Start Arrow Budowa domuArrow Wybór projektu. Dodatkowy pokój na parterze. Kiedy warto się na niego zdecydować?

Wybór projektu. Dodatkowy pokój na parterze. Kiedy warto się na niego zdecydować?

Osoby budujące dom jednorodzinny coraz częściej poszukują projektu domu z dodatkowym pomieszczeniem na parterze. Często też zlecają jego doprojektowanie, nawet kosztem sąsiedniego wnętrza, na etapie projektu. Skąd popularność takiego rozwiązania i kiedy warto się na nie zdecydować?

Projekty domów z poddaszem użytkowym są chętnie wybierane przez osoby budujące dom jednorodzinny. Na popularność tej zabudowy wpływ ma nie tylko jej dworkowy charakter, ale również możliwość funkcjonalnego rozkładu wnętrz dla kilkuosobowej rodziny. W domach z poddaszem użytkowym na parterze najczęściej znajduje się strefa dzienna, z salonem i kuchnią, pomieszczeniami dodatkowymi, jak np. spiżarnia i technicznymi (kotłownia). Poddasze użytkowe natomiast przeznaczone jest na prywatne pokoje domowników: sypialnie, pokoje dziecięce, a także łazienki i garderoby.

Taki rozkład jest nie tylko funkcjonalny, ale także zapewnia mieszkańcom intymność: inkasent czy listonosz, a nawet goście nie muszą być dopuszczani do prywatnej strefy każdego z nas.

W domach z poddaszem góra zarezerwowana jest na prywatne pokoje domowników.

W domach z poddaszem góra zarezerwowana jest na prywatne pokoje domowników.

Choć ogromny wybór projektów domów umożliwia nam znalezienie domu z odpowiednią dla naszej rodziny liczbą pokoi na poddaszu, to coraz częściej decydujemy się na dodatkowe pomieszczenie mieszkalne na parterze. Jakie funkcje może ono pełnić i dlaczego tak chętnie poszukujemy projektów z dodatkowym pokojem?

Budowa etapami

Dom z poddaszem ma tę zaletę, że jego budowę możemy prowadzić etapami. Wykończenie parteru umożliwia zamieszkanie w domu, w którym poddasze wciąż jest nieużytkowe. Dodatkowy pokój na parterze może stanowić wtedy sypialnię właścicieli. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku młodej pary, która wprowadza się do domu sama, a poddasze przeznaczy dla dzieci, kiedy pojawią się na świecie.

Adaptację poddasza na cele mieszkalne możemy przeprowadzić w dowolnym momencie. Nowa rodzina na początku może nie wiedzieć, jak dużej powierzchni mieszkalnej będzie potrzebować w przyszłości.

Pokój dla gości

Dodatkowy pokój na parterze często adaptowany jest na pokój gościnny. To wygodne rozwiązanie, szczególnie jeśli mieszkamy z dala od rodziny czy przyjaciół, którzy często będą nas odwiedzać.

Planując pokój dla gości warto przemyśleć również dodatkową łazienkę na parterze, ulokowaną tuż przy pokoju. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, łazienka może znaleźć się nawet przy drzwiach wejściowych, w holu czy przy wejściu do ogrodu. Takie rozwiązanie pomoże również domownikom, którzy nie będą musieli biec na górę, by umyć ręce np. po pracach w ogrodzie, w garażu czy kotłowni. Dzięki dodatkowej łazience uniknie się również porannej kolejki do toalety, jeśli w domu mieszka kilkuosobowa rodzina.

Łazienka dla gości nie musi być dużym pomieszczeniem, ale warto tak je zaaranżować, by oprócz toalety i umywalki zmieściła się kabina prysznicowa. Dzięki temu nocujący u nas goście poczują się bardziej komfortowo i będą mogli zachować prywatność.

Mała łazienka dla gości powinna być usytuowana niedaleko pokoju. Dobrze jednak, gdy drzwi do niej są na holu, dzięki czemu na co dzień mogą korzystać z niej domownicy.

Mała łazienka dla gości powinna być usytuowana niedaleko pokoju. Dobrze jednak, gdy drzwi do niej są na holu, dzięki czemu na co dzień mogą z niej korzystać domownicy.

Dodatkowy mieszkaniec

Pokój dodatkowy na parterze wraz z małą łazienką po latach można zaadaptować na pokój dla starszego rodzica, który z nami zamieszka. To rozwiązanie nie tylko ułatwi zachowanie poprawnych związków międzypokoleniowych, ale także będzie komfortowe dla starszego człowieka, który mógłby mieć trudności z codziennym pokonywaniem schodów na poddasze.

Działalność gospodarcza

Często w domach jednorodzinnych prowadzimy własne działalności gospodarcze. Pracownia artystyczna, gabinet lekarski czy biuro księgowe wymaga osobnego pomieszczenia, w którym my będziemy mogli skupić się na pracy, a naszym interesantom nie będzie przeszkadzał wir codziennego życia domowników.

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności, na parterze warto wydzielić miejsce na łazienkę, poczekalnię czy magazyn. Dobrym rozwiązaniem jest również osobne wejście do części domu, przeznaczonej na działalność.

Nawet jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej, dodatkowy pokój możemy zaadaptować na biuro, w którym przechowywać będziemy domowe rachunki i dokumenty.

Nawet jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej, dodatkowy pokój możemy zaadaptować na biuro, w którym przechowywać będziemy domowe rachunki i dokumenty.

Pokój hobby

Oczywiście dodatkowy pokój na parterze może zostać przeznaczony na miejsce, gdzie domownicy będą mogli realizować swoje pasje. Biblioteka, siłownia, pokój kinowy czy bilardowy lub bawialnia dla dzieci pozwoli miło spędzać czas, a w pozostałych częściach domu pozostawić porządek.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 28, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty