych systemów grzewczych.

Także w Polsce każdego roku odnotowuje się wzrost sprzedaży tych urządzeń na poziomie kilkudziesięciu procent. Bardzo młoda technika kondensacyjna rozwinęła się w ciągu paru lat obecności na rynku w zaskakująco szybkim tempie. Nie ma się czemu dziwić, bo niesie ze sobą wiele korzyści.

fot. Junkers

fot. Junkers

Szczypta techniki, czyli jak to działa

Podczas spalania gazu ziemnego zawarty w paliwie wodór łączy się z tlenem wykorzystywanym do spalania tworząc parę wodną. Para ta zawiera energię cieplną, która w przypadku urządzeń konwencjonalnych wydostaje się niewykorzystana na zewnątrz. W przypadku techniki kondensacyjnej odpowiednie wymienniki odciągają ciepło spalin i przekształcają je w dodatkowe ciepło grzewcze. Odbywa się to w różnych temperaturach w zależności od paliwa.

rys. Junkers

rys. Junkers

Punkt kondensacji w przypadku gazu ziemnego wynosi 56 stopni Celsjusza, natomiast spaliny oleju opałowego wymagają schłodzenia do temperatury 47 stopni Celsjusza (w kotłach konwencjonalnych gazy spalinowe mogą osiągać temperaturę ponad 200 stopni Celsjusza). Technika kondensacyjna pozwala zatem na bardziej efektywne wykorzystanie paliwa, przy czym jego zużycie wyraźnie maleje.

Same korzyści

Kotły kondensacyjne są najsprawniejszymi i najtańszymi w eksploatacji urządzeniami grzewczymi spośród wszystkich kotłów gazowych. Specjaliści KAPE (Krajowej Agencji Poszanowania Energii) szacują, że okres zwrotu dodatkowych nakładów na zakup kotła kondensacyjnego zamiast klasycznego kotła gazowego waha się między 4 a 6 lat. Przy najkrótszym średnim czasie eksploatacji kotła gazowego wynoszącym 16 lat, jest to naprawdę niewiele i na pewno warto wziąć tę opcję bardzo poważnie pod uwagę przy projektowaniu instalacji w nowym budynku lub wymianie dotychczasowej w istniejącym już budynku.

rys. Junkers

rys. Junkers

Według obliczeń ekspertów z firmy Junkers, montując w miejsce starego kotła konwencjonalnego (stałotemperaturowego) nowy kocioł kondensacyjny sterowny pogodowo tej marki, można zaoszczędzić nawet do 25% na opłatach za ogrzewanie gazowe i to bez zmiany komfortu życia. Jak to obliczyć?

Przyjmijmy, że taki kocioł to wydatek rzędu 5 200 zł. Jeżeli rachunki za gaz (ogrzewanie) przed wymianą kotła wynosiły 4 200 zł rocznie, to 25% oszczędności oznacza oszczędność 1050 zł rocznie. Porównując tę wartość z kwotą zainwestowaną w zakup kotła, otrzymamy roczny zwrot naszej inwestycji wynoszący ponad 20%. To ponad dwukrotnie większy zysk niż odsetki z najlepszej lokaty bankowej przy oprocentowaniu 10%. Oprocentowanie lokat, podobnie jak i ceny gazu mogą się zmieniać, warto jednak pamiętać, że im wyższe ceny gazu, tym oszczędności wynikające z techniki kondensacyjnej będą większe.

Autor: Junkers

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje