Start Arrow WnętrzaArrowProjekty wnętrzArrow Wygodne wnętrza dla rodziny. Jak wybrać najlepszy projekt domu?

Wygodne wnętrza dla rodziny. Jak wybrać najlepszy projekt domu?

Jak duży dom wybrać, by powierzchnia mieszkalna spełniała nasze oczekiwania, a jednocześnie koszt budowy domu nie był wyższy niż to konieczne? Jaką komfortową wielkość powinny mieć poszczególne pomieszczenia? Czy różni się powierzchnia netto od powierzchni użytkowej i jak obliczyć powierzchnię pomieszczeń na poddaszu?

Średni koszt budowy domu jednego metra kwadratowego wynosi dziś ok. 4000 zł (wg danych GUS w I kw. 2018 koszt budowy 1mkw powierzchni użytkowej wyniósł 4132 zł). Zatem optymalna wielkość domu to kwestia nie tylko naszej wygody, ale również budżetu, który wciąż jest głównym kryterium wyboru projektu domu.

Dobre projekty domów, bez względu na metraż, przewidują komfortowy i funkcjonalny podział wnętrza na strefę dzienną i strefę nocną. Projekt domu CPT Koncept 66 CE (DOM CP1-84) od środka

Dobre projekty domów, bez względu na metraż, przewidują komfortowy i funkcjonalny podział wnętrza na strefę dzienną i strefę nocną.
Projekt domu CPT Koncept 66 CE (DOM CP1-84) od środka

Dom na dzisiejsze potrzeby

Duży dom to także wyższe koszty użytkowania. Obecnie rzadko więc już buduje się domy na lata, domy wielopokoleniowe. Zmienił się nasz styl życia – młode osoby starają się rozpocząć samodzielne życie, nie tam, gdzie przewidzieli to ich rodzice budując wielki dom, tylko tam, gdzie łatwiej mogą znaleźć atrakcyjną pracę. W dwukondygnacyjnych domach pozostają więc starzy rodzice, mający problemy nie tylko z prowadzeniem tak dużych domów, ale również z ich utrzymaniem.

Wybierając projekt domu, szukajmy rozwiązań spełniających dzisiejsze potrzeby mieszkalne. Jeżeli chcemy jednak pozostawić sobie pewne możliwości dla przyszłej powiększonej rodziny, wybierajmy domy, które łatwo da się rozbudować.

Po adaptacji poddasza, dotychczasową sypialnię na parterze można przeznaczyć na pokój gościnny czy zaciszny gabinet. Projekt domu TP Driada 3 CE (DOM TP1-22) od środka

Po adaptacji poddasza, dotychczasową sypialnię na parterze można przeznaczyć na pokój gościnny czy zaciszny gabinet.
Projekt domu TP Driada 3 CE (DOM TP1-22) od środka

Domy z poddaszem możemy wykańczać etapami – przez lata mieszkać na parterze, a adaptację poddasza pozostawić dorosłemu dziecku i jego rodzinie. Wybierając dom z dodatkowym pokojem na parterze możemy zaadaptować go w przyszłości na pokój seniora, z osobnym wejściem czy aneksem kuchennym.

Powierzchnia netto czy powierzchnia użytkowa?

Przy każdym projekcie w naszej bazie znaleźć można wartości powierzchni domu. Powierzchnia użytkowa powie nam ile miejsca zajmują pomieszczenia mieszkalne, a do powierzchni netto dodane są również pomieszczenia techniczne, jak garaż czy kotłownia. Powierzchnia netto liczona jest jako powierzchnia podłogi na każdej kondygnacji w stanie wykończonym: tynki, terakota itp.)

Jak oblicza się powierzchnię poddasza?

Powierzchnia poddasza tylko w części wchodzi w wartość powierzchni użytkowej:

  • powierzchnię pomieszczeń o wysokości 2,20 m wlicza się w 100%
  • powierzchnię pomieszczeń o wysokości od 1,40 m do 2,20 m wlicza się w 50%
  • powierzchnię pomieszczeń o wysokości poniżej 1,40 m nie wlicza się w ogóle.
Skosy niekiedy znacznie ograniczają powierzchnię użytkową, ale także dodają wyjątkowego uroku pomieszczeniom na poddaszu. Projekt domu CPT Koncept 61 D CE (DOM CP1-86) od środka

Skosy niekiedy znacznie ograniczają powierzchnię użytkową, ale także dodają wyjątkowego uroku pomieszczeniom na poddaszu.
Projekt domu CPT Koncept 61 D CE (DOM CP1-86) od środka

Jak oszacować wygodną wielkość pomieszczeń?

Aby wybrać odpowiedni dla nas dom nie wystarczy zliczyć liczbę wszystkich potrzebnych nam pomieszczeń, ale również przemyśleć ich wielkość. Warto porównać opisane w projekcie powierzchnie pomieszczeń z tymi, z którymi mamy do czynienia w obecnym mieszkaniu lub z innymi, w których bywamy, np. u przyjaciół.

Pomieszczenie, w którym planowane są duże okna musi być odpowiednio większe, niż wynika z naszych potrzeb. Meble muszą swobodnie zmieścić się na środku pokoju. Projekt domu AC Simon G2 CE (DOM AF8-22) od środka

Pomieszczenie, w którym planowane są duże okna musi być odpowiednio większe, niż wynika z naszych potrzeb. Meble muszą swobodnie zmieścić się na środku pokoju.
Projekt domu AC Simon G2 CE (DOM AF8-22) od środka

Wygodna powierzchnia salonu, w której przebywać będzie cała rodzina to ok. 25 mkw, ale jeśli połączona jest z jadalnią powinna być większa o 10 mkw. Jeżeli planujemy zamkniętą kuchnię, pamiętajmy, by wybrać zabudowę bez wyspy. Kuchnia zamknięta, w której planujemy ustawienie wyspy kuchennej, musi być dosyć dużym pomieszczeniem, najlepiej na planie kwadratu. Jej powierzchnia nie powinna być mniejsza niż 15-20 mkw.

Aby móc swobodnie korzystać z ciągu szafek kuchennych znajdujących się z tyłu wyspy, między meblami musi być zachowana odległość minimum 90 cm, najlepiej jednak gdy będzie wynosiła 100-120 cm. Dlatego zwolennicy wyspy kuchennej powinni raczej zdecydować się na kuchnię otwartą. Projekt domu AC Nils II G2 ENERGO PLUS CE (DOM AF9-62) od środka

Aby móc swobodnie korzystać z ciągu szafek kuchennych znajdujących się z tyłu wyspy, między meblami musi być zachowana odległość minimum 90 cm, najlepiej jednak gdy będzie wynosiła 100-120 cm. Dlatego zwolennicy wyspy kuchennej powinni raczej zdecydować się na kuchnię otwartą.
Projekt domu AC Nils II G2 ENERGO PLUS CE (DOM AF9-62) od środka

Sypialnia nie powinna być mniejsza niż 8-10 mkw, ale jeśli mają w niej wygodnie przebywać dwie osoby warto wybrać pomieszczenie o powierzchni ok. 15 mkw. Pamiętajmy, że sypialnia dla dzieci powinna być większa niż dla dorosłych, którzy to pomieszczenie głównie traktują jako miejsce do spania. Dzieci w swoim pokoju nie tylko odpoczywają, ale również uczą się, bawią i przyjmują kolegów.

W domach jednorodzinnych najczęściej spotkać można toaletę (ewentualnie z kabiną prysznicową) i drugą większą łazienkę. Jeżeli nasza rodzina jest kilkuosobowa, lepiej zrezygnować z jednego dużego salonu kąpielowego na rzecz dwóch mniejszych łazienek, dzięki którym unikniemy kolejki do porannej toalety.

Optymalnym rozwiązaniem są osobne garderoby przy każdej z sypialni. Tą zaletą charakteryzują się jednak głównie duże domy jednorodzinne, gdzie powierzchnia użytkowa pozwala na dodatkowe pomieszczenia bez rezygnacji z komfortu we wnętrzach mieszkalnych. Projekt domu ARP AJAKS MODERN CE (DOM AP2-10) od środka

Optymalnym rozwiązaniem są osobne garderoby przy każdej z sypialni. Tą zaletą charakteryzują się jednak głównie duże domy jednorodzinne, gdzie powierzchnia użytkowa pozwala na dodatkowe pomieszczenia bez rezygnacji z komfortu we wnętrzach mieszkalnych.
Projekt domu ARP AJAKS MODERN CE (DOM AP2-10) od środka

Planując wielkość domu nie powinniśmy zapominać również o pomieszczeniach dodatkowych, takich jak garderoby czy spiżarnie. Nie powinny być one mniejsze niż 2 mkw. Jeżeli nie mamy tyle miejsca lepiej zrezygnować z osobnego schowka, bo i tak nie będzie funkcjonalny, i zastosować szafy wnękowe.

Około 15 % powierzchni netto podanej w projekcie zajmują niezbędne korytarze, hole, wiatrołap oraz schody wewnętrzne.

W niewielkim pomieszczeniu możemy zastosować schody kręcone. Zajmują niewiele miejsca i stanowią bardzo efektowny element aranżacyjny. Projekt domu DZW RODZINNY 2 CE (DOM DW1-23) od środka

W niewielkim pomieszczeniu możemy zastosować schody kręcone. Zajmują niewiele miejsca i stanowią bardzo efektowny element aranżacyjny.
Projekt domu DZW RODZINNY 2 CE (DOM DW1-23) od środka

Porównując wielkość potrzebnych nam pokoi z obecnym lokum warto pamiętać, że wrażenie przestronności zależy w dużej mierze od wysokości pomieszczeń. Przykładowo, mieszkanie w bloku najczęściej ma pomieszczenia o wysokości ok. 2,5 m, ale już lokal w starej kamienicy – nawet 3,7 m. Wnętrza w standardowych projektach domów są wysokie na 2,6 – 2,8.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 3, 2019
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty