Start Arrow Finanse i prawoArrowDziałki i gruntyArrow Wycinka drzew na własnej działce bez pozwolenia i opłaty. Zmiany w 2017 roku

Wycinka drzew na własnej działce bez pozwolenia i opłaty. Zmiany w 2017 roku

Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody ułatwiła właścicielom prywatnych posesji usuwanie drzew i krzewów. Od 1 stycznia 2017 roku wycinka drzew na własnej działce jest możliwa bez uzyskania pozwolenia.

Dotychczas bez zezwolenia można było usuwać tylko drzewa i krzewy owocowe oraz te, których obwód pnia nie był większy od ustawowych granic (np. w przypadku topoli, wierzby czy kasztanowca na wysokości 5 cm nie mógł przekraczać 35 cm). Każda wycinka drzewa czy krzewu, na którą uzyskano zgodę, wymagała opłaty, a za usunięcie bez pozwolenia groziły wysokie kary.

Od 1 stycznia 2017 wycinka drzew i krzewów na własnej działce nie wymaga pozwolenia.

Od 1 stycznia 2017 wycinka drzew i krzewów na własnej działce nie wymaga pozwolenia.

Wycinka drzew bez pozwolenia

Od 1 stycznia 2017 roku właściciel działki prywatnej może usuwać drzewa i krzewy bez uzyskania pozwolenia. Wycięcie drzew i krzewów nie może się jednak wiązać z prowadzaniem działalności gospodarczej.

Kiedy pozwolenie na wycinkę jest niezbędne?

Zgodnie z nowelą ustawy, bez pozwolenia można usuwać drzewa i krzewy na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i ich usunięcie nie może być związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy zatem muszą uzyskać pozwolenie na wycinkę drzew, ale tylko wtedy, gdy obwód pnia przekracza wykazane w przepisach granice. Pozwolenie na wycinkę jest niezbędne w przypadku drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego oraz 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Uwaga na uchwały gminy!

Nie zawsze jednak dowolność kształtowania zadrzewienia na własnej działce będzie możliwa. Nowelizacja przewidziała bowiem udział gminy w regulowanie przepisów dotyczących wycinki, która w drodze uchwały może określić jakie drzewa wymagają jednak decyzji lub opłaty za wycinkę, a także rozszerzyć listę tych drzew, które są zwolnione z pozwolenia. Zasady określane przez gminę muszą jednak uwzględniać kryteria podane w ustawie, którymi są m.in. gatunek lub wiek drzewa i krzewu, cel usunięcia czy cechy nieruchomości.

Opłata za wycinkę drzew

Jeżeli wycinka drzewa lub krzewu wymagać będzie pozwolenia, musimy liczyć się także z opłatami, naliczanymi przez gminę. Opłatę za usunięcie drzewa ustala się mnożąc liczbę cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm i stawkę opłaty, przy czym stawka ta nie może przekraczać 500 zł. Opłatę za usunięcie krzewu ustala się mnożąc liczbę metrów kwadratowych powierzchni gruntu pokrytej usuwanymi krzewami i stawkę opłaty. W tym przypadku stawka nie może przekraczać 200 zł.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl/mh

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 16, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca ALANYA Gray

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Lampa stojąca VIRGO Grey II

  • Kinkiet ALANYA White

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T