Start Arrow Projekty domówArrowWykańczanie domuArrow Wykańczanie. Kilka porad związanych z wykańczaniem domu.

Wykańczanie. Kilka porad związanych z wykańczaniem domu.

Na początek.

Wykańczanie domu to końcowy etap budowy. Etap bardzo kosztowny. Po przeprowadzaniu prac wykańczających i urządzeniu domu możemy stwierdzić, że zakończyliśmy proces budowlany. Teraz dowiadujemy się, czy oczekiwany na początku procesu budowlanego efekt został zrealizowany.

Wykańczanie to zdaniem wielu inwestorów najważniejsza cześć prac nad wymarzonym domem, ponieważ dopiero po zakończeniu tego etapu możemy stwierdzić, że przeszliśmy z sukcesem przez wszystkie etapy i możemy zamieszkać w domu marzeń, czy podczas kolejnych etapów udało się inwestorowi uniknąć pomyłek i błędów. Gotowe projekty domów dostarczają wielu inspiracji, ponieważ wizualizacje wnętrz zawarte w prezentacjach przy projektach pozwalają zobaczyć konkretne i ciekawe rozwiązania.

Styl wnętrz domu świadczy o stylu i preferencjach mieszkańców. Styl zawsze wymaga czasu, koncepcji i dopracowania.

Wykańczanie. Podczas tego etapu dobieramy kolory ścian, płytek, elementy wyposażenia oraz detale. Dom z zimnego stanu pod klucz z białym ścianami staja się miejscem z pełnią barw, staje się przytulnym miejscem, w którym warto przebywać.

Jest wiele styli w których obecnie wykańcza się domy, np. styl prowansalski, „Schaby Chick”, styl nowoczesny (na wysoki połysk), minimalizm, styl loftowy, etc.

Do wykończenia domu często zaprasza się architekta wnętrz, który swoim doświadczeniem , analizą potrzeb stara się stworzyć unikalne i wyjątkowe miejsce w określonym stylu dopasowanych do właścicieli.  Niejednokrotnie inwestorzy mają własną wizje urządzania i nie potrzebują pomocy architektów wnętrz. Pomocne przy realizowaniu własnej wizji  mogą być wizualizacje wnętrz danego projektu; są to zdjęcia aranżacyjne, zdjęcia z mediów społecznościowych, na których dany lub podobny projekt domu , który jest przedstawiony od środka.

Coraz popularniejsze stają się wirtualne spacery po mieszkaniu lub domu, choć nie jest to rozwiązanie bardzo popularne ze względu na koszty przygotowania to warto takie spacery przejrzeć, poznając wiele rozwiązań proponowanych przez innych , po to by zbudować sobie wyobrażenie jak dane wnętrze będzie wyglądać w danym stylu i w jakim stylu chcemy zamieszkać.

salon-w-stylu-rustykalnym-tak-go-urzadzisz-e1591727398666-1

Kilka porad związanych z tym etapem budowy domu.

Jakie środki  zabezpieczyć na etap wykańczania?!

Warto podczas planowania budowy domu przewidzieć dużo pulę środków pieniężnych na ten etap.

Im większe środki zabezpieczymy tym lepiej. Minimum to kilkadziesiąt tysięcy. Ta pula powinna wystarczyć do zapewnienia podstawowej funkcji domu: tj wykończenie kuchni, salonu, przedpokoju , jednego pokoju i łazienki. Zapewnienia takiej funkcjonalności pozwoli na zamieszkanie w domu. Często banki wymagają takiej funkcji, aby zamknąć inwestycje i uznać, że kredyt hipoteczny został wykorzystany zgodnie. Im większe tym lepiej. Bezpieczne będą kwoty powyżej 100 tysięcy.

Gdzie szukać inspiracji?

Świat się zmienił. Dostęp do wielu usług jest online. Internet stał się miejscem dla milionów aranżacji, inspiracji i propozycja dla wielu milionów rozwiązań. Należy tylko znaleźć właściwe miejsce, właściwe źródło inspiracji. Najciekawsze źródło inspiracji to Internet, w poszukiwaniu własnego stylu, własnego sposobu wykończenia warto sięgnąć po propozycje zamieszczane od razu przy projektach, wiele projektów posiada propozycje aranżacji pomieszczeń przygotowane w formie wizualizacji 3D, wirtualnych spacerów. W dobie masowej ilości rozwiązań liczy się szczegół, indywidualny charakter, styl dopasowany kolorystycznie, elementy zrobione ręcznie lub własnoręcznie. Wyjątkowości nada wnętrzu grafika lub obraz lub zdjęcie, wyjątkowa lampa lub  pamiątka z zagranicznego wyjazdu.

Płytki w salonie czy panele a może podłoga drewniana?

Inwestorzy stoją przed wyborem , czy i co zastosować na podłodze w salonie i w całej części dziennej. Jeśli inwestor decyduje się na ogrzewanie podłogowe w całej części to rekomendujemy zastosowanie płytek na całej tej powierzchni. To rozwiązanie powoduje, że znikają problemy związane z  różnicami grubości danych materiałów i znika problem łączenia podłóg wykonanych z dwóch różnych materiałów. Ma to znaczenie zwłaszcza przy połączeniu materiałów tzw. pływających, nie zespojonych z podłożem na stałe z materiałami takimi jak płytki.

Dodatkowy grzejnik żeberkowy w łazience.

To rozwiązanie jest klasyczne, ale praktycznie najlepsze. Warto połączyć w łazience ogrzewanie podłogowe z dodatkowym grzejnikiem żeberkowym. Grzejnik ten może być wykonany i podłączony do ogrzewania wodnego, poprzez ciepłą wodę, a może to być rozwiązanie z grzejnikiem olejowym podłączonym na stałe i czasowo podłączanym do prądu elektryczne. Pozwala to na dość łatwe podwyższenie temperatury w łazience.

Jakie ogrzewanie? Podłogowe czy mieszane? Czy może tylko tradycyjne grzejniki?

Każde zastosowane ogrzewanie musi posiadać kilka niezależnych pętli, które pozwolą na uzyskanie w sposób niezależny różnej temperatury w każdym pomieszczeniu lub grupie pomieszczeń . Newralgicznymi pomieszczeniami są przede wszystkim łazienki, które powinny mieć temperaturę o kilka stopni wyższa niż pozostałe pomieszczenia, dlatego czasami trudno jest ją uzyskać przy zastosowaniu np. wyłącznie ogrzewania podłogowego. w drugiej grupie znajdują się sypialnie, które w nocy powinny mieć niższą temperaturę.  Cechą ogrzewania podłogowego jest jego większą bezwładność cieplna, pomieszczanie dłużej się nagrzewa i dłużej wychładza. Dlatego przy wyjazdach przydaje się większa automatyka do ustawiania. Natomiast tradycyjne grzejniki zaprojektowane z odpowiednim zapasem mocy szybciej nagrzewają pomieszczenia. Zajmują jednak miejsce, które w przypadku małych pomieszczeń można uznać za stracone.

Jaki farbami malować pomieszczenia.

Pomieszczenia o różnym przeznaczeniu powinny być pomalowane farbami  o odpowiednim przeznaczeniu. Do łazienek i kuchni stosuje się farby  odporne na wilgoć, do pokoju dzieci najczęściej farby odporne na ścieranie i mycie.

Warto szukać rozwiązań które są bardziej ekologiczne i nietoksyczne.

Powiększanie optyczne pomieszczeń

Jest wiele sposobów na powiększenie optyczne pomieszczeń.

Oto kilka z nich:

Lustra. Wstawienie lustra zawsze skutkuje powstaniem głębi w wyniku odbicia, do optycznego powiększenia są potrzebne duże lustra. Najczęściej wstawia się w miejscach korytarzach przejściach, wiatrołapach, gdzie dodatkowo spełniają swoją podstawową funkcję.

Gra kolorów. Np. sposób pomalowania sufitu i części ścian. Pomalowanie sufitu i górnych części ścian na kolor biały sprawia wrażenie, że całe pomieszczenie wydaje się większe.

Otwieranie przestrzeni.

Poprzez likwidacje ścianek działowych, otwieranie pomieszczeń i łączenie ich funkcji tworzy się wrażenie powiększenia pomieszczeń . Faktycznie do tego celu wykorzystuje się komunikacje, która często staje się częścią np. Połączenie korytarza i salonu poprzez likwidacje ścianek działowych i drzwi, lub na przykład połączenie kuchni z salonem; która to kuchnia otwarta na salon staję się, jak gdyby jego częścią.

Tapety. Tapety z motywami opartymi na przestrzeni. Takimi tapetami są np. tapety imitujące: okna, plaże, krajobrazy, czy cześć pomieszczenia itd.

Umiejętna aranżacja przestrzeni.

Zastąp jednofunkcyjne meble wielofunkcyjnymi. Zamiast łóżka wstaw sofę. Dopasuj wielkość mebli do potrzeb , zamiast wielkiej szafy wstaw mniejszą, lepiej wykorzystaj przestrzeń by zawsze była wykorzystana. Nikomu nie jest potrzebne pół metra za narożnikiem. Lepiej narożnik dosunąć do ściany i stworzyć większą przestrzeń w głównej części pokoju. Stosuj lekkie meble. Zgrabne nogi , cieńsze blaty półek  sprawią wrażenie wielkości i lekkości. Stosuj małe dywany, dywaniki, które tylko częściowo przykryją podłogę. Ten zabieg sprawi wrażenie dużej podłogi i optycznie powiększy pomieszczenie.

Zasłony i kotary. Po prostu zrezygnuj z nich, zastąp je roletami.

Stylowa łazienka. Stylowe połączenie drewna i armatury.

Stylowa łazienka. Stylowe połączenie drewna i armatury.

Podsumowanie.

Temat wykończania to temat rzeka, taka różnorodność rozwiązań zarówno w zakresie kolorów, elementów dekoracyjnych czy elementów ozdobnych może przyprawić każdego inwestora o zawrót głowy. Duża liczba rozwiązań nie zawsze jest ułatwieniem.  Zalecamy z rozsądkiem sięgać po nowinki. Lepiej doświadczać i zobaczyć u kogoś rozwiązania, które się sprawdzają niż samemu eksperymentować z detalami. Przez  etap wykańczania i urządzania należy przechodzić powoli, dopracowując elementy. Dom powinien być inspirujący, zaprojektowany jako miejsce pracy, wypoczynku i dorastania dzieci.

Dodane przez: Piotr Wejman

Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 23, 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty