Start Arrow InstalacjeArrow Wybór urządzeń domowych a alergia

Wybór urządzeń domowych a alergia

Odkąd wiadomo, że leczenie alergii nie polega tylko na wsparciu farmakologicznym coraz większą rolę zaczęło odgrywać unikanie i eliminowanie alergenów. Na każdym kroku zaczynają pojawiać się produkty, które w jakiś sposób starają się zabezpieczyć przed alergenami lub pomóc w ich zwalczaniu. Na rynku dostępne są specjalne urządzenia domowe. Producenci starają się zdobyć nową grupę odbiorców, więc szukają sposobów na tworzenie technologii ułatwiających życie alergikom. Postanowiliśmy spenetrować rynek w poszukiwaniu urządzeń, które realizują w jakiś sposób ideę przyjaznych dla alergików.

Ze względu na różnorodność alergii można na każde urządzenia lub towar spojrzeć z różnej perspektywy. Przykładowo urządzenia, które wymagają dotyku tak jak komputer i jego klawiatura, powinny być wytwarzane z materiałów testowanych na alergie dotykowe i alergię na chemię. Wszystkie urządzenia czyszczące a tym bardziej te oparte na czyszczeniu chemicznym powinny przede wszystkim eliminować alergeny pyłków i kurzu oraz swoje działanie opierać na detergentach niewywołujących alergii na chemię. Każdy producent powinien wykonywać badania swoich urządzeń pod kątem wpływu na alergików i zamieszczał taką informację w opisie produktu. Jednak póki co to nie jest wymóg ustawowy, więc można liczyć tylko na zrozumienie tych producentów, którym bliska jest postawa ekologiczna i prozdrowotna oraz na siebie, że podczas kupowania zwrócimy uwagę na ważne dla nas cechy urządzenia.

Oczyszczacze powietrza, jonizatory

Dla alergików nawilżacze powietrza podobno nie są dobrym rozwiązaniem. Najlepiej zainteresować się oczyszczaczem powietrza oraz jonizatorem. Oczyszczacze przyciągają i zatrzymują drobinki kurzu, więc z pewnością ta funkcja przyda się osobom uczulonym. Natomiast jonizator, który ujemnie jonizuje powietrze sprawia, że alergikowi oddycha się lepiej.

Producenci chwalą się, że ich urządzenia usuwają ok. 99% wszystkich alergenów – przede wszystkim roztoczy i pyłków. Dla osób nadwrażliwych na zapachy ważna jest informacja, że urządzenia te rozkładają 95% nieprzyjemnych zapachów.

Niektóre urządzenia potrafią zlikwidować także zarodniki pleśni i zredukować ozon, czyniąc w ten sposób powietrze wewnątrz pomieszczeń zdrowszym dla alergików i astmatyków. Oczyszczacze powietrza przeznaczone dla alergików posiadają dodatkowe filtry, które skuteczniej redukują wszelkie alergeny (np. mikrofiltr wykonany z materiału o drobnym splocie, który zatrzymuje drobne cząsteczki kurzu).

Pralki

Pralki dla alergików różnią się od „zwykłych” pralek:

  • funkcją wrażliwa skóra – producenci nie określili dokładnie na czym polega ta technologia przeciwdziałająca powstawaniu alergii. Można się tylko domyślać, że chodzi o system zmiękczania wody oraz wielokrotne płukanie tkanin, które ma za zadanie usunąć wszelkie chemiczne środki (proszki do prania, płyny do płukania). Osoby z wrażliwą skórą mogą bowiem odczuwać dyskomfort nosząc źle wypłukaną bluzkę czy sweter.
  • specjalnym programem (Baby Care), który jest przeznaczony nie tylko do prania ubrań alergików, ale także do częstego i delikatnego prania ubranek niemowlęcych i dziecięcych. Alergicy i małe dzieci są przez producentów określane mianem osób o szczególnie wrażliwej skórze. Wysoka temperatura wody w czasie prania z użyciem programu niszczy roztocza – przyczynę licznych dolegliwości alergików. Domyślny, antyalergiczny tryb płukania w ciepłej wodzie (40◦C) skutecznie usuwa pozostałości detergentu. Program rekomendowany jest dla osób o szczególnie wrażliwej skórze, cierpiącym na alergie skórne i wziewne.
  • opcją płukania antyalergicznego – jest to dodatkowe płukanie, szczególnie przydatne w przypadku prania w wodzie o wysokiej twardości. Funkcja ta zasadniczo wpływa na poprawę płukania – co jest ważne dla alergików, ze względu na dokładniejsze wypłukanie detergentu z tkanin.
  • wyposażeniem w czujniki AquaSensor, które gwarantują wypłukanie odzieży do czysta. Promień podczerwieni sprawdza czystość wody, a system elektroniczny decyduje, jak długo ma trwać cykl płukania. Dzięki temu z płukanej bielizny usuwane są wszelkie pozostałości środka piorącego, a wypraną w ten sposób odzież mogą nosić nawet osoby mające wrażliwą skórę, czyli alergicy.

Rada dla alergików: Pralkę należy co jakiś czas porządnie wymyć od wewnątrz grzybobójczym płynem (także pojemnik, do którego wsypuje się proszek i wlewa płyn do płukania).

sprzet agdLodówki

W lodówce mogą rozwijać się pleśnie i bakterie, ponieważ panuje w niej wilgoć. Generalnie lodówki dla alergików posiadają dodatkowe zabezpieczenia przed rozwojem pleśni i mikroorganizmów. Niektórzy producenci zadbali o lepsze zabezpieczenie antybakteryjne, które w szczególności polecają osobom cierpiącym na alergie. Lodówki są zabezpieczone specjalnym rodzajem uszczelek, które są odporne na działanie grzybów i mikroorganizmów. Znacznie dłużej lodówki te zachowują swoją prawidłową strukturę i stanowią trwałą barierę dla pleśni i bakterii przyspieszających starzenie się żywności. W lodówkach dla alergików stosuje się także powłoki antybakteryjne, którymi pokryte jest ich wnętrze. Zabezpiecza to przed rozwojem pleśni i mikroorganizmów, a dzięki wykorzystaniu aseptycznych właściwości jonów srebra powłoka wydłuża okres przechowywania produktów – szczególnie tych wrażliwych na działanie bakterii i grzybów.

Na pewno do lodówki warto wkładać specjalne pochłaniacze wilgoci. W suchym miejscu pleśnie tak łatwo się nie rozprzestrzeniają.

Czasami producenci lodówek reklamują swój produkt jako przeznaczony dla alergików, ale tak naprawdę nie wiadomo dlaczego. Być może funkcja dyktafonu w lodówce może być bardziej przydatna alergikom, którzy w ten sposób mogą zostawić sobie wiadomość „Nie zapomnij zażyć…”.

Zmywarki

Producenci zmywarek do naczyń polecają swoje produkty alergikom ze względu na system zmiękczania wody w urządzeniu. Zmywarka dla alergika wyposażona jest w kilkustopniową regulację zmiękczania wody.

Urządzenia sprzątające

Na 100% wiadomo, że mieszkanie (dom) należy sprzątać. Jest też pewne, że osoby cierpiące na alergie powinny do porządków zaciągnąć kogoś bez uczulenia, ale nie zawsze jest to wykonalne. Natomiast nie do końca jest zbadana kwestia tego czym należy sprzątać, a konkretnie jakiego urządzenia używać. Podobno najgorsze dla alergików są takie zwykłe odkurzacze, które nie dość, że prawie wcale nie sprzątają, to powodują unoszenie się i krążenie kurzu po całym mieszkaniu. Dlatego dla alergików polecane są urządzenia ze specjalnymi filtrami. Do filtrowania wykorzystywane są m.in. woda, filtry HEPA.

Urządzeń sprzątających (czyszczących) jest naprawdę sporo – każde wyposażone jest podobno w najlepszy filtr dla alergika. Większość ludzi nie wie, co wybrać. Często urządzenia są opatrzone hasłem „Produkt przeznaczony dla alergika”, ale nie posiada on żadnych dodatkowych funkcji mających za zadanie zredukować np. roztocze kurzu domowego. Urządzenia sprzątające stanowią bardzo szeroki temat, który postaramy się dokładnie przeanalizować i opisać w osobnym artykule.

Autor: Ja Alergik

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje