Start Arrow Budowa domuArrow Wybór projektu: funkcjonalna powierzchnia pomieszczeń

Wybór projektu: funkcjonalna powierzchnia pomieszczeń

Około 15 % powierzchni netto podanej w projekcie zajmują niezbędne korytarze, hole, wiatrołap oraz schody wewnętrzne. Planując wielkość domu nie powinniśmy zapominać również o pomieszczeniach dodatkowych, takich jak garderoby czy spiżarnie. A jaką powierzchnię powinny mieć pomieszczenia mieszkalne, by były wygodne i funkcjonalne?

Powierzchnia salonu, w której przebywać będzie cała rodzina to ok. 25 mkw, ale jeśli połączona jest z jadalnią powinna być większa o 10 mkw. Jeżeli planujemy zamkniętą kuchnię, pamiętajmy, by wybrać zabudowę bez wyspy. Kuchnia zamknięta, w której planujemy ustawienie wyspy kuchennej, musi być dosyć dużym pomieszczeniem, najlepiej na planie kwadratu. Jej powierzchnia nie powinna być mniejsza niż 15-20 mkw.

Przy każdym projekcie w naszej bazie znaleźć można wartości powierzchni domu, a także konkretnych pomieszczeń.

Przy każdym projekcie w naszej bazie znaleźć można wartości powierzchni domu, a także konkretnych pomieszczeń.

Sypialnia nie powinna być mniejsza niż 8-10 mkw, ale jeśli mają w niej wygodnie przebywać dwie osoby warto wybrać pomieszczenie o powierzchni ok. 15 mkw. Pamiętajmy, że sypialnia dla dzieci powinna być większa niż dla dorosłych, którzy to pomieszczenie głównie traktują jako miejsce do spania. Dzieci w swoim pokoju nie tylko odpoczywają, ale również uczą się, bawią i przyjmują kolegów.

W domach jednorodzinnych najczęściej spotkać można toaletę (ewentualnie z kabiną prysznicową) i drugą większą łazienkę. Jeżeli nasza rodzina jest kilkuosobowa, lepiej zrezygnować z jednego dużego salonu kąpielowego na rzecz dwóch mniejszych łazienek, dzięki którym unikniemy kolejki do porannej toalety.

Powierzchnia użytkowa powie nam ile miejsca zajmują pomieszczenia mieszkalne, a do powierzchni netto dodane są również pomieszczenia techniczne, jak garaż czy kotłownia.

Powierzchnia użytkowa powie nam ile miejsca zajmują pomieszczenia mieszkalne, a do powierzchni netto dodane są również pomieszczenia techniczne, jak garaż czy kotłownia.

Warto pamiętać

Funkcjonalne wnętrza to również takie, które maksymalnie wykorzystują energię słoneczną. Kiedy wybierzemy już projekt domu, zwróćmy uwagę na prawidłowe rozmieszczenie okien w pomieszczeniach względem stron świata. I tak:

– na południe wychodzą takie pomieszczenia, jak salon, pokój dzienny, pokój dziecka czy domowe biuro. Ze strony południowej dochodzi bowiem najwięcej słońca, o każdej porze dnia. Dzięki temu darmowa energia słoneczna może być najefektowniej wykorzystana przez te reprezentacyjne pomieszczenia.

– na północ wychodzą pomieszczenia techniczne i gospodarcze, pralnie czy garderoby, a także kuchnie z widokiem np. na bramę wjazdową i furtkę. Doskonałym rozwiązaniem jest również garaż usytuowany na północnej stronie, który stanowi dodatkową ochronę wnętrz przed chłodem i wiatrem.

– na wschód wychodzą sypialnie. Popołudniu nie będzie one narażona na przegrzanie, co poprawi komfort naszego snu. Na stronie wschodniej z sypialnią może sąsiadować również łazienka. Warto również pamiętać, że sąsiedztwo kuchni (północ) i łazienki (wschód) ma swoje uzasadnienie również ze względu na łatwą i ekonomiczną instalację sanitarną.

– na zachód – jeżeli okna w salonie wychodzą na południe i zachód, wnętrze będzie wypełnione słońcem przez cały. To optymalne rozwiązanie umożliwiające pozyskanie największej ilości energii słonecznej.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 18, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • Lampa wisząca Luna Biała

  • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

  • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

  • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny