Start Arrow Budowa domuArrow Wybór dachu a okolica

Wybór dachu a okolica

Dach podkreśla charakter domu, dlatego też musi zostać dobrany tak, aby pasował do stylu bryły. Ale estetyka dachu to nie jedyny element, na który należy zwrócić uwagę. O tym, jaki dach wybrać w bardzo mocnym stopniu decyduje okolica oraz warunki klimatyczne, które panują w danym regionie Polski. Dlatego też przedstawiamy przegląd rozwiązań, który pozwoli przyszłym właścicielom domu wybrać optymalny dach.

Wybór dachu a okolica

Bardzo często, zanim wybierzemy konkretny projekt domu, mamy już wymarzony obraz naszego budynku razem z dachem. Niektórzy z nas chcą, aby ich dom był wyjątkowo oryginalny i wyróżniał się dachem w okolicy. Zdecydowanie gorzej jest, jeżeli jesteśmy zakochani np. w podhalańskiej estetyce, a planujemy budowę domu na wybrzeżu. Nasze marzenia niestety muszą zostać dostosowane do konkretnych wytycznych. A co to za przepisy?

Zanim kupimy działkę, a już na pewno zanim wybierzemy konkretny projekt domu, musimy sprawdzić warunki zabudowy, które określone są w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy. To tam właśnie znajdziemy wytyczne o tym, jak powinien wyglądać nasz dach. A przepisy te często są bardzo rygorystyczne i dotyczą nie tylko tego czy dach ma być płaski, czy spadzisty, ale również tego jaki powinien być kąt nachylenia połaci, jaka ma być wysokość kalenicy i czy poddasze może zostać zagospodarowane – wyjaśnia Robert Skulimowski z firmy Wellmade, która zajmuje się budową domów jednorodzinnych.

Przepisy zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy dostosowane są do warunków klimatycznych występujących w danym regionie. Jeżeli mieszkamy w miejscu, gdzie występują ulewne deszcze i duże opady śniegu, to najlepiej przed nimi ochroni nas dach spadzisty. Z kolei regiony narażone na występowanie silnych wiatrów i huraganów raczej nie obfitują w bardzo wysokie dachy, bo takie po prostu łatwiej uszkodzi lub nawet zerwie wiatr. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy może określać nawet materiał, z którego można wykonać pokrycie, a czasem – zwłaszcza w miastach, nakazuje użycie konkretnego pokrycia. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z tym dokumentem, zanim kupimy projekty domów.

(Dach jest tym elementem, który podkreśla charakter bryły.)

Kształt dachu i poddasze

Ale nawet, gdy wiemy już jakie obowiązują nas przepisy, nadal mamy duży wybór chociażby wśród kształtów dachów. Zanim zastanowimy się, jaki dach wybrać, musimy jednak wiedzieć czy planujemy posiadać poddasze użytkowe. Tutaj z kolei wiele zależy od wielkości oraz kształtu naszej działki. Wiadomo, że jeżeli mamy dosyć mało miejsca, bo będziemy chcieli zagospodarować go tak, aby dom był jak największy i zdecydujemy się na użytkowe poddasze. Z kolei, jeżeli nasza działka pozwala na budowę obszernej bryły, to poddasze możemy pozostawić nieużytkowe.

Wybór kształtu dachu zależy również od kształtu bryły domu. Jeżeli nasz dom jest na planie kwadratu, to dach może być dwuspadowy lub kopertowy. Bryła na planie prostokąta pozwoli nam na stworzenie dachu dwuspadowego, naczółkowego czy mansardowego. Plan w kształcie litery L czy U wymusza z kolei dach wielospadowy. Oczywiście na każdej bryle możemy również zastosować dach jednospadowy, który najlepiej sprawdza się na wąskich i długich bryłach lub dach płaski.

Dodajmy jeszcze, że jeżeli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego podane jest, iż dach ma być wielospadowy, to oznacza to, że musi być co najmniej dwuspadowy. Z kolei od kąta nachylenia połaci, zależy czy nasze poddasze będzie nadawało się do użytkowania. Na maksymalne wykorzystanie powierzchni poddasza najlepiej nadaje się dach mansardowy, gdyż w pomieszczeniach jest najmniej przestrzeni niskich. Teraz, kiedy wiemy już czy chcemy wykorzystać poddasze do celów użytkowych i wybraliśmy kształt naszego dachu, możemy zastanowić się nad tym, czy lepszy będzie dla nas dach prosty, czy ozdobny.

Prosty czy rozrzeźbiony?

O to jaki dach wybrać zapytaliśmy Roberta Skulimowskiego z firmy Wellmade. – Dach prosty ma dwie niepodważalne zalety: jego wykonanie jest tanie i nie posiada on tzw. elementów słabych, czyli po prostu wystających. Ponadto w przypadku dachu prostego więcej miejsca pozostaje użytkowe. Z kolei dachy ozdobne mają swój ogromny urok. Niezmiernie ważne jest jednak to, aby były wykonane bardzo dokładnie, by wentylacja podpołaciowa oraz docieplenie elementów ozdobnych było staranne. Wszelkiego typu lukarny, np. bardzo modne ostatnio „wole oczka” wspaniale ozdabiają dom, ale są bardzo kosztowne i w porównaniu do okien połaciowych dają zdecydowanie gorsze oświetlenie wnętrza – tłumaczy współwłaściciel firmy zajmującej się budową domów jednorodzinnych.

Zanim zdecydujemy się na dach rozrzeźbiony powinniśmy przede wszystkim szczegółowo skalkulować koszty budowy. Pamiętajmy również o tym, że ozdoby nie pasują do każdego rodzaju bryły i każdego stylu, a ponadto moda w architekturze jest zmienna.

Ogólna estetyka domu

Dach jest tym elementem, który podkreśla charakter bryły. Musi zostać dobrany tak, aby jej nie przytłaczał i pasował stylem. Nowoczesne budynki o wielkiej bryle nie bez powodu budowane są z płaskimi dachami. Z kolei nikt nie wyobraża sobie chyba domu w stylu klasycznego dworka z dachem płaskim lub ogromem wieżyczek. Dlatego po pierwsze – zaufajmy architektom i nie starajmy się na siłę przeforsować naszych oryginalnych pomysłów. Ponadto zachowajmy umiar zarówno w wysokości kalenicy, jak i w ozdabianiu dachu.

A zanim cokolwiek zdecydujemy – popatrzmy na okolicę. Spróbujmy wybrać taki projekt domu, który ładnie wkomponuje się w krajobraz, nawiąże do stylu panującego w danym regionie. Nie oznacza to oczywiście tego, że wszystkie domy muszą wyglądać tak samo. Ale czy nie ze względu na jednorodność stylu podobają nam się stare polskie wsie, gdzie dominują projekty dworków lub nowoczesne osiedla domków jednorodzinnych?

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty