Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Wykańczanie łazienki – jak usunąć i położyć silikon?

Wykańczanie łazienki – jak usunąć i położyć silikon?

Istnieją preparaty do czyszczenia fug silikonowych, jednak przynoszą one efekty w walce z brudem czy osadami mydła. Pleśń na silikonie jest raczej niemożliwa do usunięcia, pozostaje więc nam usunięcie starej fugi i położenie na jej miejsce nowej, estetycznej warstwy silikonu.

Podpowiadamy, jak krok po kroku wymienić silikon w łazience?

Jak usunąć stary silikon?

fot. producent

fot. producent

Silikon możemy usuwać za pomocą ostrego nożyka, odcinając kolejne fragmenty fugi silikonowej. Jest to jednak zadanie wymagające dużej staranności, gdyż nożykiem powinniśmy się posługiwać bardzo ostrożnie, by nie zarysować płytek ceramicznych czy emalii na wannie lub umywalce.

W usuwaniu starego uszczelnienia mogą nam pomóc specjalne preparaty do usuwania silikonu, zwykle dostępne w ofercie producentów silikonu. W opakowaniu, oprócz preparatu, znajduje się zazwyczaj także pędzelek oraz szpatułka, które ułatwiają aplikowanie i usuwanie preparatu. Środek zwykle nakłada się w warstwie dwukrotnie grubszej niż warstwa silikonu, dlatego też, aby zmniejszyć zużycie produktu warto usunąć chociażby część warstwy silikonu (pozostawiając grubość ok. 2-3 mm).

Po czasie, podanym na opakowaniu, preparat do usuwania silikonu usuwa się razem z silikonem szpatułką, a pozostałości wyciera gąbką bądź papierowym ręcznikiem.

Takie środki do usuwania silikonu nie tylko jednak pomagają pozbyć się starej warstwy fugi, ale także poprawiają przyczepność nowo nakładanego silikonu do podłoża. Szczelina jest wyczyszczona, odtłuszczona i nadaje się do ponownego uszczelnienia.

Nowy silikon – jaki wybrać?

Oferta silikonów jest bardzo bogata, warto więc zapoznać się z podstawowymi rodzajami uszczelniaczy, by wybrać odpowiedni produkt do swojej łazienki czy kuchni.

Silikon powinno się dobrać pod względem materiałów, jakie ma spajać:

  • silikon o odczynie kwaśnym (silikon octowy) charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do szkła, glazury i emalii. Trwale łączy elementy wykonane z materiałów porowatych i nieporowatych. Jest wysoce odporny na zróżnicowane warunki termiczne. W kontakcie z niektórymi metalami o odczynie zasadowym może jednak powodować korozję. Najlepiej się sprawdza przy fugowaniu umywalek ceramicznych, wanien emaliowanych czy zlewów typu INOX.
  • silikon o odczynie neutralnym może być stosowany do każdego rodzaju materiału. Przeznaczony jest przede wszystkim do spoinowania tworzyw sztucznych. Dzięki niemu unikniemy przykrego zapachu oraz ryzyka korozji. Jest doskonały do uszczelnienia wanien i brodzików akrylowych, kabin prysznicowych ze szkła, PVC lub plexi, zlewów i blatów z konglomeratu.

Kolejny podział silikonów jest pod kątem konkretnego zastosowania w pomieszczeniach. Wyróżniamy więc silikony sanitarne, silikony szklarskie i silikony do tworzyw sztucznych.

(Wybierając silikon czytajmy dokładnie informacje na opakowaniu. fot. producenci)

Do pomieszczeń mokrych, czyli takich jak kuchnie czy łazienki najlepszy będzie uniwersalny silikon sanitarny. Jest odporny na wilgoć i wzbogacony środkami grzybobójczymi, które zabezpieczają powierzchnie przez groźną i nieestetyczną pleśnią. Doskonale przylega do szkła, glazury, terakoty, metalu.

Jeśli więc wystrój łazienki przewiduje elementy wykonane z różnorodnych materiałów najlepiej jest wybrać silikon sanitarny o neutralnym odczynie (silikon sanitarny o utwardzaniu neutralnym).

Oczywiście możemy jeszcze dobrać silikon pod względem koloru fugi. Wokół wanny czy umywalki najbardziej estetycznie wygląda biały silikon. Ale przy lustrze czy szklanej półce łazienkowej lepiej sprawdzi się silikon przezroczysty. Na rynku dostępne są również silikony kolorowe, które można dobrać do barwy zastosowanej fugi czy płytki.

Jak nakładać silikon?

Wróćmy do remontu łazienki… Na brzegach szczeliny, którą chcemy wypełnić, przyklejamy taśmę malarską, by nie pobrudzić silikonem płytek czy wanny.

Zdejmujemy nakrętkę silikonu i obcinamy nożykiem końcówkę tuby. Ponownie nakładamy nakrętkę i tym razem nacinamy ją pod kątem, na szerokość wielkości szczeliny.

Tubę (kartusz) silikonu nakładamy na specjalny wyciskacz (pistolet do silikonu) do kupienia w każdym markecie budowlanym. Silikon wyciskamy równomiernie, w sposób ciągły, starając się nie pozostawiać pustych przestrzeni, zostawiając niewielki nadmiar masy.

(Pistolet do silikonu to koszt od 10 do kilkunastu złotych.)

Po nałożeniu silikonu na całą szczelinę, wygładzamy fugę. Możemy zrobić to za pomocą specjalnej szpachelki lub palcem, zwilżonym w wodzie z mydłem. Pamiętajmy, by warstwa fugi była na tyle gruba, by nie pozostawiała zagłębień. Woda po silikonowej fudze musi łatwo spływać, w przeciwnym razie będzie się zbierała w zagłębieniach i obniżała wartości fugi.

(Szczelinę wypełniamy silikonem, ruchem jednostajnym, nie pozostawiając przerw.)

Uwaga! Taśma malarska powinna być usunięta od razu po nałożeniu silikonu. Usunięcie jej po utwardzeniu silikonu może spowodować uszkodzenie nowej fugi – fragmenty oderwą się razem z taśmą.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 26, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

AAA Odpowiedz 2015-04-23 10:42:18

youtube.com/watch?v=GTx9yJiEPQ4

Grzegorz Odpowiedz 2014-09-26 16:22:28

Warto też zwrócić uwagę, żeby silikon bo wygładzeniu kończył się zaraz przy taśmie, aby po zdjęciu taśmy nie było takiego zgrubienia. To poprawi na pewno efekt jaki chcemy uzyskać.

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-06-27 17:19:15

ja wlasnie musze wyremontowac moja lazienke, ale na wymianie silikonu sie nie skonczy, dostalam juz kredyt gotowkowy w getin banku, teraz wybieram nowe kafle

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie

Obejrzyj zdjęcia domowników